Fotó: Barabás Ákos
A késve kiállított villanyszámlák részletekben történő kiegyenlítésének lehetővé tételére kötelezte a szolgáltatókat az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE), ugyanakkor előírta számukra, hogy részletes magyarázatot is mellékeljenek a számlán szereplő tételekhez.
2023. február 03., 23:112023. február 03., 23:11
2023. február 03., 23:122023. február 03., 23:12
A pénteken közzétett új szabályzat kidolgozásától és bevezetésétől a fogyasztók védelmének erősítését reméli a hatóság. Az MTI által ismertetett rendelkezés szerint a fogyasztók ezentúl a leszámlázott időszakkal azonos időtartamú haladékra jogosultak a villanyszámla kifizetésnél, amennyiben a szolgáltató késve állította ki a számlát. A védelemre szoruló fogyasztók esetében legalább három hónapos haladékot kell biztosítani a törlesztésre, a szolgáltató pedig nem számolhat fel késedelmi kamatot.
A szolgáltatónak ugyanakkor jelszóval védett, ingyenes internetes fiókhozzáférést kell biztosítani számukra, ahol valós időben bármikor ellenőrizhetik pillanatnyi és összesített fogyasztásuk mennyiségét és díjszabását. A villamosenergia-szolgáltatóknak ezentúl útmutatót is kell mellékelniük a számlán szereplő tételek értelmezéséhez. Ennek – a magyarázatokon kívül – összehasonlító grafikonokat is kell tartalmaznia az adott fogyasztó által az előző év azonos időszakában, illetve az utóbbi három évben elhasznált villanyáram mennyiségét és árát illetően.
Az ANRE-hez tavaly csaknem 40 ezer lakossági panasz érkezett az áram- és gázszolgáltatók ellen, 64 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A hatóság múlt heti közleménye szerint a panaszok túlnyomó többsége a számlák rendszertelen és áttekinthetetlen kiállítására, a mérőórák rendszeres leolvasásának elmulasztására vonatkozott. A panaszosok szerint a szolgáltatók a rendszertelen számlázással tudatosan próbálják kijátszani az árkompenzációról és árkorlátozásról szóló kormányzati intézkedéseket.
A román kormány által tavaly bevezetett ársapkarendelet a fogyasztás mértékétől függően több kedvezményes hatósági árat szabott meg a villamosenergia-fogyasztók számára. A jogszabály a villanyáram esetében havi 100 kilowattórás fogyasztásig 68 banis, 100 és 255 kilowattóra között 80 banis, 255 kilowattóra felett pedig 1,3 lejes tarifát állapított meg kilowattóránként.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
szóljon hozzá!