Fotó: Pixabay.com
A vendéglátóipari alkalmazottak az Országos Adóhatóságnál (ANAF) vagy az ágazati munkáltatói szövetségeknél panaszolhatják be munkaadójukat, ha nem kapják meg tőlük a borravaló adózott összegét – közölte egy csütörtöki sajtótájékoztatón Călin Ile, a Romániai Szállodaipari Szövetség elnöke.
2023. január 12., 15:542023. január 12., 15:54
Felhívta a figyelmet arra, hogy a januártól életbe lépett jogszabály értelmében a borravaló visszatartása törvénytelen, és ha megtörténik, jelezni kell a hatóságoknak. Tájékoztatása szerint az alkalmazottak elsősorban az ANAF-hoz fordulhatnak panasszal, de ha valamilyen okból félnek ezt megtenni, akkor a munkáltatói szövetségektől is segítséget kérhetnek.
A túlnyomó többség igyekszik betartani a törvényt, és az összes borravalót az előírásoknak megfelelően szétosztani az alkalmazottak között” – nyilatkozta Călin Ile.
A HORA vendéglátóipari munkáltatói szövetség elnöke, Ion Biriş a sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy a törvény 4000 lejes bírsággal bünteti azokat a vállalatokat, amelyek nem fizetik ki az alkalmazottaknak a begyűjtött borravaló 90 százalékát.
Kihirdette pénteken Klaus Iohannis államelnök a borravalót szabályozó törvényt.
Biriş a törvény hatályba lépésétől eltelt 11 nap tapasztalatairól elmondta,
A HORA elnöke arról is beszélt, hogy a fogyasztás 15 százalékánál nagyobb borravalók esetében a törvény szerint a 15 százalékot meghaladó összeget a vendéglátóipari cég bevételeként könyvelik el, de ezt a különbözetet hozzá is lehet adni az alkalmazottak fizetéséhez a bér jellegű jövedelmek esetében alkalmazott adók és illetékek levonása után. Megjegyezte: kicsi a valószínűsége annak, hogy egy vendéglátóipari vállalkozás egyhavi bevételében a borravaló aránya meghaladja a 15 százalékot.
A Turizmusért Szövetség elnöke, Dragoş Anastasiu szerint a jogszabályra különösen azért volt szükség, mert az éttermi és szállodai vendégek több mint fele bankkártyával fizet, és 50 százalékuk ad borravalót, de eddig bonyolult volt megoldani azt, hogy a bankkártyával adott borravaló eljusson az alkalmazottakhoz. „Eddig a borravaló 40 százaléka került az alkalmazottjaink zsebébe, most már a 90 százaléka” – jegyezte meg.
Megértik a vendéglátásban dolgozók és vállalkozók, hogy a világ számos más országához hasonlóan Romániában is szabályozni kellett a borravaló rendszerét, ám úgy vélik, fokozatosan kellett volna bevezetni a változást.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!