Fotó: Jakab Mónika
Bár nem utolsó Románia európai összevetésben, ha a minimálbér értékét vesszük górcső alá, mindenképp a sereghajtók között találjuk a 2022 júliusi helyzetképet megjelenítő rangsorban.
2022. augusztus 18., 07:222022. augusztus 18., 07:22
Mint a Hotnews.ro portálon olvasható elemzés is rámutat, nem minden európai országban van kötelező minimálbér, így csak azokat az államokat hasonlították össze, ahol létezik ennek intézménye.
az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat legfrissebb adatsorai szerint bruttó értékben havi 363 euróról beszélhetünk a tavalyi 332 euró és a 2020-as 312 euró után.
majd Horvátország és Lengyelország következik 622, illetve 641 euróval.
Az elemzés ugyanakkor megemlíti azokat a környező országokat is, amelyek nem tagjai az Európai Uniónak. Albániában például 268 eurós, Törökországban 373 eurós, Szerbiában 401 eurós, míg Montenegróban 532 eurós minimálbért garantál az állam az alkalmazottaknak.
A legnagyobb minimálbért eközben továbbra is Luxemburgban biztosítják, ahol eléri a havi 2313 eurót, majd Belgium (1842 euró), Írország (1774 euró), Hollandia (1756 euró) és Németország (1744 euró) következik.
Mint ismeretes, a román minimálbér idén januártól bruttó 2550 lejre nőtt, azonban ebből az alkalmazottak mindössze 1524 lejt visznek haza, ami mostani árfolyamon 311 eurónak felel meg, vagyis az összeg 41,5 százaléka az államkasszában köt ki.
Magyarországon viszont egy 2019-es KPMG-jelentés szerint a fizetések adója 33,5 százaléka, ami azt jelenti, hogy egy minimálbérre alkalmazott munkavállaló kezében 334 euró marad. Eközben Lengyelországban 29,29, Bulgáriában 22,4, Szlovákiában 17,84 százalékos adót kell fizetni a havi bére után – húzza alá az elemzés.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
szóljon hozzá!