Beelőzte a Ford romániai gyára a Daciát
Fotó: Pinti Attila
Felpörgött a romániai autógyárak termelése a július–augusztus időszakban – amikor amúgy az éves szünet is van, amivel a vállalatok kalkulálnak –, és először fordult elő, hogy Craiován több jármű készült, mint Mioveni-ben – irányította rá a figyelmet friss elemzésében a Profit.ro gazdasági szakportál.
2024. szeptember 20., 16:262024. szeptember 20., 16:26
A Dacia a Romániai Autógyártók Szövetségének (ACAROM) adatai szerint idén nyáron kevésbé aktív időszakot élt meg: július és augusztus között 31 092 autót gyártottak a Dacia mioveni-i üzemében, ami enyhén, 4 százalékkal kevesebb, mint 2023-ban ugyanebben az időszakban.
így a teljes mennyiség 32 816 darab volt, 24,1 százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt, amikor csak a Puma összeszerelése folyt Craiován.
Ezzel a mennyiséggel a Ford először előzte meg a Daciát.
A két romániai autógyár összesen 63 908 járművet gyártott, 8,63 százalékkal többet, mint 2023 hasonló időszakában, amikor 58 829 járművet szereltek össze.
Az év első nyolc hónapja után a romániai járműgyártás 356 475 darabot tett ki, 8,7 százalékkal többet, mint egy évvel ezelőtt.
A Profit.ro várakozásai szerint az idei év során a Dacia nagyjából hasonló volument fog elérni, mint tavaly (320 000 jármű körül), míg a Ford a két új modellnek köszönhető előrelépés 240–250 000 darabra emeli a termelést. Ez azt jelenti, hogy a két gyár együttes termelése megközelítheti a 600 000 járművet.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!