Fotó: Pixabay
A Moody's hitelminősítő ügynökség pénteken stabilról negatívra módosította Románia államadós-osztályzatának kilátását. Az ügynökség figyelmeztetett, hogy további fiskális konszolidációs intézkedések hiányában az ország fiskális kapacitása jelentősen gyengülhet a következő években.
2025. március 15., 13:172025. március 15., 13:17
A Moody's közleménye szerint Románia besorolása tükrözi az ország gazdaságának méretét és mérsékelt növekedési potenciálját, azonban a magas külső kockázatoknak való kitettség, különösen az ukrajnai háborúval kapcsolatos geopolitikai kockázatok, korlátozó tényezők a hitelprofil szempontjából.
A gazdasági növekedési előrejelzések lefelé történő módosítása miatt az államadósság terhe várhatóan jelentősen növekszik: 2025-ben a GDP 59,3%-ára, 2026-ban pedig 62,7%-ára – számolt be a Digi24.
Ezzel szemben Románia besorolása csökkenhet, ha a kormány nem hajt végre jelentős fiskális konszolidációt, és a költségvetési politika továbbra is gyenge marad. Emellett az ukrajnai konfliktusból eredő geopolitikai kockázatok eszkalációja további nyomást gyakorolhat az ország besorolására.
A Moody's volt az egyetlen nagy hitelminősítő ügynökség, amely stabil kilátást tartott fenn Romániára. Ezzel szemben a Fitch Ratings és az S&P Global Ratings már negatív kilátást alkalmaz, ami azt jelenti, hogy Románia egy lépésre van attól, hogy a legalsó kategóriába sorolják.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!