Romániában a költségvetési hiány a 2022-es 88,628 milliárd lejről (a GDP 6,3 százalékáról) 2023-ra 106,568 milliárd lejre (a GDP 6,6 százalékára) nőtt
Fotó: Pixabay.com
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint az Európai Unióban az átlagos GDP-arányos költségvetési hiány a 2022-es 3,4 százalékról 2023-ra 3,5 százalékra nőtt, Románia pedig a legmagasabb deficittel rendelkező tagállamok közé tartozott.
2024. április 22., 20:232024. április 22., 20:23
Tavaly Ciprusban és Dániában egyaránt 3,1 százalékos, Írországban 1,7 százalékos, Portugáliában 1,2 százalékos többlettel zárt a költségvetés, a több tagállamban deficites volt az államháztartás. A legnagyobb hiányt Olaszországban (mínusz 7,4 százalék), Magyarországon (mínusz 6,7) és Romániában (mínusz 6,6) jegyezték; 2023-ban további 11 tagállamban haladta meg a deficit a GDP 3 százalékát.
olyan körülmények között, hogy a GDP-arányos állami kiadások a 2022-es 40 százalékról tavaly 40,2 százalékra nőttek, a bevételek pedig a GDP 33,7 százalékáról a 33,6 százalékára csökkentek.
Hét évre lehet szüksége Romániának ahhoz, hogy 3 százalékra csökkentse a költségvetési hiányt – nyilatkozta kedden Marcel Boloș pénzügyminiszter.
Az Eurostat hétfőn közzétette az államadósságra vonatkozó adatokat is. Ezek szerint 2023 negyedik negyedévének végén az Európai Unióban a GDP-arányos államadósság 81,7 százalék volt, szemben a 2022 utolsó negyedévi 83,4 százalékkal.
a legalacsonyabb GDP-arányos államadóssággal Észtország (19,6), Bulgária (23,1), Luxemburg (25,7) és Dánia (29,3) rendelkeztek.
Az Agerpres által idézett adatsorok szerint
Abszolút számokban kifejezve Románia államadóssága múlt év végén 783,5 milliárd lej volt (a GDP 48,8 százaléka), szemben a 2022. év végi 665,4 milliárd lejjel (a GDP 47,5 százaléka).
Jövőre ihatjuk meg az idei romániai választási szuperév levét, a kampányintézkedéseknek ugyanis várhatóan meg lesz a böjtje a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!