Fotó: Jakab Mónika
Románia az európai használtautó-piac legkevésbé átlátható országai közé tartozik, emiatt az országban az átlaghoz képest közel 30 százalékkal többet fizetnek az egyébként rejtett hibás járművekért – derül ki egy felmérésből, amely az autók meghibásodási előzményeiről és tényleges futásteljesítményéről rendelkezésre álló információkat vizsgálja.
2023. november 22., 18:292023. november 22., 18:29
A felmérésből kiderül: az ilyen információk hiánya akár 27 százalékkal magasabb árat eredményezhet a valós értékhez képest. A tanulmány szerint az eladásra kínált használt autók 59 százaléka esetében volt tetten érhető kisebb vagy nagyobb sérülés, míg az elemzett autók 66 százaléka importált volt. Ami még rosszabb, hogy
A következtetés az, hogy Romániában az egyik legkevésbé átlátható ország Európában, ami a használt autók piacát illeti. A másik oldalon az olyan országok állnak, ahol van erre vonatkozó szabályozás, mint például az Egyesült Királyság, Németország és Svájc, ahol az autók adatai nagyon átláthatóak.
A CarVertical szerint
Jobb a helyzet ugyanakkor az autók életkorát illetően, ami jobb, mint más országokban. A tanulmány szerint a Romániában eladásra kínált használt autók „csupán” valamivel több mint kilenc évesek (9,44 év), ezzel a 12. helyen áll az ország a 25 vizsgált autópiac közül.
Ez főleg az értük kifizetett árra hat ki, hiszen a piaci elemzések azt mutatják, hogy egy visszatekert kilométerórával rendelkező autót a valós értékénél 20 százalékkal drágábban lehet eladni. Az egyetlen jó hír, hogy a visszatekert kilométerek értéke alacsonyabb az európai átlagnál. A tanulmány azonban rámutat, hogy minden 100 000 visszatekert kilométer után a vevő mintegy 2000 euróval többet költhet az autóra anélkül, hogy ismerné a valós adatokat.
Romániánál csak négy exszovjet tagállam, Ukrajna és a balti államok kevésbé átláthatóak. Ugyanakkor a nagyfokú átláthatósággal rendelkező országok közé tartoznak azok, amelyekben nagyon alacsony a használt autók behozatala: az Egyesült Királyság, Németország és Svájc, amelyek általában a hazai piacról fedezik a használt autók iránti igényüket.
Az autópiaci átláthatósági indexet 24 európai országban és az Egyesült Államokban vizsgálták 12 hónapon keresztül. A kutatás a carVertical ügyfelei által vásárolt autókról készült tényleges jelentések adatain alapul, és
A kilométeróra-csalásra vonatkozó tanulmányhoz 11 európai országot vizsgáltak, ezek Ukrajna, Lengyelország, Románia, Magyarország, Szlovákia, Lettország, Csehország, Szerbia, Litvánia, Olaszország és az Egyesült Királyság.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!