Fotó: Facebook/Bursa de Valori Bucuresti
Új részvényindexet vezetett be a Bukaresti Értéktőzsde (BVB) – írja az Economedia.ro az intézmény hétfői tájékoztatása alapján.
2024. július 29., 14:022024. július 29., 14:02
A Bucharest Exchange Trading Energy, Utilities and Financials (BET-EF)
Az új tőzsdeindex induló értéke 1.00.
A BET-EF-hez 11 vállalat (Transilvania Bank, OMV Petrom, Hidroelectrica, Romgaz, BRD-Groupe Societe Generale, Nuclearelectrica, Electrica, Transgaz, Transelectrica, Premier Energy, BVB) tartozik, melyeket
Elindult szerdán a Bukaresti Értéktőzsdén (BVB) a Hidroelectrica részvényeivel történő kereskedés, miután Románia eddigi legnagyobb részvényjegyzése keretében egy héttel ezelőtt lezárult a nyilvános ajánlattétel az energiavállalat papírjaira.
„A teljes tőzsdei kapitalizáció körülbelül 58 százalékával rendelkező román energetikai, közmű és pénzügyi cégeknek szükségük volt megjelenítésre egy index formájában. (...) Arra számítunk, hogy referenciaponttá válik a kis- és az intézményi befektetők számára a befektetési portfóliójuk felépítésében” – idézi Adrian Tănaset, a Bukaresti Értéktőzsde vezérigazgatóját az MTI.
A BVB-n jegyzett cégek teljes kapitalizációja 350 milliárd lej, amiből a BET-EF által lefedett ágazatok részesedése 200 milliárd lej.
2021 óta ez a BVB által bevezetett negyedik részvényindex a BETAeRO, a BET-TRN és a BET-XT-TRN után.
Rendszerszintű probléma a pénzügyi ismeretek hiánya Romániában – vallja Szabó Árpád, a Partiumi Keresztény Egyetem gazdaságtudományi tanszékének adjunktusa, akivel egy szomorú következtetésekkel szolgáló elemzés kapcsán beszélgettünk.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!