Messzire visz. A három akkumulátor 200 kilométeres hatótávolságot biztosít
Fotó: Facebook/Ride Colibri
Egy startup megalkotta az első, romániai fejlesztésű elektromos motorkerékpárt, amely összecsukható, és a legnagyobb, töltés nélküli hatótávval dicsekszik. A Ride Colibri M22-es vázát Szatmárnémetiben fejlesztették ki, ott is rakják össze.
2024. július 15., 19:492024. július 15., 19:49
Az innovációra építő induló vállalkozás alapítója Petre Georgescu, aki Nagy-Britanniában tanult formatervezés (design) szakon, majd egy londoni céghez szegődött, amely megépítette az egyik legkönnyebb összecsukható elektromos kerékpárt (Hummingbird Bike) – olvasható az Economedia.ro gazdasági portál Hozzáadott értékű vállalkozó című sorozatában.
A szakember 2020-ban hazatért Romániába. Bukarestben elektromos robogóval közlekedett, de a járgány többször cserben hagyta kis kapacitású akkumulátora miatt. Akkor elhatározta, megalkotja a leghosszabb hatótávú kétkerekűt. Ebben az is megerősítette, hogy nem tapasztalt túltengést a romániai piacon, főleg saját gyártású, megbízható termékek terén, hiszen a legtöbb, nálunk is kapható jármű kínai gyártmányú, csak a márkanév „hazai”.
Az LG márkájú akkumulátorokat otthon, hagyományos konnektorról is fel lehet tölteni. A fejlesztő szerint legalább öt évig üzemképesek. A motor 4 kilowattos, két évig dolgoztak rajta.
Petre Georgescu fejlesztő 2020 óta dolgozik az M22-esen
Fotó: Facebook/Ride Colibri
Az összecsukható vázat – mely megkönnyíti a tárolást, a motorbicikli akár társasházak erkélyén is tartható – egy szatmárnémeti partner gyártja le (egy darabot 20 órás munkával), és ott is rakják össze a motorkerékpárt. Az abroncsok Szlovákiából érkeznek, néhány alkatrész Kínából származik. A járművet úgy alkották meg, hogy könnyű legyen a karbantartás, a fogyóeszközök nehézségek nélkül beszerezhetők. Petre Georgescu szerint a retró formatervezés nagyon népszerű, főleg az Egyesült Államokban, „látszik rajta”, hogy nem kínai fejlesztés.
A fejlesztő 30 ezer eurós önköltséggel indult, majd 60 ezer, később pedig 220 ezer eurós befektetést szerzett a projektnek. A következő körben 400 ezer eurós támogatást vonzana be a terjeszkedés elősegítése érdekében. Idén leszállítják azt a 100 darab M22-est, amit már megvásároltak a vevők. Petre Georgescu nagyobb teljesítményű jármű kifejlesztésén is gondolkodik – számolt be az Economedia.ro portál.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!