Sokasodó ellenőrzések elé néznek a cégek, de a „kis feketézők” sem ússzák meg

A gazdasági terepviszonyokat jól ismerő, képzett pénzügyi ellenőrök és gazdasági rendőrök ellenőrzik a vállalkozások könyvelését •  Fotó: Barabás Ákos

A gazdasági terepviszonyokat jól ismerő, képzett pénzügyi ellenőrök és gazdasági rendőrök ellenőrzik a vállalkozások könyvelését

Fotó: Barabás Ákos

A hatalmas hiánnyal küzdő román államkassza arra készteti a pénzügyi hatóságokat, hogy több pénzt szedjenek be az adófizetőktől. Országszerte megszaporodtak a céges ellenőrzések, de az engedély nélküli, feketemunkából élő természetes személyekre is lecsapnak a rendőrség vagy a pénzügy ellenőrei. Könyvviteli szakemberrel világítunk rá, mire figyeljenek, akik hatósági ellenőrzéssel szembesülnek.

Makkay József

2024. október 17., 08:022024. október 17., 08:02

Új fokozatba kapcsoltak a megyei pénzügyi igazgatóságok és a rendőr-főkapitányságok a gazdasági tevékenységet folytató jogi és természetes személyek ellenőrzése során. Jól látható, hogy növelni szeretnék az állami költségvetés bevételeit, hiszen a deficit év végére akár a 8 százalékot is elérheti, emellett Románia az európai uniós tagországok között a sor végén kullog az állammal szembeni tartozások behajtása terén. Főleg az áfatartozások roppant magasak, aminek jelentős részét a cégek nem fizetik be, másrészt az adócsalás miatt egyes vállalatoknál a könyvvitelben szereplő összeg jóval magasabb kéne legyen.

Az elmúlt tíz évben Románia uniós éllovassá vált az államkassza áfadeficitje tekintetében: 2023-ban a hiány 36 százalékot tett ki, ami a román költségvetési deficit fele.

A hatóságok szaporodó ellenőrzései ezt a fekete lyukat is igyekeznek csökkenteni, de egyes vélemények szerint nem ott keresgélnek, ahol a legnagyobb adósokat kellene leleplezni. Jellemzően a kis és közepes cégek felé irányul a kontroll, amelyek a román gazdaság teherviselőiként nehezen birkóznak meg a romló piaci körülményekkel. Ugyanakkor erre a szektorra is rávetül a feketegazdaság árnyéka, hiszen rengeteg természetes személy végez olyan szolgáltatást, amihez nem rendelkezik hivatalos engedéllyel, így értelemszerűen adót sem fizet bevételei után.

Úgy tűnik, a nyugodt „békeidőknek” vége, mert a gazdasági terepviszonyokat jól ismerő, képzett pénzügyi ellenőrök és gazdasági rendőrök járják a vállalkozók irodáit. A cégvezetőnek akkor van szerencséje, ha egy rutinellenőrzésen apróbb hibákat, mulasztásokat találnak, amiért némi bírságot fizet, és ezzel az ellenőrzés lezárul.

A nagyobb gondok abból adódnak, ha a pénzügyi ellenőrök több évre visszamenőleg is beleássák magukat a cég könyvelési papírjaiba, nyilvántartásaiba,

amiből súlyosabb hiányosságok is kiderülhetnek, ha a cégvezető rossz munkát végzett, vagy akarattal törvénytelenséget követett el.

Céges ellenőrzés Galéria

Leggyakrabban a települések kisboltjai vannak kitéve a hatóságok rutinellenőrzésének

Fotó: Makkay József

Készülni kell a rutinellenőrzésekre

Miközben a cégvezetők egy része előszeretettel mutogat a könyvelőre, hogy ő tud mindent, őt kell kérdeni, Láng Éva, egy kolozsvári könyvelői cég tulajdonosa, szakképzett könyvvizsgáló a Krónikának rámutatott: ami a cégben történik, az a vállalat ügyvezetőjének a felelőssége. Kisebb cégek esetében az adminisztrátori tisztséget rendszerint a cégtulajdonos tölti be, így a különböző ellenőrzések alkalmával elsősorban őt faggatják a hatóság emberei.

„Nem vagyok túl népszerű a nézetemmel, de az az elméletem, hogy a gépkocsivezetői jogosítvány mintájára hasonló hatósági engedély kellene a cégvezetésre is. Sok vállalkozóval dolgozunk, így mindenkit próbálok oktatni több-kevesebb sikerrel. Nem szeretem azt a megrögzött álláspontot, hogy a könyvelő kell tudjon mindent. A könyvelő jól kell könyveljen, de a vállalkozónak kell tudnia, hogy valójában mit történik a cégében” – foglalja össze a cégvezető és a könyvelő közötti kapcsolatok alapelvét Láng Éva.

Az ellenőrzésekkor tapasztalt gondok rendszerint abból adódnak, hogy sok cégvezető felületesen kezeli az üzletet, nem ismeri a törvényes eljárás rendjét, pontosabban azokat az elvárásokat, amit a hatóság megkövetel a cégtől. A könyvviteli szakember szerint

a rutinellenőrzések elsősorban a raktárkészletre vonatkoznak, hogy ne szerepeljen benne „fekete” áru, az alkalmazottak munkaszerződése legyen rendben, a kasszában található pénz és a pénztárgép egyenlege találjon,

illetve az előző napi kasszakönyvet lezárva találják az ellenőrök. Rendszeresen ellenőrzik a napi készpénzmozgást is: cégek esetében a napi készpénzkifizetés nem haladhatja meg az 5 ezer lejt, természetes személyeknél a felső határ 10 ezer lej.

Láng Éva könyvelési szakember szerint minden cégvezetőnek fel kell készülnie a hatósági ellenőrzésekre •  Fotó: Facebook/Láng Éva Galéria

Láng Éva könyvelési szakember szerint minden cégvezetőnek fel kell készülnie a hatósági ellenőrzésekre

Fotó: Facebook/Láng Éva

,,Fontos, hogy az ellenőrzésre kiszállt hatósági személyeket ne próbálja megvezetni a vállalkozó különféle kibúvókkal, hogy most éppen el van utazva, vagy a könyvelője elérhetetlen, mert ezzel csak azt éri el, hogy a cégét jobban megbogarásszák. A hatóságiak ilyenkor azt látják, hogy a cégvezető időt akar nyerni, amíg rendbe teszi a papírjait. A tisztességes hozzáállást az ellenőrök rendszerint méltányolják, így a cég könnyebben átesik az ellenőrzésen” – magyarázta lapunknak a kolozsvári szakember.

A gyakoribbá váló ellenőrzésekről Láng Éva azt mondja, hogy a cégvezetőknek készenlétben kell állniuk, ha a céghez bekopognak a hatóság emberei. Meglátása szerint ezekből az ellenőrzésekből még több lesz a következő időszakban, mert az államkasszának égetően szüksége van bevételekre.

A feketén dolgozó fodrászok, autószerelők sem ússzák meg

Láng Éva tapasztalatai szerint elkezdődött az engedély nélkül, feketén szolgáltatásokat végző természetes személyek becserkészése is, akik magánemberként inkasszálnak kisebb-nagyobb összegeket bankszámlájukra. „A bankok az ötezer lej feletti tranzakciókat a pénzügyi igazgatóságok felé jelentik, de amennyiben magánszemélyek bankszámlájára kisebb összegű, de ismétlődő kifizetések történnek például fodrász, autószerelő, vagy más szolgáltatásokból – amire az illető személynek nincs bejegyzett kisvállalkozása –, pénzmosás gyanújával jelentik az ANAF felé” – nyomatékosítja a szakember.

A területileg illetékes pénzügyi igazgatóság ilyen esetben akár öt évre visszamenőleg is meghatározza az adócsaló potenciális bevételeit, ami után ki kell fizetni az adóhátralékot.

Cégek esetében a pénzügyi hatóság újabban a cégtulajdonos által felvett osztalék kifizetését ellenőrzi. Sok vállalkozó előlegként vesz fel pénzt a vállalatától, amit úgymond osztalékként kezel, de nem fizeti be az utána járó jövedelemadót. Az éves pénzügyi mérlegek ellenőrzéséből a finánc mindezt könnyen kibogarássza, így célzatos ellenőrzéssel kilincselnek a kereskedelmi társaságok háza táján. Ilyenkor az ellenőrzés úgy zárul le, ha a felvett összegre a cég törleszti az adójárulékot – mutat rá a könyvelő.

Jobb, ha szakember vezeti a céget

Kérdésünkre, hogy mit ajánl azoknak a cégvezetőknek, akiknek hiányos a tudásuk és a tapasztalatuk, Láng Éva olyan menedzsment-tanfolyamokat emel ki, amelyből akar és tud is tanulni a vállalkozó. A Civitas Alapítvány például startup-tanfolyamokat indított, ahol jól képzett oktatók segítették a leendő vállalkozókat, illetve később is támogatták őket szaktanácsadással.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

„A hasonló tanfolyamok gyakorlati tudást és segítséget jelentenek a cégvezetők számára, én azonban

Idézet
elsősorban a könyvelővel történő rendszeres megbeszéléseket ajánlanám. Akár negyedév végén ejtsenek meg egy részletes, átfogó megbeszélést a cég tevékenységéről,

hogy mi hogyan működik, min kellene változtatni. Az a vállalkozó, aki azt állítja, hogy mindent a könyvelő tud, nem fogja megúszni szárazon. Lesz egy nagy harc a könyvelő és közte, amiből rendszerint az állam nyer” – szögezte le portálunknak a kolozsvári könyvviteli cég szakembere.

Láng Éva azt is hangsúlyozta, hogy az egyszemélyes irányítású cégek fejlődése időben behatárolt. Olyan vállalatok esetében van esély fejlődésre és növekedésre, ahol a cégtulajdonos felismeri: jobb, ha szakembert, vagy szakembereket bíz meg a cég vezetésével. A kis cégből közepes vagy nagy társasággá kinőtt vállalatok sikertörténete ehhez a szemléletváltáshoz kapcsolódik, a hozzáértők szakmai tudását ugyanis semmivel nem lehet helyettesíteni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra
2025. március 28., péntek

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből

A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből
2025. március 28., péntek

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében

Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében
2025. március 27., csütörtök

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma

Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma
2025. március 27., csütörtök

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság

A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság
2025. március 27., csütörtök

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás

A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás
2025. március 27., csütörtök

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját

Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank

Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.

Megkezdte működését az új román állami bank
Megkezdte működését az új román állami bank
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank

2025. március 27., csütörtök

Úgy viszik vissza az italcsomagolást, mintha nem lenne holnap

Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.

Úgy viszik vissza az italcsomagolást, mintha nem lenne holnap