Fotó: Mediafax
Mint arról beszámoltunk, a Területi Környezetvédelmi Ügynökség még május 28-án döntött úgy, hogy hat hónapra felfüggeszti az Arpechim működési engedélyeit, mivel a finomító nem felelt meg a környezetvédelmi előírásoknak. Amennyiben a hatóság döntése érvényben marad, és a Petrom nem végezte volna el a szükséges környezetvédelmi átalakításokat, a finomító működési engedélyét végleg bevonhatták volna. A törvényszéki határozat ellen ugyanakkor öt napon belül fellebbezhet a környezetvédelmi hatóság.
Dan Pazara elmondta, a Petrom reményei szerint az elkövetkező két hónapban elvégzi a szükséges környezetvédelmi beruházásokat, amelyek lehetővé teszik a finomító zavartalan működését.
Az Arpechim esetleges bezárásának híre valósággal pánikot keltett két héttel ezelőtt, mivel ebben a finomítóban állítják elő a Petrom által értékesített üzemanyag-mennyiség csaknem felét. Amennyiben tehát az osztrák OMV tulajdonában lévő olajtársaságnak be kellett volna zárnia a létesítményt, szakértők szerint jelentős üzemanyagár-emelkedésre lehetett volna számítani.
A törvényszéki döntés ennek nyomán nem sokkal kihirdetése után megmozgatta a tőzsdét: a Bukaresti Értéktőzsdén 1,4 százalékkal emelkedett a Petrom részvényeinek árfolyama az egy nappal korábbi értékhez képest, ráadásul a legnagyobb forgalmat is a kőolajtársaság papírjai bonyolították. Az Arpechim működési engedélye felfüggesztésének hírére két héttel ezelőtt 45 percre föl kellett függeszteni a Petrom-részvények kereskedését, de a cég papírjai a nap végére még így is ötszázalékos esést produkáltak.
A Környezetvédelmi Minisztérium közleménye szerint az Arpechim tevékenységének felfüggesztése azért szükséges, mert a finomító fokozott mértékű veszélyforrást jelent mindaddig, amíg el nem végzik a szükséges átalakításokat.
B. L.
Az Arpechim-„saga”
2005. november 30.: a pitesti-i Arpechim megkapja a működési engedélyt a környezetvédelmi hatóságtól.
2006. augusztus 30.: a környezetvédelmi engedélyt módosítják, mivel egy kormányhatározat nyomán módosultak a vízgazdálkodási feltételek. A 2005/152-es jogszabály értelmében bevonhatják azon vállalatok működési engedélyét, amelyek nem felelnek meg a határozat előírásainak.
2007. március 14–17.: a piteºti-i környezetvédelmi ügynökség, az argeºi környezetvédelmi hatóságokkal karöltve ellenőrzést hajt végre a finomítóban, és megállapítják, hogy nem teljesíti a határozat két kitételét.
2007. március 19.: a környezetvédelmi hatóságok írásban figyelmeztetik az Arpechimet, harmincnapos határidőt szabva meg a szabálysértő állapot felszámolására.
2007. április 19.: a hatóságok megállapítják, hogy a szabálysértés ténye továbbra is fennáll.
2007. május 28.: felfüggesztik az Arpechim működési engedélyét.
2007. június 12.: a piteºti-i törvényszék felfüggeszti a környezetvédelmi hatóság döntését.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.