Fotó: Jakab Mónika
Idén júniusban 10 281 személy részesült szolgálati nyugdíjban (akárcsak egy hónappal korábban). A legtöbben közülük, 5271-en a bírák és ügyészek jogállására vonatkozó 2004/303-as törvény alapján részesülnek szolgálati nyugdíjban – közölte pénteken az Országos Nyugdíjpénztár.
2023. július 07., 09:002023. július 07., 09:00
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint a bírák és ügyészek jogállására vonatkozó 2004/303-as törvény alapján utalták az elmúlt hónapban a legmagasabb összegű, 21 572 lejes szolgálati nyugdíjat is; ebből 19 756 lej az állami költségvetésből és 5256 lej az állami társadalombiztosítási költségvetésből került ki.
A Románia diplomáciai és konzuli testületének szolgálati nyugdíjat előíró 2015/216-os törvény alapján júniusban 732-en kaptak szolgálati nyugdíjat. A diplomaták szolgálati nyugdíjának átlagértéke 5815 lej, amiből 2547 lejt biztosítottak az államkasszából.
A romániai polgári légi közlekedésben dolgozó hivatásos repülőszemélyzet jogállását szabályozó 2015/83-as törvény alapján júniusban 1364 kedvezményezett kapott szolgálati nyugdíjat, 11 512 lej átlagértékben, amiből 7507 lejt az állami költségvetésből fizettek ki.
A bíróságok és ügyészségek kisegítő szakértői személyzetének jogállására vonatkozó 2015/130-as törvény révén 1650-en kaptak szolgálati nyugdíjat az elmúlt hónapban. Ezeknek a nyugdíjaknak az átlagos összege 5136 lej volt, amiből 2454 lejt biztosítottak az állami költségvetésből.
Megszavazta szerdán a szenátus az úgynevezett különleges nyugdíjakról szóló törvénytervezetet a képviselőház által elfogadott formában. A jogszabályjavaslat 91 támogató és 19 ellenszavazatot kapott, egy szenátor tartózkodott a voksoláskor.
Amennyiben a különleges nyugdíjakra vonatkozó törvényt alkotmányellenesnek ítélik, augusztusban rendkívüli parlamenti ülésszakot kell összehívni, hogy a jogszabályt összhangba hozzák az alkotmánybíróság döntésével – jelentette ki Marcel Ciolacu.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
szóljon hozzá!