Fotó: ANAF
Több pontban javított a pénzügyminisztérium az elektronikus számlázó rendszeren (e-Factura), a legfontosabb újítás, hogy lehetővé tette az önszámlázást is – közölte kedden Marcel Boloş pénzügyminiszter.
2024. január 30., 16:332024. január 30., 16:33
2024. január 30., 17:552024. január 30., 17:55
Boloş azt mondta, a szaktárca „nagyon komolyan vette” a vállalkozói visszajelzéseket az e-Factura rendszer karbantartási munkálatai során tapasztalt kellemetlenségekről, így a rendszer fejlesztésével megbízott csapat megoldást keresett arra, hogy az elektronikus számlázó rendszer minden pillanatban üzemképes legyen.
Ilyen felhasználói jelzéseknek köszönhető, hogy bevezették az önszámlázás lehetőségét, és javítottak az ingyenes kitöltési alkalmazáson. A fejlesztők ugyanakkor a számlázó programokat működtető csapatokkal is szorosan együttműködnek a technológiák összehangolása érdekében. A rendszeren több mint 1200 személy dolgozott – idézte az Agerpres hírügynökség Boloşt. A tárcavezető rámutatott, a fejlesztők megoldották, hogy a rendszer a karbantartási munkálatok közben is működjön, és hogy a könyvelők bizonyos kritériumok alapján tudjanak keresni a számlák között.
A pénzügyminisztérium közölte, 2024. január 16-ától az e-Factura rendszerbe már nem lehet kétszer ugyanazt a számlát feltölteni.
Az elküldött számlák státusza 30 percenként frissül.
A minisztérium felhívja a figyelmet, hogy a végfelhasználókkal való interakció egyszerűsítése érdekében 2024. február 7-én és 8-án újabb webináriumokat szerveznek, amelyeken a végfelhasználók bármilyen kérdést feltehetnek és választ kaphatnak az adóhivatal (ANAF) és az Országos Pénzügyi Információs Központ (CNIF) szakértőitől. Eddig négy ilyen online tanfolyamot szerveztek, amelyeken a résztvevők száma minden alkalommal elérte a maximális, ezer fős kapacitást.
A minisztérium emlékeztet, hogy amennyiben az e-Factura rendszer legalább 24 órán át nem üzemképes, a 2021/120-as kormányrendelet értelmében a rendszer újbóli beindulásáig szünetel a számlafeltöltési kötelezettség.
A Románia területén történő értékesítésekre vagy szolgáltatásokra kiállított számlákat a számla kibocsátásától számított 5 munkanapon belül fel kell tölteni az e-Factura rendszerbe, és nem később az adótörvénykönyv 319-es cikkében leszögezett határidőnél – figyelmeztet a szaktárca.
Alig két hete vette kezdetét a 2024-es év, máris áll a bál az adózással kapcsolatok adminisztratív teendők, pontosabban az elektronikus számlák háza táján, melytől az adóhatóság az adócsalások jelentős hányadának kiküszöbölését reméli.
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy hétfőn találkozót tart az üzleti szféra képviselőivel az esetleges 2025-ös adóintézkedésekről, ugyanakkor megbeszélést kezdeményez a jelenleg 175 milliárd lejre becsült hátralékok behajtásáról.
„Egyetlen nyugdíj sem csökken. Hadd legyek nagyon világos. Egyetlen nyugdíjas sem fog szeptemberben alacsonyabb nyugdíjat kapni, mint augusztusban” – jelentette ki immár sokadjára Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Románia jelenleg 2,878 milliárd köbméter földgázt tárol föld alatti tárolókban, és a töltöttségi szint 90,79 százalékos, ami azt jelenti, hogy az ország több mint 70 nappal a tervezettnél korábban teljesítette a földgáztárolási célját.
Elképesztő, 3000 lejt közelítő összegbe is belekerülhet egy igazolás, amelyet a nyugdíj újraszámításához megkövetelnek az állami hatóságok, emiatt a munkaügyi minisztérium a Versenytanácshoz fordul.
Az idei év első hat hónapjában 834 800 tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia, 19,9 százalékkal (138 800 toe) többet, mint az előző év azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közölt adataiból.
Éjszakánként és személyenként 38 lejes kezdőáron kínál szállást a turistáknak a román tengerparti hotelek egy része a szeptember 1–30. között zajló Tengerpart mindenkinek elnevezésű program keretében.
Az állategészségügyi hatóság fellépésének köszönhetően nem terjedt át újabb megyékre a juhpestis, ennek ellenére az exportlehetőségek beszűkültek. A védőoltás kötelezővé tételével Románia három évre le kellene mondjon az élőállatexportról.
A Nestlé immár hetedik éve vezeti az élelmiszermárkák globális rangsorát, annak ellenére, hogy az elmúlt év során értéke 7 százalékkal, 20,8 milliárd dollárra csökkent – áll a Brand Finance brit piackutató és üzleti tanácsadó vállalat honlapján.
A nyár eleje óta a sofőr, a menedzser és az egészségügyi asszisztens posztok szerepelnek a három legkeresettebb állás között – derül ki egy online munkaerő-közvetítő platform friss elemzéséből.
Az OTP Bank Románia ügyfelei a bankjuk által kibocsátott bankkártyákat a továbbiakban a Transilvania Bank automatáinál is ugyanazon költségfeltételek mellett használhatják, mint az OTP ATM-jeinél – tájékoztatott szerdán a kolozsvári székhelyű pénzintézet.
szóljon hozzá!