Szijjártó Péter a budapesti Puskás Arénában fogadta Sebastian Burduját
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Magyarország és Románia történelmi jelentőségű szolidaritási megállapodást kötött a földgázellátás biztonságának megőrzéséről, amelynek nyomán minden eddiginél szorosabb lesz a kétoldalú energetikai együttműködés – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.
2025. március 10., 12:192025. március 10., 12:19
A minisztérium közleménye szerint Szijjártó Péter arról számolt be a román energiaügyi miniszterrel, Sebastian Burdujával lefolytatott tárgyalása után, hogy történelmi jelentőségű megállapodást írtak alá, amelynek nyomán Magyarország és Románia energetikai együttműködése minden korábbinál szorosabb lesz a jelenlegi, válságokkal teli, bizonytalan időszakban, amikor is egyértelműen felértékelődött az ellátásbiztonság fontossága.
Ráadásul az együttműködésnek kiemelt jelentőséget ad, hogy néhány év múlva Románia lesz a régió egyetlen nettó földgázexportőre és egyben az Európai Unió legnagyobb kitermelője – tájékoztatott.
A politikai indíttatású energetikai szankciók megölik Európa versenyképességét és súlyos hatással vannak életszínvonalra is, ezért mielőbb újabb források és szállítási útvonalak bevonására lenne szükség – jelentette ki Szijjártó Péter hétfőn Bukarestben.
Leszögezte, hogy az együttműködésnek jó alapot ad, hogy mindkét ország fizikai, gyakorlati kérdésként tekint az energiaellátásra az ideológiai megközelítések helyett, ahogy egyetértés van a földgáz jövőbeli szerepét illetően is.
– fűzte hozzá. Szijjártó Péter a közös sajtótájékoztatón rámutatott, hogy Románia jelentős kitermelési kapacitásokkal rendelkezik, amelyek a jövőben még bővülni is fognak, emellett pedig regionális összevetésben is nagy tárolási kapacitása van a szomszédos országnak, amely ráadásul alternatív forrásokhoz is hozzáfér.
Méltányos energiaárakra van szükség Európában, és ehhez az összes tagállamnak teljesítenie kell a hálózat-összekapcsolási kötelezettségeit, ahogyan azt Románia is megtette – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Kitért arra is, hogy a két ország már összekötötte a földgázvezeték-hálózatát, s a közelmúltban az interkonnektor kapacitását is megemelték, így jelenleg évi 2,6 milliárd köbméternyi földgáz szállítására van lehetőség.
„A tavalyi évben összesen 1,8 milliárd köbméter forgalmazására került sor, amivel hozzájárultunk a két ország energiaellátásának biztonságához” – mondta.
A miniszter rámutatott, hogy az utóbbi évek eseményei nyomán hazánk földgázellátásában a déli irány vált dominánssá, a mostani megállapodással pedig ez még meghatározóbbá válik. „Magyarország földgázellátása a jövőben is alapvetően déli irányból történik majd” – jelentette ki.
„Ez lesz az egyetlen olyan új gázlelőhely vagy gázforrás-lehetőség, amelyik itt a régióban a diverzifikáció célját tudja szolgálni. Így természetesen érdekeltek vagyunk abban, hogy a Romániával való földgázügyi együttműködésünket kiterjesszük, és az ehhez szükséges kereskedelmi tárgyalásokat a vállalataink már folytatják is” – tudatta.
„És reméljük, hogy olyan kereskedelmi megállapodást tudnak kötni, amely mind üzleti, mind pénzügyi, mind energiabiztonsági szempontból mindkét ország számára előrelépést fog tudni jelenteni” – emelte ki.
„Végezetül szeretném még egyszer hangsúlyozni, hogy ez a történelmi jelentőségű gázszolidaritási megállapodás Magyarország és Románia között hozzájárul Magyarország energiaellátásának biztonságához és ahhoz, hogy a rezsicsökkentés eredményeit fenn tudjuk tartani” – összegzett.
Fejlesztjük a gazdasági együttműködést és a határmenti kapcsolatokat – írta közösségi oldalán hétfőn Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter annak apropóján, hogy Zsigmond Barna Pál államtitkár kíséretében Bukarestben tárgyalt.<
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!