A most aláírt megállapodás célja, hogy függetlenítse Moldovát az orosz energiaellátástól és teljes mértékben integrálja az Európai Unió energiapiacába
Fotó: Facebook/Guvernul Republicii Moldova
Az Európai Bizottság és Moldova megállapodást írt alá, hogy függetlenítse Moldovát az orosz energiaellátástól és teljes mértékben integrálja az Európai Unió energiapiacába – tájékoztatott a brüsszeli testület kedden.
2025. február 04., 14:332025. február 04., 14:33
A brüsszeli közlemény szerint a kétéves átfogó stratégiáról szóló megállapodás az uniós és a moldovai energiarendszerek összekötése által biztosítja a moldovai energiaellátás stabilitását, ellenállóképességét, miközben felszámolja az orosz ellátás bizonytalanságait.
A csomag a jelentős áremelkedésekkel küzdő moldovai fogyasztókat támogatja majd, és lehetővé teszi, hogy december 31-ig minden háztartás villamosenergia-költségének többlete 110 kilowattóráig (kWh) kompenzálható legyen.
A szakadár moldovai Dnyeszteren túli régió hatóságai szombaton közölték, hogy az energiatakarékossági intézkedések lehetővé tették számukra, hogy enyhítsenek az orosz gázszállítások leállása miatt bevezetett korlátozásokon.
A megállapodás egy alapot is tartalmaz a legkiszolgáltatottabb háztartások energiaszámláinak enyhítésére, és lehetővé teszi a teljes villamosenergia-fogyasztás növekedésének kompenzálását a szociális intézmények, köztük az óvodák, iskolák és kórházak esetében.
A nemzetközi pénzintézetek további 50 millió eurós finanszírozást biztosítanak majd a moldovai hatóságok, a háztartások és a kis- és közepes vállalkozások (kkv) energiahatékonyságot célzó beruházásaihoz – tették hozzá.
Az EU ugyanezen stratégia részeként 60 millió eurós finanszírozást tesz elérhetővé a Moldova Dnyeszteren túli régiójában élők energiaellátásának szavatolására, de feltételekhez kötötten. A támogatás a régióban az alapvető szabadságjogok és emberi jogok betartásával kapcsolatos előrelépésektől függ – írták.
„Az uniós támogatás lehetővé teszi Moldova számára, hogy az energiaátmenetet szolgáló beruházások és reformok révén javítsa energiabiztonságát, és biztosítsa az Oroszországból származó energiaellátás teljes felszámolását” – fogalmaztak.
A csomag az Európai Unió és partnerei által Moldova energetikai sebezhetőségének csökkentése érdekében végzett munka folytatása. Lehetővé teszi, hogy Moldova energiarendszere áram- és hőellátást biztosítson kimaradások nélkül – tették hozzá.
A Dnyeszteren túli energiaválság, amelyet Oroszország gázszállításainak január 1-jei leállása váltott ki, egy szélesebb körű orosz manipulációs és propagandaterv része – állította Daniel Vodă moldovai kormányszóvivő h&a
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!