Tezaur államkötvény
Fotó: Pénzügyminisztérium
Január 13-tól ismét jegyezhetők az 1, 3 és 5 éves futamidejű Tezaur államkötvények, amelyek évi 7, 7,5 és 7,8 százalékot kamatoznak – jelentette be pénteken a pénzügyminisztérium. Cikkünkben ismertejük, hol és hogyan vásárolhatók meg az államkötvények.
2025. január 10., 20:522025. január 10., 20:52
2025. január 10., 21:432025. január 10., 21:43
Tánczos Barna pénzügyminiszter a bejelentés kapcsán emlékeztetett, hogy a lakossági állampapírok nagyban hozzájárulnak a költségvetési hiány finanszírozásához, biztonságos befektetést jelentenek kedvező kamattal, és adómentes jövedelemnek számítanak. Emellett előnyük, hogy az állami költségvetésből fizetett kamat az országban marad, közvetlenül az állampolgárok zsebébe kerül.
Az államkötvények névértéke 1 lej, a kibocsátási tájékoztatóban meghatározott feltételek szerint kifizetett éves kamatuk adómentes. Ugyanakkor a Tezaur program keretében kibocsátott állampapírok átruházhatók és lejárat előtt visszaválthatók. Egy befektető a jegyzési időszakon belül többször is jegyezhet államkötvényeket, illetve kérvényezheti a veszteségesmentes visszaváltásukat. Államkötvényt azok a személyek vásárolhatnak, aki a jegyzés napjáig betöltötte a 18. életévét.
– január 13. - február 6. között online, kizárólag azon magánszemélyek számára, akik regisztráltak az országos adóhatóság (ANAF) Privát Virtuális Tér (SPV - Spațiu Privat Virtual) platformján az államkincstár által kibocsátott kötvényekre;
– január 13. - február 7. között az államkincstár fiókjainál;
– január 13. - február 6. között a városi, és 2025. január 13. - február 5. között a vidéki postahivatalokban.
A kibocsátási tájékoztató és a frissítései elérhetők a pénzügyminisztérium honlapján (https://mfinante.gov.ro/ro/web/trezor/titluri-de-stat-tezaur).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
szóljon hozzá!