Többe kerül a krumpli is, mint a tavaly ilyenkor
Fotó: Veres Nándor
A postai szolgáltatások, a légi szállítás és a burgonya drágult meg a legnagyobb mértékben 2024 augusztusában 2023 augusztusához képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
2024. szeptember 11., 12:522024. szeptember 11., 12:52
2024. szeptember 11., 12:582024. szeptember 11., 12:58
Éves összevetésben idén augusztusban a postai szolgáltatások díja 26,61 százalékkal, a légi szállításé 22,48 százalékkal, a burgonya ára 18,78 százalékkal emelkedett – írta az Agerpres. Az élelmiszerek ára átlagosan 4,25 százalékkal nőtt 2023 augusztusához képest. A legnagyobb arányú áremelkedés a burgonya (18,78 százalék), a zöldségek és zöldségkonzervek (14,13 százalék) esetében volt tapasztalható. Ezzel szemben a liszt 16,56 százalékkal, a malomipari termékek 15,82 százalékkal, a kukoricaliszt 14,9 százalékkal olcsóbb lett.
Júliushoz képest a legnagyobb mértékben a citrusfélék és egyéb déligyümölcsök (3,69 százalék), a zöldségek és zöldségkonzervek (2,74 százalék) és a cukor (1,66 százalék) drágult meg. Ugyanakkor a friss gyümölcs ára 6,45 százalékkal, a gyümölcsöké és gyümölcskonzerveké 1,34 százalékkal, a liszté 0,31 százalékkal csökkent augusztusban az előző hónaphoz képest.
Az előző hónaphoz képest 2024 augusztusában a villamos energia 0,85 százalékkal, a könyvek, napilapok és folyóiratok 0,82 százalékkal, a higiéniai és kozmetikai termékek 0,49 százalékkal drágultak. Ezzel szemben csökkent az ára az üzemanyagoknak (mínusz 1,11 százalék), az óráknak, audió-videó felszereléseknek és sportcikkeknek (mínusz 0,31 százalék) és a földgáznak (mínusz 0,22 százalék).
a csatornázás és a köztisztasági szolgáltatások díja 15,51 százalékkal nőtt. Díjcsökkenést egyik típusú szolgáltatásnál sem jegyeztek. Idén júliushoz képest augusztusban növekedést regisztráltak a légi közlekedési díjak (8,02 százalék), más szolgáltatások (1,04 százalék), valamint a kozmetikai és higiéniai szolgáltatások (1 százalék) esetében.
Az élelmiszerek 4,25 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 4,35 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 8,60 százalékkal nőtt 2023 augusztusához képest.
A júniusi 2,6 százalékról júliusban 2,8 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban, és ismét Románia volt a legmagasabb inflációval rendelkező tagállam – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
szóljon hozzá!