Tulajdonosváltás körvonalazódik, de még a Versenytanácsnak is rá kell bólintania
Fotó: Haáz Vince
„Versenyjogi szempontból sokkal bonyolultabb, mert a Digi Romania nagy szereplő a piacon” – így reagált Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke arra a bejelentésre, ami szerint Teszári Zoltán cége a Prima Tv-t is portfoliójában tudó Adrian Tomșa üzletember egyik vállalkozásával közösen vásárolhatja meg a Telekom Romániát.
2024. május 28., 13:572024. május 28., 13:57
A Digi Románia hétfőn jelentette be, hogy megvásárolja a Telekom Romániát.
A Bukaresti Értéktőzsdén (BVB) közzétett tájékoztatás értelmében elvi megállapodás született arról, hogy a Telekom Romania Mobile Communications Rt. részvényeinek 99,9999994 százaléka a West Network Invest SRL tulajdonába kerül.
Az elvi megegyezés értelmében a Telekom Romania a tulajdonosváltást követően is megőrzi arculatát, önálló vállalatként lesz jelen a piacon – írta az Economedia.ro gazdasági szakportál.
A Telekom Romania Mobile Communications többségi tulajdonosa a görög Hellenic Telecommunications Organization. A vállalat a negyedik legnagyobb szereplő a romániai telekommunikációs piacon, ügyfeleinek száma 4 millió körül van. 2022-ben a Telekom Romania 1,378 milliárd lej árbevétel mellett 558 millió lej veszteséggel zárta az évet.
A telefonos- és internetszolgáltatásokat nyújtó, valamint több televízió- és rádiócsatornát működtető Digi a legnagyobb telekommunikációs cég Romániában. A cégnek Spanyolországban, Olaszországban, Portugáliában és Belgiumban is vannak érdekeltségei. A Digi Románia alapítója és többségi tulajdonosa a nagyváradi Teszári Zoltán.
Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke a Hotnews.ro megkeresésére ugyanis úgy nyilatkozott, hogy ennek a tranzakciónak az elemzése sokkal nehezebb lesz, mint ahogy a Clever Media tulajdonosa mondja.
„Versenyjogi szempontból sokkal bonyolultabb, mert a Digi Románia nagy szereplő a piacon. Ennek a tranzakciónak az elemzése kiemelt művelet lesz, és erőforrásokat fogunk elkülöníteni, de ez nem egy egyszerű ügy” – fogalmazott az illetékes hivatal vezetője.
Jelezte: a hétfői nap folyamán találkozott a tranzakcióban érintett három fél képviselőjével, miután Adrian Tomșa visszavonta korábbi, május 24-én, pénteken tett bejelentését a Telekom Mobile Quantum Projects Groupon keresztül történő felvásárlásáról.
„Az elkövetkező hetekben a Versenytanács megkapja a hivatalos értesítést erről az új adásvételi megállapodásról, és a versenyhivatal döntését az év végéig bejelentik” – mondta Bogdan Chirițoiu.
Kivonul Romániából a Hellenic Telecommunications Organisation (OTE) – írja az Economedia.ro a Bloomberg alapján.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!