Nagy-Bege Zoltán szerint egyelőre nem tudni, mit hoz a jövő
Fotó: Simion Mechno/Agerpres
Semmi alapja annak a híresztelésnek, ami szerint 10 százalékkal drágul jövő áprilistól a földgáz – szögezte le érdeklődésünkre Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke.
2019. október 30., 09:492019. október 30., 09:49
2019. október 30., 09:512019. október 30., 09:51
Felelőtlen, szenzációhajhász riogatásnak tartja Nagy-Bege Zoltán, hogy 2020. április 1-jétől tíz százalékkal nőhet a szabályozott földgázár a lakosság számára. Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke kedden a Krónika megkeresésére kifejtette, nincs még semmi konkrétum az árliberalizációs ütemtervről, az sem borítékolható, hogy a törvénytervezetet ebben a formában hagyja jóvá a kormány és a parlament, vagy módosítanak rajta. Amint ez megtörténik, valószínű, hogy az Európai Bizottsággal újabb egyeztetésekre kell sort keríteni, hiszen
Nagy-Bege Zoltán rámutatott, ha az ütemterv valóban életbe lép, és ez alapján 2020. április 1-jétől 50 százalékra csökkentik a szabályozott szerződéseken keresztül biztosított földgázt a lakosság számára, a különbözetet pedig a szabadpiacról kell felvásárolniuk a szolgáltatóknak, még mindig nem jelenti, hogy drágulás lesz.
Mint az ANRE alelnöke rámutatott, jelenleg éppen „drasztikus” árcsökkenés tapasztalható a nyári árakhoz képest a romániai földgázpiacon. Akadt olyan tranzakció is a szabadpiacon, hogy a szabályozott rendszerben előírt megawattóránként 68 lejes árnál olcsóbban cserélt gazdát a földgáz.
– szögezte le Nagy-Bege Zoltán.
Azt is szakszerűtlennek és felelőtlennek tartja, hogy éppen tízszázalékos drágulásról beszélnek, amikor még bármi megtörténhet: lehet árcsökkenés, de drágulás is, ami lehet tíz százaléknál kisebb vagy nagyobb, attól függően, miként alakul a földgáz szabadpiaci ára, és az 50 százalékot milyen áron tudják majd beszerezni. Előrejelzésekbe jelenleg nem lehet belemenni, aki ezzel riogat, szenzációhajhász – összegezte Nagy-Bege Zoltán.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
1 hozzászólás