Fotó: Jakab Mónika
A kormány szükség esetén beavatkozhat, és korlátozhatja a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás díjszabásait – jelentette ki Nicolae Ciucă miniszterelnök. Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy a felső korlátot csak meghatározott időszakra, „néhány hónapra” lehetne bevezetni.
2023. március 16., 09:542023. március 16., 09:54
2023. március 16., 10:252023. március 16., 10:25
Mindezt szerda este mondta el, miután egyeztetett a Pénzügyi Felügyelet (ASF) vezetőjével.
Ciucă elmondása szerint az ASF elnökével megvitatta az Euroins biztosító fizetésképtelenségének a polgárokra gyakorolt hatásait.
„Az ASF az az intézménye, amely a piaci folyamatok ellenőrzéséért felelős Az ASF a parlamentnek van alárendelve, és az eddigi egyeztetéseink alapján úgy tűnik, hogy az ASF vezetősége tájékoztató jelentést fog benyújtani a parlamentnek. Az ASF elnökével folytatott megbeszéléseim célja pontosan az volt, hogy kiderítsem, szükség van-e kormányzati beavatkozásra, és hogy az Euroins fizetésképtelensége milyen hatással lehet a polgárokra. Olyan cégről van szó, amely jelentős piaci részesedéssel rendelkezik, és látnunk kell, hogy az ASF milyen intézkedéseket tesz, és milyen intézkedésekkel állhat elő a kormány a hatások ellensúlyozására. Az eddigi megbeszéléseinken megállapodzunk, hogy a végleges értékelés elkészülte után ismertetik velünk a következtetéseiket, és ennek függvényében a kormány szükség esetén beavatkozik az árkorlátozás érdekében. Nem avatkozhatunk be korlátlan ideig, rövid időtartamról, néhány hónapról lehet szó” – mondta Nicolae Ciucă miniszterelnök.
Múlt héten Daniel Apostol, az ASF szóvivője közölte, az intézmény azt fontolgatja, hogy felső határt szab a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításnak.
Arra a kérdésre, hogy az árplafon hat hónapra lesz-e érvényes, természetes és jogi személyekre egyaránt vonatkozik-e majd, az ASF szóvivője úgy válaszolt: „vizsgálják a kérdés valamennyi aspektusát”.
Több mint 2,2 milliárd lej értékben vásároltak Fidelis állampapírokat a romániaiak a március 7–14. közötti kibocsátási időszakban – tájékoztatott hétfőn a pénzügyminisztérium.
Az OMV Petrom vállalat képviselőit fogadta hétfőn a Cotroceni-palotában Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság arra kötelezné a gazdasági szereplőket, hogy a forgalmazott termékeiken tüntessék fel az árképzésnél alkalmazott kereskedelmi árrést.
Románia folyó fizetési mérleghiánya januárban 1,646 milliárd eurót ért el, éves összevetésben 15,9 százalékkal nőtt – közölte hétfőn a Román Nemzeti Bank (BNR).
A pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adatai szerint tavaly decemberben 964,345 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 936,995 milliárd lejről.
A Moody's hitelminősítő ügynökség pénteken stabilról negatívra módosította Románia államadós-osztályzatának kilátását.
Úgy tűnik, komolyan fontolgatja a román állami tulajdonban levő Romgaz a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát megvásárlását: szakértők bevonásával kívánják felmérni a kiszemelt célpont helyzetét.
A hónap végétől árat emel a Román Vasúttársaság (CFR): a legtöbb esetben néhány lejjel drágulnak a különböző díjszabások, de a rövidebb utak esetében jelentős drágítás jöhet.
Ilie Bolojan szerint Romániának nagyon magas a költségvetési deficitje, emiatt az államapparátus reformja, a költségek csökkentése és a bevételek növelése elkerülhetetlen.
Januárban tavaly decemberhez képest 5,6 százalékkal 5328 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8910 lej volt januárban, 341 lejjel kevesebb, mint az előző hónapban.
szóljon hozzá!