A belföldi turizmusban fontos szerepet játszanak azok, akik kapnak üdülési csekket
Fotó: Haáz Vince
Az üdülési csekkeknek idén is jelentős pozitív hatása volt a belföldi turizmusra, különösen a főszezonon kívüli időszakokban, amikor az üdülőhelyek kevésbé látogatottak; a felhasználók mintegy 30 százaléka ebben az évben rövid hétvégi üdüléseket választott könnyen elérhető régiókban – vont mérleget a nyári idény lezárultával az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) csütörtöki közleményében.
2024. október 03., 16:182024. október 03., 16:18
A szakmai szövetség szerint a romániai alkalmazottak mintegy 70 százaléka kap valamilyen béren felüli juttatást, és ezek között gyakran szerepel sz üdülési csekk. A kedvezményezetteken túl ugyanakkor a belföldi turizmusnak is hasznára válnak az utalványok.
Adrian Voican, az ANAT alelnöke emlékeztetett, hogy a kedvezményezettek teljes turisztikai csomagot vásárolhatnak az utalványokkal, amely a szálláson és az étkezésen kívül tartalmazza a szállítás vagy a különböző fakultatív szabadidős tevékenységek és kirándulások díját is.
A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy idén megduplázódott az utalványok után fizetett adó, a 8000 lejes havi nettó jövedelemnél többet kereső közalkalmazottak pedig nem kaptak vouchert. Ez Voican szerint oda vezetett, hogy csökkent a belföldi foglalások száma, mivel ezek az emberek inkább külföldre mentek elkölteni a pénzüket.
Lényegesen több pénzt költenek a romániai turisták külföldön, mint a külföldiek Romániában a Romanian Economic Monitor friss elemzése szerint.
Figyelembe véve, hogy ezek az utalványok segítenek „itthon tartani” a pénzt, az ANAT támogatja, hogy a juttatást kedvező feltételekkel kiterjesszék a magánszektorban dolgozókra is.
Az ANAT emlékeztet, hogy Romániában a törvények tiltják az utalványok eladását, elidegenítését vagy megvásárlását, és ezen kihágások akár 51 800 lejig terjedő bírsággal sújthatók. Ugyanakkor: a szállodák és az utazási irodák is a minősítésük és az idegenforgalmi engedélyük visszavonását, illetve 51 800 lejig terjedő bírságot kockáztatnak, ha nem tartják be az üdülési csekkekért nyújtható szolgáltatáscsomagokra vonatkozó törvényt, amely szerint a csomagnak legalább egy éjszakára szóló szállást is tartalmaznia kell.
A koronavírus-világjárvány óta először tavaly csökkent a romániai éttermek nyeresége, történt mindez az aktív vendéglők számának éves szinten a legkisebb növekedése mellett, és miközben az éttermekben dolgozók száma rekordot döntött.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!