Nem aprópénz. Míg májusban még „csak” 24 552 lej volt a legnagyobb különleges nyugdíj, júliusra meghaladta a 25 000 lejt
Fotó: Haáz Vince
Idén júliusban 11 696 személy részesült szolgálati nyugdíjban, 108-cal több, mint egy hónappal korábban. A legtöbben közülük, 5651-en a bírák és ügyészek jogállására vonatkozó 2022/303-as törvény alapján részesülnek szolgálati nyugdíjban – közölte pénteken az országos nyugdíjpénztár (CNPP).
2024. augusztus 02., 10:582024. augusztus 02., 10:58
A bírák és ügyészek jogállására vonatkozó 2022/303-as törvény alapján utalták az elmúlt hónapban a legmagasabb összegű, 25 049 lejes szolgálati nyugdíjat is; ebből 21 984 lej az állami költségvetésből és 6833 lej az állami társadalombiztosítási költségvetésből került ki.
A Románia diplomáciai és konzuli testületének szolgálati nyugdíjat előíró 2015/216-os törvény alapján júliusban 805-en kaptak szolgálati nyugdíjat. A diplomaták szolgálati nyugdíjának átlagértéke 6661 lej, amiből 3151 lejt biztosítottak az államkasszából.
A romániai polgári légi közlekedésben dolgozó hivatásos repülőszemélyzet jogállását szabályozó 2015/83-as törvény alapján júniusban 1384 kedvezményezett kapott szolgálati nyugdíjat, 12.940 lej átlagértékben, amiből 8296 lejt az állami költségvetésből fizettek ki.
A bíróságok és ügyészségek kisegítő szakértői személyzetének jogállására vonatkozó 2015/130-as törvény révén 2292-en kaptak szolgálati nyugdíjat az elmúlt hónapban. Ezeknek a nyugdíjaknak az átlagos összege 6509 lej volt, amiből 3634 lejt biztosítottak az állami költségvetésből – derül ki az Agerpres hírügynökség által idézett tájékoztatásból.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint 2024 májusában 11 541 különnyugdíjat fizettek ki, 70-nel többet, mint előző hónapban.
A legmagasabb romániai nyugdíj a januári emelést követően meghaladja a havi bruttó 100 ezer lejes összeget. És nem különleges nyugdíjról van szó.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!