A tervezet szerint a szaktárca a Román Postát bízná meg az adóamnesztia igénybevételéhez szükséges dokumentumok kinyomtatásával, borítékolásával és kézbesítésével
Fotó: Gecse Noémi
A Román Postát bízná meg a pénzügyminisztérium, hogy kézbesítse a részleges adóamnesztia lehetséges kedvezményezettjeinek az állammal szembeni tartozásukról szóló dokumentumokat, és a címzettek kis is fizethetik az adóhátralékot postásoknak – derül ki egy sürgősségi kormányrendelet tervezetéből, amelyet kedden tettek közzé a szaktárca honlapján.
2024. szeptember 24., 15:392024. szeptember 24., 15:39
Mint ismeretes, a kormány szeptember elején fogadta el az adóbeszedés hatékonyságának növeléséről és a költségvetési kiadások észszerűsítéséről szóló sürgősségi rendeletet, amelyik a részleges adóamnesztiáról is rendelkezik.
A jogszabály értelmében mentesülnek a kamatok és a büntetőkamatok kifizetése alól azok a cégek, amelyek 2024. november 25-ig rendezik az adótartozásaikat. A pénzügyminiszter adatai szerint a részleges adóamnesztia 330.000 vállalatot érint, amelyek összesen 32,4 milliárd lejjel tartoznak az államkasszának.
Mindkét kategória mentesül a kamatok és a büntetőkamatok kifizetése alól is. Ez az intézkedés 848 000 adófizetőt érint, akiktől összesen 39,2 milliárd lejt szeretne behajtani az állam.
A pénzügyminisztérium honlapján kedden közzétett tervezet szerint
Az indoklás szerint a magánszemélyeket – akik számára nem kötelező a Privát Virtuális Térben (SPV) való regisztráció – így lehet a legkönnyebben és a legrövidebb időn belül tájékoztatni a rendelet előírásairól. Az adóamnesztia lehetséges kedvezményezettjei között olyan személyek is vannak, akik nem használnak internetet, vagy olyan helyen élnek, ahol nincs hozzáférésük az internethez, ezért a posta szolgáltatásaira van szükség ahhoz, hogy célba érjen az információ – olvasható a jogszabályjavaslat indoklásában.
A boríték tartalmazna egy tájékoztatást az állammal szembeni tartozás teljes összegéről és arról, hogy ebből mennyit kellene törleszteni a megszabott határidőig, illetve mennyit törölnek el, továbbá egy szándéknyilatkozatot arról, hogy az illető élni akar az adóamnesztiával és egy erre vonatkozó igénylést.
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett tervezet szerint ugyanakkor
A szolgáltatásokért a pénzügyminisztérium fizetni fog a Román Postának.
Kilencmilliárd lejes többletbevételt remél a megugró költségvetési hiánnyal küzdő román kormány a szerdán elfogadott, adóamnesztiát és a költségvetési kiadások lefaragását tartalmazó rendelete gyakorlatba ültetésétől.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!