Óvás. Az olasz jelentkező az észak-erdélyi autópálya Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázat eredményének érvénytelenítését kéri
Fotó: Facebook/Cristian Pistol
Hiába hirdettek győztest az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázaton, az építés tovább csúszhat, miután az egyik jelentkező megóvta az eredményt.
2024. november 13., 12:342024. november 13., 12:34
Az olasz WeBulid kedden nyújtotta be óvását az Óvásokat Elbíráló Országos Tanácsnál (CNSC), amelyben azt kéri, hogy érvénytelenítsék a török Makyol–Ozaltin konzorciumot győztesként kihozó eljárás jelentését.
Az infrastrukturális beruházásokat figyelemmel követő, szakemberekből álló civil szervezet, a Pso Infrastruktúra Egyesület értesülései szerint a román UMB szintén óvást nyújtott be.
Mint arról beszámoltunk, Cristian Pistol, a CNAIR igazgatója még november elsején jelentette be, hogy két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
„A Vaskapu–Zilah és a Zilah–Szilágynagyfalu közötti autópálya-szakaszok tervezését és kivitelezését a török Makyol Insaat Sanayi Turizm VE Ticaret AS – Ozaltin Insaat Ticaret VE Sanayi AS cégeknek ítélték oda, 6,62 milliárd lejes (áfa nélkül) összegért” – jelentette be Pistol.
Ha elkészül, ez lesz amúgy a leghosszabb romániai alagút – külön-külön mindkét menetirány számára, 2,89 kilométer –, illetve 65 viaduktot, hidat és felüljárót is meg kell építeni, melyek hossza összesen 13 kilométert tesz ki. A beruházás értéke mintegy 1,32 milliárd euró, és a szerződés szerint a sztrádaszakasznak 6 és fél év alatt kell elkészülnie, ebből 18 hónap a tervezési időszak.
Amint arról korábban írtunk,
A Makyol amúgy a Nagyszeben–Fogaras-autópálya (A13) négy szakaszán, valamint az A7-es autópálya egy szakaszán dolgozik egy másik török céggel, a Nurollal közösen.
Mint ismeretes, a CNAIR április óta halogatja folyamatosan a győztes kihirdetését, mindezt úgy, hogy a közbeszerzési eljárást 2023 februárjában írták ki.
A Pro Infrastruktúra Egyesület szerint
a kormány több építkezést hagyott jóvá, mint amennyi a legfőbb forrásban, a 2021 és 2027 közötti időszakra szóló közlekedési programban – amely révén európai uniós forrásokból finanszírozzák a romániai sztrádaépítéseket – rendelkezésre áll.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)