Tovább csökkenhet az egyre soványabb borravaló, sok az aggály és a kérdőjel

•  Fotó: Jakab Mónika

Fotó: Jakab Mónika

Megértik a vendéglátásban dolgozók és vállalkozók, hogy a világ számos más országához hasonlóan Romániában is szabályozni kellett a borravaló rendszerét, ám úgy vélik, fokozatosan kellett volna bevezetni a változást. A pincérek attól tartanak, a vendég lemond arról, hogy borravalót adjon, ha számolgatnia kell, hiszen jelenleg a legterjedtebb módja, hogy a számla összegét egyszerűen felkerekítik, amikor a fizetésre kerül sor, utolsó pillanatban döntik el, hogy 100 lejből nem kérnek visszajárót, ha 87 lej a végösszeg.

Bíró Blanka

2022. december 27., 09:042022. december 27., 09:04

Túl drasztikusnak tartják a Krónika által megkérdezett érintettek, hogy szinte egyik napról a másikra bevezeti a román kormány a borravaló megadózását. Szerintük jobb lett volna, ha az első időszakban csak fel kellene tüntetni a nyugtán a borravaló értékét, majd amikor már a pincérek és a vendégek is hozzászoktak, megadózni az így befolyt összegeket.

Amint arról beszámoltunk, december 13-án döntéshozó testületként fogadta el a képviselőház a jogszabályjavaslatot, amely szerint jövő évtől a vendéglátó-ipari egységekben kiállított nyugtának tartalmaznia kell a vendég által önkéntesen adott borravaló értékét, a pincérek, pultosok pedig az összeg után adót fognak fizetni.

A törvényt már januártól már alkalmazni kell, nincs szükség alkalmazási módszertan, vagy más további szabályozás elfogadására – válaszolta kérdésünkre Miklós Zoltán parlamenti képviselő,

akinek több módosítójavaslatát is tartalmazza az elfogadott jogszabály.

Kap borravalót vagy sem? Januártól már kártyáról is lehet jattolni, viszont egyre kevesebben honorálják a pincér kedvességét •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Kap borravalót vagy sem? Januártól már kártyáról is lehet jattolni, viszont egyre kevesebben honorálják a pincér kedvességét

Fotó: Jakab Mónika

Az RMDSZ pénzügyi szakpolitikusa emlékeztetett, többpárti célkitűzés volt a borravaló rendszerének törvényes szabályozása, azonban a gyakorlati kivitelezést a szövetség módosító javaslata értelmében fogadták el. A jogszabály tisztázza a borravaló törvényes fogalmát, mely szerint csak az a pénzösszeg nevezhető borravalónak, amelyet a vendég a nyugtán szereplő összegen kívül önszántából ad a kiszolgálásért. Azonban továbbra is tilos bármilyen szolgáltatást borravalóhoz kötni, a borravaló ezentúl is opcionális lesz.

A vendéglátó-ipari egységekben 2023. január elsejétől a borravalót kétféleképpen lehet majd feltüntetni a nyugtán a vendég kérésére: kiválaszthatja, hogy a végösszeg 0 és 15 százaléka között milyen összeget szán borravalóra, vagy abszolút értékben is feltüntetheti az összeget.

Az alkalmazottak borravalóból származó jövedelme fizetésen kívüli jövedelemnek számít, ezért jövedelemadó-köteles lesz, azonban kevesebb adóterhet vetnek ki rá, csak a 10 százalékos személyi jövedelemadó befizetésére kötelesek. A kapott borravalók értékét kötelező lesz szétosztani az alkalmazottak között, a szétosztás módszertanát a vendéglátó belső szabályzatának kell rögzítenie.

Nincs kultúrája? Évről évre csökken a borravaló összege •  Fotó: Pixabay.com Galéria

Nincs kultúrája? Évről évre csökken a borravaló összege

Fotó: Pixabay.com

Nem örülnek az adózásnak

A pincérek tartanak attól, miként lehet alkalmazni a gyakorlatban az új szabályozást, hogy ne is tántorítsák el a vendéget, aki plusz összeggel jutalmazná a kiszolgálást – mondta el lapunknak egy neve elhallgatását kérő teremfőnök, aki korábban évtizedekig dolgozott pincérként.

Mint részletezte, a vendéglátóiparban dolgozók azért sem örülnek a módosításnak, mert évről évre kevesebb a borravaló, és most annak a tíz százalékát még elveszi az állam.

„Nehéz lesz, amíg a pincérek és a vendégek is megszokják, hogy még a számla végösszegének pontos ismerete előtt számolják rá a borravalót, hiszen jelenleg az elterjedt szokás, felkerekítenek egy-két lejt, akár többet, vagy betesznek tíz lejt pluszba a számlatartóba. Nem biztos, hogy bajlódnak azzal, hogy ráírják a számlára a plusz összeget” – véli a teremfőnök.

Meglátása szerint abból is lehetnek gondok, hogy a borravalót el kell osztani, félő ugyanis, hogy kiskapukat keresnek majd, bár lebukás esetén hatalmas bírságot kockáztat a vállalkozás. „A borravaló nem csak a pincéren múlik, függ attól, hogy milyen a felszolgált étel minősége, a környezet, de a pincér egy kis odafigyeléssel, mértéket tartó, tiszteletteljes kedvességgel növelheti az összeget.

Idézet
Az elmúlt években viszont egyre kevesebb a plusz pénz, az elégedett vendég meleg kézfogással köszöni meg a kiszolgálást, de az is előfordul, hogy a rendezvények után kifizetik a több ezer lejes számlát, és hozzácsapnak 2–3 lej borravalót, vagy a személyzetnek »ajándékozzák« a megmaradt süteményt”

– mondta a teremfőnök.

•  Fotó: 123RF Galéria

Fotó: 123RF

„Fokozatosan kellett volna bevezetni”

„A vendéglátóiparban vállalkozóknak egy újabb pluszfeladat, módosítani kell a könyvelést, a kasszagépet” – mutatott rá megkeresésünkre Kovács István, a sepsiszentgyörgyi Park hotel és vendéglő tulajdonosa. Mint mondta, egyre több az adminisztratív feladat, például az évszakonként cserélődő étlapon fel kell tüntetni az allergéneket, a kalóriákat. Ugyanakkor meglátása szerint lépést kell tartani a nagyvilággal, az új időkkel, hiszen számos országban szabályozott a borravaló, szerepel a nyugtán.

Kovács István szerint könnyebb lett volna, ha fokozatosan vezetik be a szabályozást, első lépésben azt tették volna kötelezővé, hogy tüntessék fel a nyugtán, és csak azután adózzák meg az összeget, ha ezt mindenki megszokta.

„Ebben esetben még viszonyítási alap is lett volna, mert feltűnő, ha az adózás bevezetése után nagyon lecsökken az addig is hivatalosan feltüntetett borravaló összege. Betartjuk a rendelkezést, de újra csak több lesz a papírmunka, az ellenőrzés” – fogalmazta meg Kovács István.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

Előnyök és hátrányok

„A borravaló egyidős a vendéglátással, a vendég akkor adja, ha elégedett a szolgáltatással” – foglalta össze megkeresésünkre Kovács Zsolt, a kolozsvári Mikó étterem tulajdonosa.

Hozzátette: nálunk ugyanakkor elterjedt, és a kolozsvári étteremben is bevett szokás, hogy soha nem kérnek pluszpénzt a pincérek munkájáért, még a rendezvényeken sem számolnak fel ezért különdíjat, nem kérdeznek rá, hogy ad-e a vendég és mennyit.

Éppen ezért az étterem-tulajdonos szerint kínos lesz, ha meg kell kérdezni a vendéget, feltüntessenek-e borravalót a nyugtán.

Kovács Zsolt szerint különben várható volt, hogy szabályozzák majd a rendszert, de úgy véli, az államnak a nagyobb hangsúlyt a nagymértékű adócsalás visszaszorítására kellene fektetnie. Az viszont könnyítés, hogy a szabályozás bevezetése után bankkártyával is lehet borravalót adni, erre eddig nem volt lehetőség, holott a vendégek 80 százaléka így fizet. A vállalkozókat is segíti abba, hogy pontosan átlátják, mennyi pluszjövedelemre tesz szert az alkalmazott.

Idézet
„Viszont az már ellenérzést szülhet, hogy belső rendszabályzattal kell elosztani a pénzt az alkalmazottak között, ezt eddig egymás között lerendezték. Ha a pincér nem adott le a borravalóból a konyhára, azt kockáztatta, hogy az ő rendelése készült el utolsónak, vagy nem volt olyan szép a tálalás.

A jó pincéreknek megvan a taktikájuk arra, miként »nyissák meg a vendég pénztárcáját«, ám gyakran előfordul, hogy az elégedett vendég sem fizet pluszba. A külföldiek esetében tapasztalták, hogy nem adnak borravalót, ők úgy tudják, annak az összegét eleve tartalmazza a számla” – osztotta meg velünk tapasztalatait Kovács Zsolt.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 22., péntek

Prosumerek: nem szólt oda senkinek, nyolc hónapja vár sorára az AFM-alelnök

A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.

Prosumerek: nem szólt oda senkinek, nyolc hónapja vár sorára az AFM-alelnök
2024. november 22., péntek

Csak két erdélyi és egy partiumi városban drágább az élelmiszer, mint Bukarestben

Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.

Csak két erdélyi és egy partiumi városban drágább az élelmiszer, mint Bukarestben
2024. november 22., péntek

Több mint 160 ezer munkanélküli helyezkedett el az első tíz hónapban

Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.

Több mint 160 ezer munkanélküli helyezkedett el az első tíz hónapban
2024. november 22., péntek

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama

A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama
Újabb rekordot döntött az arany árfolyama
2024. november 22., péntek

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama

2024. november 22., péntek

Rossz hír a hiteleseknek: tovább nőtt a bankközi kamatláb

A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).

Rossz hír a hiteleseknek: tovább nőtt a bankközi kamatláb
2024. november 22., péntek

Óvás óvás hátán: még egy cég megtámadta az észak-erdélyi autópálya legdrágább szakaszára kiírt eljárás végeredményét

Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.

Óvás óvás hátán: még egy cég megtámadta az észak-erdélyi autópálya legdrágább szakaszára kiírt eljárás végeredményét
2024. november 22., péntek

Újra elindult a vonat, amelyet egy nap üzemelés után leállítottak

A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).

Újra elindult a vonat, amelyet egy nap üzemelés után leállítottak
2024. november 21., csütörtök

Kitolták az adótartozás rendezésének határidejét

Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.

Kitolták az adótartozás rendezésének határidejét
2024. november 21., csütörtök

Százezer dollárhoz közelít a bitcoin – Szakértőt faggatunk a trendekről, illetve arról, hogy vegyünk-e kriptovalutát

Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.

Százezer dollárhoz közelít a bitcoin – Szakértőt faggatunk a trendekről, illetve arról, hogy vegyünk-e kriptovalutát
2024. november 21., csütörtök

Burduja: a tárolás az országos energiastratégia első számú prioritása

Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.

Burduja: a tárolás az országos energiastratégia első számú prioritása