Fotó: Veres Nándor
Egyre több romániai vállalkozás jut bajba az árak emelkedése, a fogyasztás visszaesése, a gazdasági növekedés lassulása, valamint a kilátásba helyezett adóemelések miatt, a felszámolt cégek száma másfél évtizedes csúcsra emelkedett.
2023. augusztus 09., 17:392023. augusztus 09., 17:39
2023. augusztus 09., 19:282023. augusztus 09., 19:28
A Sierra Quadrant felszámoló cég legfrissebb elemzését ismertetve az Agerpres hírügynökség azt írja, hogy az első fél évben 19 442 vállalkozást számoltak fel az országban, ez 18,2 százalékkal meghaladja az előző év azonos időszakában regisztrált adatot, és a legmagasabb szám a 2008-as gazdasági válság óta. A bezárt vállalkozások csaknem 28 százaléka a kis- és nagykereskedelemben tevékenykedett, közel 10 százaléka műszaki felszereléseket gyártott, 9 százaléka pedig építőipari cég volt.
A „kimúlás” különböző szakaszaiban lévő – fizetésképtelen, felfüggesztett tevékenységű, felszámolt és a cégjegyzékből törölt – cégeket is beleszámolva Romániában az első fél évben 64 ezer volt a bajba jutott vállalkozások száma, ami négyéves rekord.
„Az infláció, a beszállítói hitelek korlátozása, a kamatok emelkedése, a hitelhez jutás visszaszorulása, a körbetartozás terjedése és a lakosság gazdasági nehézségeivel szoros összefüggésben álló értékesítési problémák leszenek várhatóan a következő időszakban a legfőbb kihívások. Ehhez hozzáadódnak az esetleges adóemelések, amelyek leginkább az olyan érzékeny ágazatokban fogják éreztetni hatásukat, mint az építőipar és a kereskedelem” – idézte a felszámoló cég elemzését az MTI.
Az infláció, a szomszédban zajló háború és a fogyasztás visszaesése miatt tavaly több mint 135 ezer vállalkozás vált fizetésképtelenné, függesztette fel, vagy szüntette be tevékenységét Romániában, csaknem 15 százalékkal több, mint 2021-ben.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!