Fotó: Pixabay.com
Románia pénzügyi helyzete volt tavaly is a legrosszabb az Európai Unióban: minden egyes, az állami költségvetésből elköltött 100 euróból 15,6 euró hitelből származik – mutat rá friss elemzésében a Profit.ro gazdasági portál.
2023. április 25., 17:442023. április 25., 17:44
Az elemzés emlékeztet, hogy 2015-ben Románia még a legjobb pénzügyi helyzettel rendelkező tagállamok sorát erősítette az EU-ban, de 2016-ban a leggyengébb lábakon álló második országgá „avanzsált”, miután ötszörösére nőtt a költségvetési hiány. 2017 óta pedig töretlenül nálunk a legrosszabb a pénzügyi helyzet, a legsúlyosabb gondok a koronavírus-világjárvány idején voltak, amikor 100 elköltött euróból 22,2 származott hitelből.
Akkor annyira szilárd lábakon állt a román gazdaság az elemzés szerint, hogy csak Luxemburg, Németország, Észtország, Svédország és Litvánia büszkélkedhetett jobb mutatókkal.
Csak Spanyolországban volt rosszabb a helyzet, ahol 10,1 eurót kellett hitelből fedezni.
Ha a jelenlegi helyzetet vizsgáljuk, akkor a sereghajtó Romániát Málta követi 14,2 euróval, majd Olaszország (14 euró), Magyarország (13 euró) és Lengyelország (11 euró) következik.
Az ellenkező póluson eközben olyan országokat találunk, amelyeknek egyenesen költségvetési többletük van, vagyis jut is, marad is.
Költségvetési többlettel büszkélkedhet még Svédország (1,5 euró), Horvátország (0,9 euró) és Luxemburg (0,4 euró), Hollandia pedig „nullszaldós”.
Példaként Magyarországot említik, ahol a tavalyi 6,2 százalékos államháztartási deficit hasonló volt a Romániában mért hiányhoz, ám míg ott az össztermék (GDP) 41,6 százalékának megfelelő összeget sikerült behajtani, addig ez Romániában alig 35,5 százalékra rúgott, így az állam kevésbé volt képes finanszírozni a kiadásait.
A Profit.ro cikke emlékeztet egyúttal, hogy Románia ellen túlzottdeficit-eljárás zajlik, és idén a GDP 4,4 százalékára kell visszaszorítania a költségvetési hiányt a tavalyi 6,2 százalékról.
Mint ismeretes, nemrég derült ki, hogy máris 20 milliárd lej körüli lyuk tátong a költségvetésen. A kormány jelenleg a kiadások csökkentésére irányuló terven dolgozik, a kiadások nagyjából 10 százalékkal történő csökkentése mellett létszámstopot hirdethetnek a közszférában és a „büntetőadó” lehetősége is felmerült.
Különadó kivetését javasolta a kormánykoalíció hétfői ülésén Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az államfő fizetését meghaladó bérekre, az intézkedést nem csak a közszférában, hanem a versenyszférában is alkalmaznák – értesült a News.ro.
A kormány nem fogadja el a közalkalmazotti állások befagyasztásáról és más takarékossági intézkedésekről szóló sürgősségi rendeletet, mert a miniszterelnök nem ért vele egyet – jelentette ki a Sanitas szakszervezeti szövetség elnöke.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!