A pillepalack-gyártósorokon óránként 50 ezer flakon vizet képesek előállítani
Fotó: Facebook/Perla Harghitei
Harmincöt millió lejt fordít gyártásitechnológia-fejlesztésre és székhelybővítésre a Csíkszentkirályon természetes ásványvizet palackozó Hargita Gyöngye Rt., amely romániai piacvezető a visszaváltható üveges termékek szegmensében.
2023. június 28., 21:552023. június 28., 21:55
A székelyföldi vállalat közleménye szerint a legfontosabb, technológiai beruházások – melyekre 25 millió lejt költenek – a termelési folyamat fenntarthatóságának növelését célozzák, hatékonyabbá téve a palackozó gépsorok teljesítményét. „A csíkszentkirályi gyár digitalizálása a legkorszerűbb italipari technológiák segítségével történik, melyek révén minimálisra csökkentjük a veszteségeket” – olvasható az Economedia.ro portál által idézett tájékoztatásban. Eszerint további 10 millió lejt fordítanak székhelyük bővítésére, az adminisztratív épület két éven belül 1500 négyzetméternyi hasznos felülettel gazdagodik.
A Hargita Gyöngye (románul Perla Harghitei) Rt. – mely a Tiva Hargita márkát is birtokolja – alcsíki termelőegységében négy pillepalack-gyártósoron óránként 50 ezer flakon vizet képes előálltani, az üveges vonalon pedig óránként 14 ezret. Raktárában 12 ezer raklapnyi terméket állomásoztathat, naponta több mint 100 kamiont tudnak megrakni áruval.
Magyari Örs vezérigazgató a közleményben reményét fejezte ki, hogy ismét teret nyer a visszaváltható üvegek piaca.
– fogalmazott a cégvezető. Hozzátette: külön, visszaváltható termékcsomagot hoztak létre a vendéglátóipar számára, és tudatosító kampányokat is folytatnak a környezetbarát csomagolóanyag népszerűsítése érdekében.
Kurkó Gyárfás, a cég ügyvezető tanácsának elnöke eközben a Ziarul Financiar szerint úgy fogalmazott: arra törekednek, hogy Románia legmodernebb ásványvíz-palackozó gyárával büszkélkedjenek, a fogyasztók és a kiskereskedelem számára egyaránt nehéz év ellenére.
Egyébként a Hargita Gyöngye tavaly 125,5 millió lejes üzleti forgalmat és 14 millió lejes profitot jegyzett. Tájékoztatásuk szerint az ásványvízfogyasztás továbbra is enyhén felfelé ívelő ágon van 2022-höz képest; felméréseik azt mutatják, hogy egy személy átlagosan több mint 112 liter palackozott vizet fogyaszt el Romániában. Abban az országban, amely több mint 2000 természetes ásványvízforrással rendelkezik, többségük szénsavas, ami több mint hárommilliárd liternyi palackozottvíz-kapacitást jelent.
Közleményük szerint az eddigi eredmények jók: májusig 10 százalékkal több terméket adtak el, mint a tavalyi év hasonló időszakában. A cég honlapján – magyar nyelven is – közölt ismertető szerint Csíkszentkirályon 1952-ben kezdődött az ásványvíz palackozása és 1974-ben folytatódott, amikor az első nagy kapacitású ásványvízgyár épült, amely ma is a Hargita Gyöngye Rt. alapját képezi. A környék, az Alcsíki-medence rendkívül gazdag ásványvízforrásokban, csupán Csíkszentkirály területén több mint 80 forrás található.
A Hargita Gyöngye Rt. 1990-ben jött létre, mint állami cég, és 1995-ben privatizálták. A székelyföldi céges híreket összesítő Omnibus.ro portál beszámolója szerint
Az említett portál korábbi céges toplistái szerint 2021-ben a Hargita Gyöngye Rt. termelte a legnagyobb profitot a csíkszéki vállalkozások közül (22 123 809 lejt), miközben az alkalmazottak számát tekintve a harmadik helyen állt (363 fő), akárcsak a teljes árbevétel tekintetében (125 465 553 lej).
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!