B-kategóriás jogítvánnyal lehet ezután traktort vezetni
Fotó: Haáz Vince
A gazdatüntetéseknek eddig négy kézzelfogható eredménye született. Hektáronként százeurós plusztámogatást kapnak a szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó gazdák; B-kategóriás járművezetői jogosítvánnyal lehet közutakon traktort vezetni, és több erőgép mentesül a műszaki vizsga alól. A mezőgazdasági minisztérium azt is megígérte, hogy a gázolaj jelentősen megemelkedett jövedéki adójának egy részét visszatérítik a gazdáknak.
2024. január 19., 17:492024. január 19., 17:49
2024. január 19., 18:312024. január 19., 18:31
A több mint egyhete tartó gazdatüntetések nyomására a gazdaszervezetek résztvevőivel folytatott egyeztetések nyomán a mezőgazdasági minisztérium kidolgozásában több kedvezményt és támogatást is elfogadott a kormányt. Anyagi szempontból legfontosabb a szántóföldi növénytermesztésben igényelhető hektáronkénti százeurós támogatás a 2023 őszén elvetett mezőgazdasági területekre. A plusztámogatást minden olyan mezőgazdasági termelő megkapja, aki tavaly őszi vetésű szántóföldi növényekkel a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) hivatalainál szerepelt nyilvántartásban, és legalább egy hektár szántóterületet művel.
A minisztériumi tájékoztató szerint az APIA-nyilvántartás alapján összesen 162 640 mezőgazdasági termelő részesülhet különtámogatásban, ugyanakkor egyetlen mezőgazdasági farm maximum 280 ezer euró támogatást igényelhet. A bukaresti kormány az idei költségvetésből összesen 250 millió eurót szán kiegészítő agrártámogatásra.
Az őszi vetés után hektáronként százeurós támogatás jár
Új kormányrendelet szabályozza a gépkocsivezetői jogosítványról szóló korábbi előírásokat is. A jogszabály szerint ezután B-kategóriás jogosítvánnyal lehet közúton traktort vezetni. A Tr kategória erőgép vezetésére alkalmas, a Tr1 utánfutóval közlekedő traktor vezetésére jogosítja fel a mezőgazdasági termelőket. Önmagában azonban a B-kategóriás jogosítvány birtokában a gazda nem vezethet közúton erőgépet.
A korábbi rendelkezésektől eltérően ennek megszerzéséhez már nem szükséges külön vizsga. Az új hajtási jogosítványokat a kormányrendelet megjelenését követő 90. nap után lehet igényelni, leghamarabb április második felétől.
Nem tartja jó megoldásnak a négy legnagyobb gazdaérdekvédelmi szervezetet tömörítő Mezőgazdasági és Együttműködési Szövetség elnöke, Nicu Vasile, hogy a kormány a gazdatüntetések kapcsán külön-külön tárgyal számtalan gazdaszervezettel.
A kormány szabályozta a közutakon közlekedő mezőgépek műszaki viszgálatának előírásait is.
Amelyek számára ez kötelező marad, a szükséges műszaki vizsgát előjegyzés alapján a RAR alkalmazottai a farmok telephelyén végzik el. A különböző erőgéptípusok műszaki ellenőrzésével kapcsolatban a RAR honlapján, illetve a gépjármű-nyilvántartó hivatalokban kapnak részletes tájékoztatót az érdeklődők.
Marcel Ciolacu miniszterelnök bejelentette, hogy folyamatban van a 2023-as esztendőben aszálykárt szenvedett gazdák mezőgazdasági hiteleinek átütemezése. A mezőgazdasági szaktárca a nemzeti bankkal közösen keres erre megoldást, a hitelek átütemezéséről szóló végleges döntés egy későbbi kormányülésen fogadják el.
A mezőgazdasági minisztréium pénteki bejelntése szerint mintegy 270 millió lejjel támogatja idén az állam a gazdák gázolajvásárlását. A gázolaj 1000 literenkénti jövedéki adója 2024. június 30-ig 1850,95 lej, július 1. és december 31. között 2183,85 lej, ám a jogszabályjavaslat szerint a mezőgazdaságban használt üzemanyagé mindössze 104,47 lej lesz ebben az évben. Az adókülönbözetet a gázolaj megvásárlása után támogatásként visszatéríti a gazdáknak az állam.
A határozattervezet indoklása szerint idén jelentősen emelkedett a gázolaj jövedéki adója, ezért szükség van az üzemanyagszubvenció szintjének, illetve a támogatásokra fordított éves összegnek a módosítására. A támogatásokat a mezőgazdasági minisztérium költségvetéséből fizetik ki a gazdáknak.
Az immár kilencedik napja tiltakozó gazdák és közúti fuvarozók követeléslistáján szereplő jogszabályokat fogad el csütörtöki ülésén a kormány.
A csütörtöki kormányülésen több olyan rendeletet fogadnak el, amelyek a fuvarozók és a Közlekedési Minisztérium között elfogadott megoldásokat ültetik át a gyakorlatba – jelentette be a kormány csütörtökön este.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!