Fotó: Veres Nándor
Egyre több romániai vállalkozás jut bajba az árak emelkedése, a fogyasztás visszaesése, a gazdasági növekedés lassulása, valamint a kilátásba helyezett adóemelések miatt, a felszámolt cégek száma másfél évtizedes csúcsra emelkedett.
2023. augusztus 09., 17:392023. augusztus 09., 17:39
2023. augusztus 09., 19:282023. augusztus 09., 19:28
A Sierra Quadrant felszámoló cég legfrissebb elemzését ismertetve az Agerpres hírügynökség azt írja, hogy az első fél évben 19 442 vállalkozást számoltak fel az országban, ez 18,2 százalékkal meghaladja az előző év azonos időszakában regisztrált adatot, és a legmagasabb szám a 2008-as gazdasági válság óta. A bezárt vállalkozások csaknem 28 százaléka a kis- és nagykereskedelemben tevékenykedett, közel 10 százaléka műszaki felszereléseket gyártott, 9 százaléka pedig építőipari cég volt.
A „kimúlás” különböző szakaszaiban lévő – fizetésképtelen, felfüggesztett tevékenységű, felszámolt és a cégjegyzékből törölt – cégeket is beleszámolva Romániában az első fél évben 64 ezer volt a bajba jutott vállalkozások száma, ami négyéves rekord.
„Az infláció, a beszállítói hitelek korlátozása, a kamatok emelkedése, a hitelhez jutás visszaszorulása, a körbetartozás terjedése és a lakosság gazdasági nehézségeivel szoros összefüggésben álló értékesítési problémák leszenek várhatóan a következő időszakban a legfőbb kihívások. Ehhez hozzáadódnak az esetleges adóemelések, amelyek leginkább az olyan érzékeny ágazatokban fogják éreztetni hatásukat, mint az építőipar és a kereskedelem” – idézte a felszámoló cég elemzését az MTI.
Az infláció, a szomszédban zajló háború és a fogyasztás visszaesése miatt tavaly több mint 135 ezer vállalkozás vált fizetésképtelenné, függesztette fel, vagy szüntette be tevékenységét Romániában, csaknem 15 százalékkal több, mint 2021-ben.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!