Fotó: Veres Nándor
Idén motorkerékpár vásárlását is támogatja az állam a roncsautó-program keretében – jelentette be kedden Costel Alexe környezetvédelmi miniszter. Az idei kiírás másik újdonsága, hogy a program keretében vásárolt elektromos autót egy évig nem adhatják el tulajdonosuk.
2020. február 11., 15:322020. február 11., 15:32
2020. február 11., 15:332020. február 11., 15:33
Összesen 545 millió lejt szán idén a bukaresti kormány a hazai gépkocsipark felújítását célzó Roncsautó-program két változatára (a klasszikus, illetve Roncsautó Plusz programra), ebből 140 millió lejt fordítanak elektromos vagy hibrid meghajtású járművek beszerzésének támogatására. A program klasszikus változatára (Rabla Clasic) a tavalyinál nagyobb, 405 millió lejes költségvetést hagytak jóvá, ami lehetővé teszi 60 ezer régi jármű kivonását a forgalomból. Az elmúlt évhez hasonlóan idén is 6500 lej, azaz körülbelül 1350 euró értékű utalványokat (vouchereket) adnak, amelyekhez további ezer lej adódik, amennyiben az igénylő olyan autót vásárol, amelynek szén-dioxid-kibocsátása nem haladja meg a 96 grammot kilométerenként.
Costel Alexe környezetvédelmi miniszter kedden további újdonságról is beszámolt: a nem konnektoros töltésű hibridautók esetében 1700 lejről 2500 lejre nő az ökobónusz összege. A Roncsautó Plusz program költségvetése 45 százalékkel nő 2019-hez képest, elérve a 140 millió lejt. A tárcavezető hangsúlyozta, a százszázalékosan elektromos meghajtású járművek beszerzését idén is 10 ezer euróval támogatják, ami európai viszonylatban a legnagyobb összegű támogatásnak számít. A plug-in hibridautók vásárlásához körülbelül 4500 euróval járul hozzá az állam, a támogatás összege azonban nem haladhatja meg az új autó árának 50 százalékát. „Az idei költségvetés alapján 2500 román állampolgár vásárolhat magának 100 százalékban elektromos autót, további 400-an pedig plug-in hibridautót. Gyakorlatilag az a cél, hogy egy év alatt annyi elektromos és hibridautó kerüljön forgalomba az országban, mint összesen az elmúlt négy évben, amióta működik a roncsautó-program” – idézte a minisztert az Agerpres hírügynökség.
A tárcavezető ugyanakkor kiemelte, a program keretében vásárolt elektromos autókat egy évig nem adhatják el tulajdonosaik. Elmondása szerint így akarnak megbizonyosodni arról, hogy ezek az autók az országban maradnak. A Roncsautó-program keretében idén motorkerékpárt is lehet vásárolni, ez esetben 3500 lej értékű vouchert kap a pályázó, ha lead a roncstelepre egy régi járművet. Ugyanakkor elektromos meghajtású motorkerékpár vásárlására is van lehetőség. Azok, akik ilyen járművet szeretnének beszerezni, 3000 lejes, azaz több mint 600 eurós támogatásban részesülnek.
„Ha leadnak egy használt autót, akár 2000 eurót is elszámolnak nekik az elektromos meghajtású motorkerékpár árából” – fogalmazott a miniszter. Costel Alexe elmondta még, idén is elindítanak egy programot az elektromos tömegközlekedési eszközök vásárlásának támogatására. Erre mintegy félmilliárd lejt szánnak ebben az évben – azaz 2019-hez képest csaknem 30 millió lejjel nagyobb összeget –, amelyből körülbelül 400 elektromos autóbusz és trolibusz vásárolható. Mindemellett 19 millió eurós költségvetést hagytak jóvá idén elektromosautó-töltőállomások felállítására a településeken, és további 20 millió eurót az országutak és autópályák mentén létesítendő töltőállomásokra.
A miniszter bejelentette, hogy 2020-ban is meghirdetik a háztartási gépek roncsprogramját, amelyre 30 millió lejt különítettek el, és becsléseik szerint 100 ezer utalványt fognak majd kiosztani. A program keretében idén is hűtőszekrényt és fagyasztóládát, mosógépet, mosogatógépet, légkondicionáló berendezést és televíziót lehet majd vásárolni.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!