Fotó: Krónika
„Az utóbbi húsz évben elmaradtak a vasútikocsi- és mozdonyparkok korszerűsítését, illetve a vasúti pálya felújítását célzó beruházások. Becsléseink szerint az elkövetkező tíz évben sikerül a teljes vasútisín-hálózatot korszerűsítenünk, és a villamosított pályaszakaszok arányát is növelni fogjuk. Emellett 2013-ig mintegy 150 villamos üzemű mozdonyt, 50–70 dízelmozdonyt és 2500 vasúti kocsit szerzünk be. A beruházásokat új finanszírozási konstrukciókat alkalmazva valósítjuk majd meg, egyébként pedig az európai pénzalapok ötven százalékát, mintegy kétmilliárd eurót az infrastruktúra korszerűsítésére szánják” – tájékoztatott a miniszter.
A Román Vasúttársaság utasszállításra szakosodott részlege (CFR Călători) egyébként a közeljövőben olyan bérlettípust kíván bevezetni, amellyel elsősorban az ingázókat kívánják megszólítani. Alexandru Noapteş, a vasúttársaság igazgatója közölte, az új bérlet mintegy negyven százalékkal lenne olcsóbb a jelenleg is használtaknál, bevezetése előtt azonban felmérést készítenek az egyes vonalszakaszok kihasználtságáról. Ez jelenleg is folyamatban van. „Az új, ingázók számára kibocsátandó bérlet mellett olyan utazási igazolványt is kibocsátunk, amely egy bizonyos mennyiségű utazást tesz lehetővé azok számára, akik nem veszik mindennap igénybe a vasút szolgáltatásait” – közölte az igazgató. Hozzátette, az utasszám növelése végett ingyenes bérleteket is a rendelkezésére bocsátanak majd azon munkáltatóknak, akik ezen bérlettípusokat igénylik alkalmazottjaik számára.
A vonalak kihasználtságát vizsgáló felméréssel egy időben a vasúttársaság olyan intézkedéseket is tervbe vett, amelyek a potyautasok számának csökkentését célozzák. Első lépésként növelik az ellenőrzések számát, emellett pedig jutalmazni fogják azokat a kalauzokat, akik a legtöbb potyautast bírságolják meg. Az intézkedéscsomagot a közlekedési tárca dolgozta ki, ám életbeléptetésükhöz szükséges a kormány jóváhagyása is.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.