Fotó: Haáz Vince
Bár a tavalyi, a magas földgázárak miatt elrendelt leállás természetesen megmutatkozik a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem üzleti forgalmában, némi pozitívumként elkönyvelhetik az illetékesek, hogy még így is nyereséget termelt.
2023. június 01., 19:042023. június 01., 19:04
Az Economica.net gazdasági portál szerint az ország legnagyobb műtrágyagyártó üzemének számító Azomureșnek mintegy 405,4 millió lejbe került a leállás, ami a 2022-es és 2021-es forgalom közötti különbséget jelenti a vállalat legutóbbi beszámolói alapján.
Így a cég
amikor 2,5 millió lejes forgalom mellett 86,6 millió lejes nettó nyereséget jegyzett.
Tavaly a vállalat mintegy 100 alkalmazottat is elbocsátott.
Mint arról beszámoltunk, az Azomureș 2022. június 22-én a magas földgázárak miatt beszüntette a műtrágyagyártást, de továbbra is folytatta az átcsomagolt import műtrágya értékesítését Azomureș márkanév alatt.
A gyár képviselői megerősítették, hogy szerdától a korábbi termelési kapacitás mintegy tíz százalékával indult újra az üzem, a gyártáshoz külföldről importált ammóniát használnak. Az üzem képviselői szerint ez olyan meg nem nevezett országból származik, ahol a földgáz ára jóval alacsonyabb a romániai árakhoz képest.
A beüzemelt berendezések néhány napig működnek, majd pár napos szünet következik, míg ismét beszerzik az alapanyagot, utána újra beüzemelik őket.
Az Azomureș Románia egyik legnagyobb gázfogyasztója, az éves román gázfogyasztás tíz százalékát használja el. Az üzem optimális működése idején 1,6 millió tonna műtrágyát gyártott, melynek 75 százaléka a román piacra került, a romániai farmok felét látta el műtrágyával. A 2012 óta a svájci Ameropa csoport tulajdonában levő gyár 1100 dolgozót foglalkoztat.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!