Fotó: Ifj. Haáz Sándor
Multiplex és KFC
A kolozsvári Polus Center több mint 35 hektáron terül el, és a legnagyobb regionális bevásárló- és szórakoztató-központ lesz a piacon. A központ tervezett bruttó bérbe adható területe meghaladja a 60 000 négyzetmétert, így körülbelül 240 üzletet képes befogadni. Ezek közül a legfőbb bérlő a Carrefour, amely 15 ezer négyzetméteres területet bérel. Farkas Árpád, a Trigránit fejlesztési igazgatója szerint a bérbe adható területnek már 86 százalékára kötöttek szerződést különböző vállalatokkal, de összesen, előszerződésekkel együtt már a felület 92 százalékára találtak bérlőt, ami 185 céget jelent. A vállalat úgy véli, a piaci terület rendkívül nagynak mondható, Kolozsvár 350 ezer főnyi lakossága és a megközelítőleg százezres diákszám mellett negyvenperces autóúttal számított körzetben összesen 700 000 fős vásárlóközönséggel számolhatnak.
A Trigránit arra törekszik, hogy a hipermarketen kívül a különböző üzletek és szolgáltatások kiegyensúlyozott összességét hozza létre. A korszerű tervezés, nagyméretű tetőablakok, különböző stílusú és hangulatú udvarok és helyiségek lesznek a központ legfőbb jellegzetességei. A 140 millió euróba kerülő Polus Centerben mozik is helyet kapnak, de egyéb szórakozási lehetőségeket is nyújt, emellett éttermek is várják a látogatókat. A nyolctermes multiplex mozinak otthont adó ingatlan már elkészült, akárcsak a Carrefour által bérelt csarnok. Mellettük a Pizza Hut és a Kentucky Fried Chicken (KFC) nyitnak éttermeket.
A parkolási gondokat az épület alatti mélygarázs oldja meg, amely a tervek szerint mintegy 2500 férőhelyet biztosít majd. Ahhoz, hogy a Kolozsvár felől érkezők is betérhessenek a bevásárlóközpontba, az országút fölött átívelő hidat építenek, amely állami tulajdonba kerül.
Aranybánya a régészeknek
A munkatelepen már lezárultak a 2005 óta zajló régészeti ásatások. „Ezeknek az összköltsége eléri az 500 ezer eurót, amit teljes egészében a Trigránit állt” – magyarázta a fejlesztési igazgató. Mihai Rotea, az Erdélyi Történelmi Múzeum helyszínen dolgozó régésze szerint eredményeik hamarosan a tankönyvekbe is bekerülnek. Az építőtelepen szinte minden történelmi korszak nyoma megtalálható. A bronzkori sírok mellett gepida temetőt és a római kor emlékeit tárták fel. A leleteket helyenként a helyszínen restaurálva állítják közszemlére a bevásárlóközpont területén. Az emlékezetesebb leletek között található egy gepida fejedelmi sír, melyben egy nő csontvázát találták meg, mellette arany ékszerekkel. Romeónak és Júliának nevezték el azt a párt, akik maradványait szoros közelségben helyezték el egymás mellé. Rotea kiemelte: míg Romániában más régészeti ásatásoknál csak részleges feltárásokat tudtak végezni, itt a megfelelő finanszírozásnak köszönhetően egyszerre harminc hektáron dolgozhattak. Így átfogó képet alkothattak a lakhelyek, sírok elhelyezkedéséről. Az ásatások eredményeiről szóló első könyvet egyébként a központ októberi megnyitásakor mutatják be.
Kétmilliárd eurót szánnak Romániára
A Trigránit Romániát tartja első számú befektetési célterületének Közép- és Kelet-Európában. „A vállalat öt év alatt megközelítőleg kétmilliárd eurót fektet be Romániában” – nyilatkozta lapunknak Farkas Árpád, a cég fejlesztési igazgatója. Legnagyobb befektetése a Bukarestben épülő Esplanada központ. Ez szinte teljes városközpontot jelent, a létesítményben kereskedelmi központ, hivatalok, hotelek és lakóépületek kapnak helyet. Ennek megépítésére összesen egymilliárd eurót szánnak. Ezt követi a 140 millió eurós kolozsvári befektetés és a konstancai, szintén 140 millió euróra rúgó bevásárlóközpont, amely várhatóan 2008 végén nyílik meg. Mindezek mellett Brassóban, Craiován és Piteºti-en is hasonló befektetésekben gondolkodnak, ugyanakkor már Arad is szóba került lehetséges helyszínként
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.