A román tárgyalódelegáció résztvevői a határmenti együttműködési megbeszéléseken
Fotó: Temes Megyei Tanács
A Temes megyei Csanád és a magyarországi Magyarcsanád között a második világháború idején lerombolt Maros híd újraépítéséről állapodott meg szombaton, Temesváron a román és magyar fél. A tárgyalásokon arról is egyezség született, hogy még idén állandó jelleggel megnyitják a román-szerb-magyar hármashatár térségében az Óbéba-Kübekháza határátkelőt.
2023. július 31., 14:512023. július 31., 14:51
2023. július 31., 15:532023. július 31., 15:53
A román-magyar határmenti együttműködés keretében szombaton a bukaresti szállításügyi és gazdasági minisztérium, az országos közútkezelő társaság (CNAIR), a Temes megyei tanács és a magyarországi Határrendészet küldöttsége találkozott Temesváron.
A bánsági megbeszéléseken két fontos infrastrukturális fejlesztési terv került terítékre: a Temes megyei Csanád és a magyarországi Magyarcsanád között újraépítendő közúti híd a Maroson, és a hosszú évek óta ,,jegelt” állandó határátkelő megnyitása a román-magyar-szerb hármashatárnál, a Triplex Confiniumnál Óbéba és Kübekháza között. A magyar-szerb oldalon – Kübekháza és Rábé között – 2019. októberében nyitották meg az állandó határátkelőt.
A bánsági megbeszélésen napirendre került a magyarországi szakemberek által tíz évvel ezelőtt elkészített hídterv is. Ennek kivitelezéséhez az Orbán-kormány részfinanszírozással járult volna hozzá, eddig azonban a román fél részéről nem volt érdemi fogadókézség. Ezt Alin Nica, Temes megyei tanácselnök is elismerte. A megyei tanács sajtószolgálata szerint
A második világháború idején megsemmisült Maros-híd pillérei még jól láthatók a folyó medrében. Tervek szerint az új híd a régi helyén épülne fel. A két ország között megnyíló új határátkelő a Bánság dél-nyugati régióját kötné össze az Arad és Szeged között húzódó M43-as autópálya-szakasszal.
Az eseményről beszámoló megyei tanácsi sajtószolgálat azonban arról nem tesz említést, hogy előreláthatóan mikorra készülne el az új Maros-híd.
A bánsági találkozón napirendre került az Óbéba és Kübekháza között évente egyszer megynyitásra kerülő határátkelő folyamatos működtetése is. Amint arról korábban beszámoltunk,
Ennek előzményeként a Szociáldemokrata Párt (PSD) három Temes megyei képviselője és a szerb kisebbség parlamenti képviselője 2019. decemberében törvénytervezetet nyújtott be a bukaresti parlamentbe, amely arra kötelezte a román kormányt, hogy kezdeményezzen diplomáciai tárgyalásokat a magyar féllel az új nemzetközi határállomás létrehozásáról. A 2020. januárjában nagy többséggel elfogadott törvény ellen Klaus Iohannis államfő emelt óvást az alkotmánybíróságon. Az államfő szerint az új törvénnyel a parlament beavatkozott a kormány és az államelnöki intézmény hatáskörébe. Az alkotmánybíróság helyt adott az óvásnak és a törvényt alkotmánysértőnek minősítette, ezzel a határátkelő megnyitása lekerült napirendről.
A hétvégi, bánsági találkozón egyezség született a román és magyar fél között az Óbéba és Kübekháza közötti határátkelőről is. A román kormány részéről ígéret született, hogy szeptemberben minisztériumközi megállapodással kap zöld utat Bukarestben az állandó határátkelő megnyitása.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!