Beelőzte a Ford romániai gyára a Daciát
Fotó: Pinti Attila
Felpörgött a romániai autógyárak termelése a július–augusztus időszakban – amikor amúgy az éves szünet is van, amivel a vállalatok kalkulálnak –, és először fordult elő, hogy Craiován több jármű készült, mint Mioveni-ben – irányította rá a figyelmet friss elemzésében a Profit.ro gazdasági szakportál.
2024. szeptember 20., 16:262024. szeptember 20., 16:26
A Dacia a Romániai Autógyártók Szövetségének (ACAROM) adatai szerint idén nyáron kevésbé aktív időszakot élt meg: július és augusztus között 31 092 autót gyártottak a Dacia mioveni-i üzemében, ami enyhén, 4 százalékkal kevesebb, mint 2023-ban ugyanebben az időszakban.
így a teljes mennyiség 32 816 darab volt, 24,1 százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt, amikor csak a Puma összeszerelése folyt Craiován.
Ezzel a mennyiséggel a Ford először előzte meg a Daciát.
A két romániai autógyár összesen 63 908 járművet gyártott, 8,63 százalékkal többet, mint 2023 hasonló időszakában, amikor 58 829 járművet szereltek össze.
Az év első nyolc hónapja után a romániai járműgyártás 356 475 darabot tett ki, 8,7 százalékkal többet, mint egy évvel ezelőtt.
A Profit.ro várakozásai szerint az idei év során a Dacia nagyjából hasonló volument fog elérni, mint tavaly (320 000 jármű körül), míg a Ford a két új modellnek köszönhető előrelépés 240–250 000 darabra emeli a termelést. Ez azt jelenti, hogy a két gyár együttes termelése megközelítheti a 600 000 járművet.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!