Fotó: Veres Nándor
Idén motorkerékpár vásárlását is támogatja az állam a roncsautó-program keretében – jelentette be kedden Costel Alexe környezetvédelmi miniszter. Az idei kiírás másik újdonsága, hogy a program keretében vásárolt elektromos autót egy évig nem adhatják el tulajdonosuk.
2020. február 11., 15:322020. február 11., 15:32
2020. február 11., 15:332020. február 11., 15:33
Összesen 545 millió lejt szán idén a bukaresti kormány a hazai gépkocsipark felújítását célzó Roncsautó-program két változatára (a klasszikus, illetve Roncsautó Plusz programra), ebből 140 millió lejt fordítanak elektromos vagy hibrid meghajtású járművek beszerzésének támogatására. A program klasszikus változatára (Rabla Clasic) a tavalyinál nagyobb, 405 millió lejes költségvetést hagytak jóvá, ami lehetővé teszi 60 ezer régi jármű kivonását a forgalomból. Az elmúlt évhez hasonlóan idén is 6500 lej, azaz körülbelül 1350 euró értékű utalványokat (vouchereket) adnak, amelyekhez további ezer lej adódik, amennyiben az igénylő olyan autót vásárol, amelynek szén-dioxid-kibocsátása nem haladja meg a 96 grammot kilométerenként.
Costel Alexe környezetvédelmi miniszter kedden további újdonságról is beszámolt: a nem konnektoros töltésű hibridautók esetében 1700 lejről 2500 lejre nő az ökobónusz összege. A Roncsautó Plusz program költségvetése 45 százalékkel nő 2019-hez képest, elérve a 140 millió lejt. A tárcavezető hangsúlyozta, a százszázalékosan elektromos meghajtású járművek beszerzését idén is 10 ezer euróval támogatják, ami európai viszonylatban a legnagyobb összegű támogatásnak számít. A plug-in hibridautók vásárlásához körülbelül 4500 euróval járul hozzá az állam, a támogatás összege azonban nem haladhatja meg az új autó árának 50 százalékát. „Az idei költségvetés alapján 2500 román állampolgár vásárolhat magának 100 százalékban elektromos autót, további 400-an pedig plug-in hibridautót. Gyakorlatilag az a cél, hogy egy év alatt annyi elektromos és hibridautó kerüljön forgalomba az országban, mint összesen az elmúlt négy évben, amióta működik a roncsautó-program” – idézte a minisztert az Agerpres hírügynökség.
A tárcavezető ugyanakkor kiemelte, a program keretében vásárolt elektromos autókat egy évig nem adhatják el tulajdonosaik. Elmondása szerint így akarnak megbizonyosodni arról, hogy ezek az autók az országban maradnak. A Roncsautó-program keretében idén motorkerékpárt is lehet vásárolni, ez esetben 3500 lej értékű vouchert kap a pályázó, ha lead a roncstelepre egy régi járművet. Ugyanakkor elektromos meghajtású motorkerékpár vásárlására is van lehetőség. Azok, akik ilyen járművet szeretnének beszerezni, 3000 lejes, azaz több mint 600 eurós támogatásban részesülnek.
„Ha leadnak egy használt autót, akár 2000 eurót is elszámolnak nekik az elektromos meghajtású motorkerékpár árából” – fogalmazott a miniszter. Costel Alexe elmondta még, idén is elindítanak egy programot az elektromos tömegközlekedési eszközök vásárlásának támogatására. Erre mintegy félmilliárd lejt szánnak ebben az évben – azaz 2019-hez képest csaknem 30 millió lejjel nagyobb összeget –, amelyből körülbelül 400 elektromos autóbusz és trolibusz vásárolható. Mindemellett 19 millió eurós költségvetést hagytak jóvá idén elektromosautó-töltőállomások felállítására a településeken, és további 20 millió eurót az országutak és autópályák mentén létesítendő töltőállomásokra.
A miniszter bejelentette, hogy 2020-ban is meghirdetik a háztartási gépek roncsprogramját, amelyre 30 millió lejt különítettek el, és becsléseik szerint 100 ezer utalványt fognak majd kiosztani. A program keretében idén is hűtőszekrényt és fagyasztóládát, mosógépet, mosogatógépet, légkondicionáló berendezést és televíziót lehet majd vásárolni.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!