E döntéssel okafogyottá vált a cég bezárására vonatkozó május végi hatósági rendelet, az ezt megtámadó bírósági eljárást pedig már le sem folytatják.
Az OMV tulajdonába került Petrom kőolaj-finomító üzemének ügye májusban került a figyelem középpontjába, amikor a környezetvédelmi előírások sorozatos áthágása miatt a hatóság elrendelte a cég bezárását. A kőolaj-finomító 2005. november 30-án kapta meg az illetékes szakhatóságtól az integrált környezetvédelmi működési engedélyt. A dokumentum az Arpechim által javasolt ütemtervet is tartalmazott az elvégzendő műveletekről. E terv szerint a társaságnak a 2006-os év végéig kellett volna körbezárnia a meddőhányóit, és korszerűsítenie az illékony kőolajszármazékok előállítására használt tartályait. A hatóság márciusban állapította meg, hogy nem végezték el a munkálatokat. Harmincnapos haladékot adott, de az Arpechim május végéig is adós maradt a beruházásokkal. Mindezek ellenére a cég a bezárásáról szóló határozat ellenére sem szüneteltette tevékenységét. Ügyvédeinek ugyanis sikerült elérnie, hogy felfüggesszék a rendelet végrehajtását.
A környezetvédelmi ellenőrök az elmúlt napokban megállapították, az illóanyagtartályok közül kettőt bezárt, hármat pedig felújított a társaság, a meddőhányóit körülzárta, és nem szállított már több iszapot a bekerített területre. Marius Stanca a piteşti-i regionális környezetvédelmi felügyelőség vezetője elmondta, legálisan működik az üzem, de ez év végéig további környezetvédelmi beruházásokat kell eszközölnie.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.