Tulajdonosváltás körvonalazódik, de még a Versenytanácsnak is rá kell bólintania
Fotó: Haáz Vince
„Versenyjogi szempontból sokkal bonyolultabb, mert a Digi Romania nagy szereplő a piacon” – így reagált Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke arra a bejelentésre, ami szerint Teszári Zoltán cége a Prima Tv-t is portfoliójában tudó Adrian Tomșa üzletember egyik vállalkozásával közösen vásárolhatja meg a Telekom Romániát.
2024. május 28., 13:572024. május 28., 13:57
A Digi Románia hétfőn jelentette be, hogy megvásárolja a Telekom Romániát.
A Bukaresti Értéktőzsdén (BVB) közzétett tájékoztatás értelmében elvi megállapodás született arról, hogy a Telekom Romania Mobile Communications Rt. részvényeinek 99,9999994 százaléka a West Network Invest SRL tulajdonába kerül.
Az elvi megegyezés értelmében a Telekom Romania a tulajdonosváltást követően is megőrzi arculatát, önálló vállalatként lesz jelen a piacon – írta az Economedia.ro gazdasági szakportál.
A Telekom Romania Mobile Communications többségi tulajdonosa a görög Hellenic Telecommunications Organization. A vállalat a negyedik legnagyobb szereplő a romániai telekommunikációs piacon, ügyfeleinek száma 4 millió körül van. 2022-ben a Telekom Romania 1,378 milliárd lej árbevétel mellett 558 millió lej veszteséggel zárta az évet.
A telefonos- és internetszolgáltatásokat nyújtó, valamint több televízió- és rádiócsatornát működtető Digi a legnagyobb telekommunikációs cég Romániában. A cégnek Spanyolországban, Olaszországban, Portugáliában és Belgiumban is vannak érdekeltségei. A Digi Románia alapítója és többségi tulajdonosa a nagyváradi Teszári Zoltán.
Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke a Hotnews.ro megkeresésére ugyanis úgy nyilatkozott, hogy ennek a tranzakciónak az elemzése sokkal nehezebb lesz, mint ahogy a Clever Media tulajdonosa mondja.
„Versenyjogi szempontból sokkal bonyolultabb, mert a Digi Románia nagy szereplő a piacon. Ennek a tranzakciónak az elemzése kiemelt művelet lesz, és erőforrásokat fogunk elkülöníteni, de ez nem egy egyszerű ügy” – fogalmazott az illetékes hivatal vezetője.
Jelezte: a hétfői nap folyamán találkozott a tranzakcióban érintett három fél képviselőjével, miután Adrian Tomșa visszavonta korábbi, május 24-én, pénteken tett bejelentését a Telekom Mobile Quantum Projects Groupon keresztül történő felvásárlásáról.
„Az elkövetkező hetekben a Versenytanács megkapja a hivatalos értesítést erről az új adásvételi megállapodásról, és a versenyhivatal döntését az év végéig bejelentik” – mondta Bogdan Chirițoiu.
Kivonul Romániából a Hellenic Telecommunications Organisation (OTE) – írja az Economedia.ro a Bloomberg alapján.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!