Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Hiába van meg végre a pénz és az akarat is az autópálya-építésre Romániában több évtizeddel a rendszerváltás után, ha manapság lassan már nincs ki megfogja a lapát nyelét. Pedig jelenleg több mint 800 kilométer sztráda és gyorsforgalmi út épül(ne) az országban.
2024. február 07., 13:572024. február 07., 13:57
Általános problémára világított rá nemrég az Argeșulonline.ro portál: miközben a sztrádaépítők 4500-5000 lejes, azaz 1000 euró körüli nettó, kézbe kapott fizetéseket ajánlanak a nyomvonalak mentén élő szakképzetlen munkásoknak, sok helyen a munkanélküliek inkább a segélyt és a kocsmát választják. Az említett portál a Havasalföldet Erdéllyel összekötő, Piteşti és Nagyszeben között létesítendő új aszfaltcsík kivitelezőinek panasza nyomán készített összeállítást.
Eszerint a legnehezebb szakaszokon, az Argeș megyei Tigveni és a Vâlcea megyei Cornetu, illetve Cornetu és a Szeben megyei Bojca között dolgozó cégek rendkívül nehezen találnak helyi munkaerőt. Az előbbi, 37,4 kilométeres részen az olasz WeBuild (Astaldi), a 31,33 km-es utóbbi szakaszon a török Mapa Cengiz végzi a munkát.
Adrian Bodoc, a WeBuild projektmenedzsere az országos közútkezelő hatóság (CNAIR) egy korábbi videójában elpanaszolta, folyamatosan keresik a munkaerőt, februárban is állásokat hirdetnek meg, mert „Romániában ez sajnos továbbra is probléma”. Elmondása szerint szakképzett és szakképzetlen munkásokra egyaránt szükségük van, de helyiek hiányában vészmegoldásokhoz kell folyamodniuk, és külföldről hoznak embereket, akik számára szálláshelyeket készítenek elő.
Ezen felül az alkalmazottak különböző bónuszokat, étkezési utalványokat, túlórapótlékot, esetenként ingyenes szállást kapnak.
Azonban mindezt nem tartják túl vonzónak a helyiek, akik közül egyesek – a Râmnicu-Vâlcea Week nevű portál beszámolója szerint – „kifizetődőbbnek” tartják a segélyből éléssel járó semmittevést. Ugyanis a különböző állami támogatások révén – munkanélküli segély, gyereknevelési díj, fűtéspótlék – akár 2000 lejes jövedelmet is összehozhatnak, amire nem szívesen „dupláznának rá” munkával.
A portál idéz egy-két atyafit, akik egyik reggel egy Argeș megyei falu kocsmájában „indították a napot”. A megkérdezettek kétkedve fogadták, hogy valóban annyit fizetnek a sztrádaépítők, ugyanakkor hozzátették: cserébe „odatesznek lapátolni, azért a pénzért tönkreteszed az egészségedet és kórházba kerülsz”.
Az Argeșul Online portálnak megerősítette egy neve elhallgatását kérő térségbeli polgármester, hogy nagy probléma a munkaerőhiány. Elmondása szerint őket is megkereste a WeBuild, hogy segítsenek embereket toborozni, de nem sok sikerrel.
– fogalmazott az elöljáró.
Mint ismeretes, Románia 2023-ban átlépte a szimbolikusnak tartott 1000 kilométeres határt autópályák és gyorsforgalmi utak terén. Marcel Ciolacu kormányfő korábban kijelentette, hogy 2024 végéig további 250 kilométer autópálya és gyorsforgalmi út megépülésére van „egyértelmű kilátás” (igazából ez a legoptimistább forgatókönyv), a következő öt-hét évben pedig további 1000 kilométer autópálya épülhet az országban.
Az év végére összesen körülbelül 81 új kilométernyi autósztráda, illetve gyorsforgalmi út nyílt meg a forgalom előtt Romániában.
Marcel Ciolacu kormányfő egy hétfői sajtóeseményen kijelentette, hogy a jövő év végéig további 250 kilométer autópálya és gyorsforgalmi út építésére van „egyértelmű kilátás”, a következő öt-hét évben pedig további 1000 kilométer autópálya épülhet.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
1 hozzászólás