Tánczos Barna
Fotó: Gov.ro
Támogatjuk a gazdasági növekedést, és biztosítjuk a bérek és nyugdíjak kifizetését – ígérte csütörtöki Facebook-bejegyzésében Tánczos Barna pénzügyminiszter.
2025. január 23., 15:292025. január 23., 15:29
„Az egyes ágazatok finanszírozási prioritásairól egyezettem az agrár-, védelmi, fejlesztési, igazságügyi, gazdasági, munkaügyi, energetikai, környezetvédelmi és egészségügyi miniszterekkel, és a megbeszéléseket a következő napokban is folytatjuk. Ahogy vállaltuk, kifizetünk minden megszerzett 2024 végéig megszerzett jogosultságot” – írta hivatalos Facebook-oldalán Tánczos Barna.
Mint részletezte:
szemben az előző évvel, amikor 152 milliárd lejes kiadást jelentett, illetve 2023-mal, amikor 126 milliárd lejt fizettek ki időskori juttatásra.
Tánczos Barna pénzügyminiszter még az idén javaslatot kíván tenni a készpénzforgalom csökkentésére bizonyos területeken az adóelkerülés elleni küzdelem érdekében.
„A beruházások meghaladják a GDP 7 százalékát, amivel a gazdasági növekedést és az ország fejlődését támogatjuk. A mezőgazdaság területén a prioritások továbbra is az állattenyésztési ágazat fejlesztésének támogatása, az INVESTALIM program folytatása és az öntözőrendszerek finanszírozása maradnak. A gazdaság területén folytatjuk a vállalkozások támogatását a Start-up Nation és Construc PLUS programok révén, a védelmi ipar pedig ebben az évben is megkapja a GDP több mint 2 százalékát” – sorolta az RMDSZ-es tárcavezető.
Az idei költségvetés tervezete nem számol sem az áfa, sem a munka adóterhének módosításával – jelentette ki hétfőn Tánczos Barna.
Hozzátette:
folytatva az előző évek növekedését. 2025-ben a minisztérium rendelkezésére legalább 31 milliárd lej áll majd beruházásokra, szemben a 2024-es előzetes végrehajtás 26,1 milliárd lejes összegével és a 2023-as 16,4 milliárd lejjel. Ebből a költségvetésből 20 milliárd lejt közúti infrastruktúrára költhetnek el, amely autópályákban, gyorsforgalmi utakban és az országos úthálózat fejlesztésében fog megmutatkozni”.
A 2024-re vonatkozó végleges számok a következő napokban állnak majd rendelkezésre, de a hiány valószínűleg 8,6 százalékos lesz – jelentette be Tánczos Barna pénzügyminiszter, kormányfőhelyettes csütörtök este.
Mint ismeretes, Tánczos Barna a Krónikának nemrég adott interjúban is ígéretet tett arra, hogy a közalkalmazotti béreket és a nyugdíjakat idén is kifizetik a tavalyi év végi szinten. Jelezte egyúttal, hogy január 27-ére készül el a 2025-ös évi állami költségvetés tervezete, amelyre a kormánynak, majd a parlamentnek is rá kell bólintania.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!