Fotó: Veres Nándor
Egyre több romániai vállalkozás jut bajba az árak emelkedése, a fogyasztás visszaesése, a gazdasági növekedés lassulása, valamint a kilátásba helyezett adóemelések miatt, a felszámolt cégek száma másfél évtizedes csúcsra emelkedett.
2023. augusztus 09., 17:392023. augusztus 09., 17:39
2023. augusztus 09., 19:282023. augusztus 09., 19:28
A Sierra Quadrant felszámoló cég legfrissebb elemzését ismertetve az Agerpres hírügynökség azt írja, hogy az első fél évben 19 442 vállalkozást számoltak fel az országban, ez 18,2 százalékkal meghaladja az előző év azonos időszakában regisztrált adatot, és a legmagasabb szám a 2008-as gazdasági válság óta. A bezárt vállalkozások csaknem 28 százaléka a kis- és nagykereskedelemben tevékenykedett, közel 10 százaléka műszaki felszereléseket gyártott, 9 százaléka pedig építőipari cég volt.
A „kimúlás” különböző szakaszaiban lévő – fizetésképtelen, felfüggesztett tevékenységű, felszámolt és a cégjegyzékből törölt – cégeket is beleszámolva Romániában az első fél évben 64 ezer volt a bajba jutott vállalkozások száma, ami négyéves rekord.
„Az infláció, a beszállítói hitelek korlátozása, a kamatok emelkedése, a hitelhez jutás visszaszorulása, a körbetartozás terjedése és a lakosság gazdasági nehézségeivel szoros összefüggésben álló értékesítési problémák leszenek várhatóan a következő időszakban a legfőbb kihívások. Ehhez hozzáadódnak az esetleges adóemelések, amelyek leginkább az olyan érzékeny ágazatokban fogják éreztetni hatásukat, mint az építőipar és a kereskedelem” – idézte a felszámoló cég elemzését az MTI.
Az infláció, a szomszédban zajló háború és a fogyasztás visszaesése miatt tavaly több mint 135 ezer vállalkozás vált fizetésképtelenné, függesztette fel, vagy szüntette be tevékenységét Romániában, csaknem 15 százalékkal több, mint 2021-ben.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!