Fotó: Pixabay.com
Románia pénzügyi helyzete volt tavaly is a legrosszabb az Európai Unióban: minden egyes, az állami költségvetésből elköltött 100 euróból 15,6 euró hitelből származik – mutat rá friss elemzésében a Profit.ro gazdasági portál.
2023. április 25., 17:442023. április 25., 17:44
Az elemzés emlékeztet, hogy 2015-ben Románia még a legjobb pénzügyi helyzettel rendelkező tagállamok sorát erősítette az EU-ban, de 2016-ban a leggyengébb lábakon álló második országgá „avanzsált”, miután ötszörösére nőtt a költségvetési hiány. 2017 óta pedig töretlenül nálunk a legrosszabb a pénzügyi helyzet, a legsúlyosabb gondok a koronavírus-világjárvány idején voltak, amikor 100 elköltött euróból 22,2 származott hitelből.
Akkor annyira szilárd lábakon állt a román gazdaság az elemzés szerint, hogy csak Luxemburg, Németország, Észtország, Svédország és Litvánia büszkélkedhetett jobb mutatókkal.
Csak Spanyolországban volt rosszabb a helyzet, ahol 10,1 eurót kellett hitelből fedezni.
Ha a jelenlegi helyzetet vizsgáljuk, akkor a sereghajtó Romániát Málta követi 14,2 euróval, majd Olaszország (14 euró), Magyarország (13 euró) és Lengyelország (11 euró) következik.
Az ellenkező póluson eközben olyan országokat találunk, amelyeknek egyenesen költségvetési többletük van, vagyis jut is, marad is.
Költségvetési többlettel büszkélkedhet még Svédország (1,5 euró), Horvátország (0,9 euró) és Luxemburg (0,4 euró), Hollandia pedig „nullszaldós”.
Példaként Magyarországot említik, ahol a tavalyi 6,2 százalékos államháztartási deficit hasonló volt a Romániában mért hiányhoz, ám míg ott az össztermék (GDP) 41,6 százalékának megfelelő összeget sikerült behajtani, addig ez Romániában alig 35,5 százalékra rúgott, így az állam kevésbé volt képes finanszírozni a kiadásait.
A Profit.ro cikke emlékeztet egyúttal, hogy Románia ellen túlzottdeficit-eljárás zajlik, és idén a GDP 4,4 százalékára kell visszaszorítania a költségvetési hiányt a tavalyi 6,2 százalékról.
Mint ismeretes, nemrég derült ki, hogy máris 20 milliárd lej körüli lyuk tátong a költségvetésen. A kormány jelenleg a kiadások csökkentésére irányuló terven dolgozik, a kiadások nagyjából 10 százalékkal történő csökkentése mellett létszámstopot hirdethetnek a közszférában és a „büntetőadó” lehetősége is felmerült.
Különadó kivetését javasolta a kormánykoalíció hétfői ülésén Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az államfő fizetését meghaladó bérekre, az intézkedést nem csak a közszférában, hanem a versenyszférában is alkalmaznák – értesült a News.ro.
A kormány nem fogadja el a közalkalmazotti állások befagyasztásáról és más takarékossági intézkedésekről szóló sürgősségi rendeletet, mert a miniszterelnök nem ért vele egyet – jelentette ki a Sanitas szakszervezeti szövetség elnöke.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
szóljon hozzá!