Fotó: Pixabay
A Moody's hitelminősítő ügynökség pénteken stabilról negatívra módosította Románia államadós-osztályzatának kilátását. Az ügynökség figyelmeztetett, hogy további fiskális konszolidációs intézkedések hiányában az ország fiskális kapacitása jelentősen gyengülhet a következő években.
2025. március 15., 13:172025. március 15., 13:17
A Moody's közleménye szerint Románia besorolása tükrözi az ország gazdaságának méretét és mérsékelt növekedési potenciálját, azonban a magas külső kockázatoknak való kitettség, különösen az ukrajnai háborúval kapcsolatos geopolitikai kockázatok, korlátozó tényezők a hitelprofil szempontjából.
A gazdasági növekedési előrejelzések lefelé történő módosítása miatt az államadósság terhe várhatóan jelentősen növekszik: 2025-ben a GDP 59,3%-ára, 2026-ban pedig 62,7%-ára – számolt be a Digi24.
Ezzel szemben Románia besorolása csökkenhet, ha a kormány nem hajt végre jelentős fiskális konszolidációt, és a költségvetési politika továbbra is gyenge marad. Emellett az ukrajnai konfliktusból eredő geopolitikai kockázatok eszkalációja további nyomást gyakorolhat az ország besorolására.
A Moody's volt az egyetlen nagy hitelminősítő ügynökség, amely stabil kilátást tartott fenn Romániára. Ezzel szemben a Fitch Ratings és az S&P Global Ratings már negatív kilátást alkalmaz, ami azt jelenti, hogy Románia egy lépésre van attól, hogy a legalsó kategóriába sorolják.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
szóljon hozzá!