A most aláírt megállapodás célja, hogy függetlenítse Moldovát az orosz energiaellátástól és teljes mértékben integrálja az Európai Unió energiapiacába
Fotó: Facebook/Guvernul Republicii Moldova
Az Európai Bizottság és Moldova megállapodást írt alá, hogy függetlenítse Moldovát az orosz energiaellátástól és teljes mértékben integrálja az Európai Unió energiapiacába – tájékoztatott a brüsszeli testület kedden.
2025. február 04., 14:332025. február 04., 14:33
A brüsszeli közlemény szerint a kétéves átfogó stratégiáról szóló megállapodás az uniós és a moldovai energiarendszerek összekötése által biztosítja a moldovai energiaellátás stabilitását, ellenállóképességét, miközben felszámolja az orosz ellátás bizonytalanságait.
A csomag a jelentős áremelkedésekkel küzdő moldovai fogyasztókat támogatja majd, és lehetővé teszi, hogy december 31-ig minden háztartás villamosenergia-költségének többlete 110 kilowattóráig (kWh) kompenzálható legyen.
A szakadár moldovai Dnyeszteren túli régió hatóságai szombaton közölték, hogy az energiatakarékossági intézkedések lehetővé tették számukra, hogy enyhítsenek az orosz gázszállítások leállása miatt bevezetett korlátozásokon.
A megállapodás egy alapot is tartalmaz a legkiszolgáltatottabb háztartások energiaszámláinak enyhítésére, és lehetővé teszi a teljes villamosenergia-fogyasztás növekedésének kompenzálását a szociális intézmények, köztük az óvodák, iskolák és kórházak esetében.
A nemzetközi pénzintézetek további 50 millió eurós finanszírozást biztosítanak majd a moldovai hatóságok, a háztartások és a kis- és közepes vállalkozások (kkv) energiahatékonyságot célzó beruházásaihoz – tették hozzá.
Az EU ugyanezen stratégia részeként 60 millió eurós finanszírozást tesz elérhetővé a Moldova Dnyeszteren túli régiójában élők energiaellátásának szavatolására, de feltételekhez kötötten. A támogatás a régióban az alapvető szabadságjogok és emberi jogok betartásával kapcsolatos előrelépésektől függ – írták.
„Az uniós támogatás lehetővé teszi Moldova számára, hogy az energiaátmenetet szolgáló beruházások és reformok révén javítsa energiabiztonságát, és biztosítsa az Oroszországból származó energiaellátás teljes felszámolását” – fogalmaztak.
A csomag az Európai Unió és partnerei által Moldova energetikai sebezhetőségének csökkentése érdekében végzett munka folytatása. Lehetővé teszi, hogy Moldova energiarendszere áram- és hőellátást biztosítson kimaradások nélkül – tették hozzá.
A Dnyeszteren túli energiaválság, amelyet Oroszország gázszállításainak január 1-jei leállása váltott ki, egy szélesebb körű orosz manipulációs és propagandaterv része – állította Daniel Vodă moldovai kormányszóvivő h&a
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!