Nagy-Bege Zoltán szerint egyelőre nem tudni, mit hoz a jövő
Fotó: Simion Mechno/Agerpres
Semmi alapja annak a híresztelésnek, ami szerint 10 százalékkal drágul jövő áprilistól a földgáz – szögezte le érdeklődésünkre Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke.
2019. október 30., 09:492019. október 30., 09:49
2019. október 30., 09:512019. október 30., 09:51
Felelőtlen, szenzációhajhász riogatásnak tartja Nagy-Bege Zoltán, hogy 2020. április 1-jétől tíz százalékkal nőhet a szabályozott földgázár a lakosság számára. Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke kedden a Krónika megkeresésére kifejtette, nincs még semmi konkrétum az árliberalizációs ütemtervről, az sem borítékolható, hogy a törvénytervezetet ebben a formában hagyja jóvá a kormány és a parlament, vagy módosítanak rajta. Amint ez megtörténik, valószínű, hogy az Európai Bizottsággal újabb egyeztetésekre kell sort keríteni, hiszen
Nagy-Bege Zoltán rámutatott, ha az ütemterv valóban életbe lép, és ez alapján 2020. április 1-jétől 50 százalékra csökkentik a szabályozott szerződéseken keresztül biztosított földgázt a lakosság számára, a különbözetet pedig a szabadpiacról kell felvásárolniuk a szolgáltatóknak, még mindig nem jelenti, hogy drágulás lesz.
Mint az ANRE alelnöke rámutatott, jelenleg éppen „drasztikus” árcsökkenés tapasztalható a nyári árakhoz képest a romániai földgázpiacon. Akadt olyan tranzakció is a szabadpiacon, hogy a szabályozott rendszerben előírt megawattóránként 68 lejes árnál olcsóbban cserélt gazdát a földgáz.
– szögezte le Nagy-Bege Zoltán.
Azt is szakszerűtlennek és felelőtlennek tartja, hogy éppen tízszázalékos drágulásról beszélnek, amikor még bármi megtörténhet: lehet árcsökkenés, de drágulás is, ami lehet tíz százaléknál kisebb vagy nagyobb, attól függően, miként alakul a földgáz szabadpiaci ára, és az 50 százalékot milyen áron tudják majd beszerezni. Előrejelzésekbe jelenleg nem lehet belemenni, aki ezzel riogat, szenzációhajhász – összegezte Nagy-Bege Zoltán.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
1 hozzászólás