Fotó: Facebook/Florin Cîţu
Derűlátó Florin Cîțu pénzügyminiszter a koronavírus-járvány begyűrűzése nyomán kihirdetett szükségállapotnak a román gazdaságra gyakorolt hatását illetően. Azt mondja, május 15-e után fokozatosan újraindul a tevékenység minden téren, megvan már a tervük erre.
2020. április 22., 18:322020. április 22., 18:32
2020. április 22., 18:582020. április 22., 18:58
Kevésbé volt negatív hatással Románia gazdaságára a koronavírus-járvány által okozott válság, mint más európai államokra, az ország pedig az előrejelzettnél jobban fog kijönni ebből a krízishelyzetből, mivel nagyon sok vállalat alkalmazkodott a kialakult helyzethez – jelentette ki Florin Cîțu pénzügyminiszter kedd este a Digi24 hírtelevízió műsorában.
Mint részletezte, miután a nagyvállalatokat felkérte, hogy fizessék ki adóikat,
„A romániai cégek 90 százaléka kis- és közepes vállalkozás. Láttam, hogy újragondolták a tevékenységüket, és most maszkokat, fertőtlenítőket készítenek, és megpróbálnak lélegeztetőgépeket gyártani. Nagyon jó választ adtak, és bízom abban, hogy Románia gazdasága egy erősebb gazdaság lesz. A magánvállalkozók ezidáig jó választ adtak” – hangsúlyozta a pénzügyi tárca vezetője. Hozzáfűzte,
Beismerte ugyanakkor, hogy az állam bevételei „kicsit” elmaradnak a tavaly ilyenkor regisztrált szinttől. Az állam ebben a kontextusban – elmondása szerint – egyelőre csak a belföldi piacról igényelt hitelt, de – tette hozzá –
Cîțu azt mondja, Románia vészelt már át gazdasági válságokat, és megtanulta kezelni ezeket. „Amint túljutunk a csúcson, és elhárítjuk az egészségügyi problémát, már csak a gazdasági válság marad, amihez megvannak az eszközeink. Itt csak az volt a gond, hogy párhuzamosan volt egy egészségügyi válság is. Túl kell lépnünk ennek a csúcspontján. Amikor elkezdjük lazítani a korlátozásokat, meg fogják látni, hogy a válságra hozott megoldásokat jóval könnyebb lesz gyakorlatba ültetni. A szakértők azt mondják, még két hetünk van. A csúcs most van, és aztán tudunk arra gondolni, hogy mi következik” – fogalmazott a miniszter.
Meglátása szerint különben a korlátozások lazításának fordított sorrendben kell történnie, mint ahogy foganatosították azokat. „A második fázisra felkészültebbek vagyunk. Eddig volt bonyolult, egészséges embereket kellett otthonukban tartanunk úgy, hogy a gazdaság se omoljon össze. Ebből a fázisból, azt mondom, valamennyien jobban kerülünk ki, mint egy hónappal ezelőtt vártam volna” – adott hangot optimizmusának Florin Cîțu.
Több, mint 150 ezren kérték a hiteltörlesztés felfüggesztését
A bankok ügyfeleinek – magánszemélyek és cégek egyaránt – 10 százaléka kérte mostanáig a hiteltörlesztés felfüggesztését. A pénzintézetekhez nagyjából 150 000 igénylés érkezett magánszemélyek részéről, a vállalkozások esetében pedig ez a szám nem éri el a 10 ezret. A Digi 24 hírtelevízió információi szerint az Erste Bank tulajdonában levő BCR-től több mint 15 ezren kérték a törlesztés felfüggesztését, a Raiffeisen Bankhoz 25 000, az ING-hez pedig több mint 17 000 igénylés érkezett. A romániai bankoknak mintegy 1,5 millió magánszemély és 100 000 cég az ügyfele. Mint ismeretes, a kormány döntése értelmében a magánszemélyek és cégek egyaránt kérhetik hiteltörlesztő-részleteik befizetésének felfüggesztését az év végéig, a kérvényeket május közepéig kell benyújtani.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!