Messzire visz. A három akkumulátor 200 kilométeres hatótávolságot biztosít
Fotó: Facebook/Ride Colibri
Egy startup megalkotta az első, romániai fejlesztésű elektromos motorkerékpárt, amely összecsukható, és a legnagyobb, töltés nélküli hatótávval dicsekszik. A Ride Colibri M22-es vázát Szatmárnémetiben fejlesztették ki, ott is rakják össze.
2024. július 15., 19:492024. július 15., 19:49
Az innovációra építő induló vállalkozás alapítója Petre Georgescu, aki Nagy-Britanniában tanult formatervezés (design) szakon, majd egy londoni céghez szegődött, amely megépítette az egyik legkönnyebb összecsukható elektromos kerékpárt (Hummingbird Bike) – olvasható az Economedia.ro gazdasági portál Hozzáadott értékű vállalkozó című sorozatában.
A szakember 2020-ban hazatért Romániába. Bukarestben elektromos robogóval közlekedett, de a járgány többször cserben hagyta kis kapacitású akkumulátora miatt. Akkor elhatározta, megalkotja a leghosszabb hatótávú kétkerekűt. Ebben az is megerősítette, hogy nem tapasztalt túltengést a romániai piacon, főleg saját gyártású, megbízható termékek terén, hiszen a legtöbb, nálunk is kapható jármű kínai gyártmányú, csak a márkanév „hazai”.
Az LG márkájú akkumulátorokat otthon, hagyományos konnektorról is fel lehet tölteni. A fejlesztő szerint legalább öt évig üzemképesek. A motor 4 kilowattos, két évig dolgoztak rajta.
Petre Georgescu fejlesztő 2020 óta dolgozik az M22-esen
Fotó: Facebook/Ride Colibri
Az összecsukható vázat – mely megkönnyíti a tárolást, a motorbicikli akár társasházak erkélyén is tartható – egy szatmárnémeti partner gyártja le (egy darabot 20 órás munkával), és ott is rakják össze a motorkerékpárt. Az abroncsok Szlovákiából érkeznek, néhány alkatrész Kínából származik. A járművet úgy alkották meg, hogy könnyű legyen a karbantartás, a fogyóeszközök nehézségek nélkül beszerezhetők. Petre Georgescu szerint a retró formatervezés nagyon népszerű, főleg az Egyesült Államokban, „látszik rajta”, hogy nem kínai fejlesztés.
A fejlesztő 30 ezer eurós önköltséggel indult, majd 60 ezer, később pedig 220 ezer eurós befektetést szerzett a projektnek. A következő körben 400 ezer eurós támogatást vonzana be a terjeszkedés elősegítése érdekében. Idén leszállítják azt a 100 darab M22-est, amit már megvásároltak a vevők. Petre Georgescu nagyobb teljesítményű jármű kifejlesztésén is gondolkodik – számolt be az Economedia.ro portál.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!