Fotó: Krónika
2007. augusztus 10., 00:002007. augusztus 10., 00:00
A vezérigazgató újságírói kérdésre válaszolva, annyit mondott: a két cég „kombinációjának” számos lehetősége van, de a piac a tőkepiaci megoldást részesíti előnyben. Az, hogy ennek egy készpénzes ajánlat vagy részvénycsere vagy bármilyen más technika a módja, a tárgyalások eredményének függvénye. A vezérigazgató a nyilvános vételi ajánlatot firtató kérdésekre azt válaszolta, hogy most ilyen döntés nincs az asztalon. Magyarázatként hozzáfűzte: a helyzet dinamikusan változik, és nehéz megjósolni, mi történik a következő időszakokban. Az OMV-t nem sürgetik sem a részvényesei, sem az idő. Az OMV-t két tényező hajtja előre a MOL-lal kapcsolatban: az egyik az, hogy a piaci verseny az ilyen elképzelések mellett szól, „ha tetszik, ha nem”, a másik pedig a részvénytulajdonosok döntése. Az osztrák állam 31,5 százalékban tulajdonos az OMV-ben, a másik nagytulajdonosa pedig a IPIC. Ez stabil részvényesi struktúrát jelent, míg a MOL esetében ez nem mondható el – mondta a vezérigazgató. A következő két-három évben erősödik az iparági konszolidáció, és ha nem az OMV, akkor más tesz hasonló lépéseket. Az OMV képes egymaga is szembenézni a piaci kihívásokkal – hangsúlyozta a vezérigazgató. Wolfgang Ruttenstorfer arra a kérdésre nem kívánt válaszolni, hogy szerinte a MOL menedzsmentje miért fogadta ellenségesen a „közeledést”. Annyit mondott, hogy még Csák Jánossal kezdték meg 2000-ben a tárgyalásokat, és szerinte a MOL jelenlegi menedzsmentje érzelmi okokból elutasító. „Remélem, hogy a tárgyalásokon bemutatott tervek változtatnak ezen. Már a MOL-részesedésünk növelése előtt számos tárgyalást folytattunk az együttműködés különböző lehetőségeiről, de folyamatosan az volt a benyomásunk, hogy a MOL vezetőinek mások a célkitűzései. A mi célunk változatlan: „kombinált vállalatot létrehozni a két cégből” – hangsúlyozta a vezérigazgató. A részvényhányad növelése nyomán a Mol-lal szembeni ellenséges kivásárlási kísérletnek minősített eseményekkel kapcsolatban az osztrák olajcég vezetője azt mondta: „...ott követtük el a hibát, hogy – a MOL iránti lojalitásból – a két cég ötvözésére vonatkozó elképzelésről csak a MOL menedzsmentjével tárgyaltunk, és nem fordultunk a publikumhoz. Ha nem mi vesszük meg a Rahimkulov család tulajdonában lévő MOL-részvényeket, megvette volna más.” A vásárlás racionális lépés volt, és jó befektetésnek bizonyult – tette hozzá. A vezérigazgató magyarázata szerint egy kombinált vállalkozás nagyobb projektekre, beruházásokra lenne képes a régióban, és ez növelné az osztrák és a magyar energiapiac ellátásának biztonságát is, és a magyar és osztrák cég helyzetét erősítené a piaci versenyben. Az OMV-vezérigazgató bejelentésére egyébként a MOL-részvények árfolyama esni kezdett a Budapesti értéktőzsdén.
MTI
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.