Óvás. Az olasz jelentkező az észak-erdélyi autópálya Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázat eredményének érvénytelenítését kéri
Fotó: Facebook/Cristian Pistol
Hiába hirdettek győztest az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázaton, az építés tovább csúszhat, miután az egyik jelentkező megóvta az eredményt.
2024. november 13., 12:342024. november 13., 12:34
Az olasz WeBulid kedden nyújtotta be óvását az Óvásokat Elbíráló Országos Tanácsnál (CNSC), amelyben azt kéri, hogy érvénytelenítsék a török Makyol–Ozaltin konzorciumot győztesként kihozó eljárás jelentését.
Az infrastrukturális beruházásokat figyelemmel követő, szakemberekből álló civil szervezet, a Pso Infrastruktúra Egyesület értesülései szerint a román UMB szintén óvást nyújtott be.
Mint arról beszámoltunk, Cristian Pistol, a CNAIR igazgatója még november elsején jelentette be, hogy két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
„A Vaskapu–Zilah és a Zilah–Szilágynagyfalu közötti autópálya-szakaszok tervezését és kivitelezését a török Makyol Insaat Sanayi Turizm VE Ticaret AS – Ozaltin Insaat Ticaret VE Sanayi AS cégeknek ítélték oda, 6,62 milliárd lejes (áfa nélkül) összegért” – jelentette be Pistol.
Ha elkészül, ez lesz amúgy a leghosszabb romániai alagút – külön-külön mindkét menetirány számára, 2,89 kilométer –, illetve 65 viaduktot, hidat és felüljárót is meg kell építeni, melyek hossza összesen 13 kilométert tesz ki. A beruházás értéke mintegy 1,32 milliárd euró, és a szerződés szerint a sztrádaszakasznak 6 és fél év alatt kell elkészülnie, ebből 18 hónap a tervezési időszak.
Amint arról korábban írtunk,
A Makyol amúgy a Nagyszeben–Fogaras-autópálya (A13) négy szakaszán, valamint az A7-es autópálya egy szakaszán dolgozik egy másik török céggel, a Nurollal közösen.
Mint ismeretes, a CNAIR április óta halogatja folyamatosan a győztes kihirdetését, mindezt úgy, hogy a közbeszerzési eljárást 2023 februárjában írták ki.
A Pro Infrastruktúra Egyesület szerint
a kormány több építkezést hagyott jóvá, mint amennyi a legfőbb forrásban, a 2021 és 2027 közötti időszakra szóló közlekedési programban – amely révén európai uniós forrásokból finanszírozzák a romániai sztrádaépítéseket – rendelkezésre áll.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!