Fotó: Pinti Attila
2020 decembere és 2022 utolsó hónapja között 46 százalékkal nőtt a Romániában eladásra kínált használt autók ára a többnyire second hand személygépkocsik értékesítésére szakosodott online platform, az Autovit által összesített adatsorok szerint. Ilyen körülmények között érthető is, hogy látványosan visszaesett a kereslet, az Autovit illetékesei szerint pedig az is hozzájárult a használtautó-piac zsugorodásához, hogy a korábban megszokottnál szűkebb volt a kínálat is.
2023. január 05., 11:092023. január 05., 11:09
A csütörtökön nyilvánosságra hozott adatsorok szerint a tavalyi év folyamán 325 062 külföldről behozott használt autót írtak forgalomba Romániában, ami 18 százalékos visszaesést jelent az előző évhez képest, amikor 395 759 gépkocsit regisztráltak. 2019-hez képest csaknem 120 ezres a visszaesés. Az elemzés ugyanakkor arra is rávilágít, hogy ha a külföldről most behozottakhoz hozzáadjuk a belföldön értékesített használt autókat, amelyek már korábban is román rendszámmal közlekedtek, 622 583 gépkocsi cserélt gazdát tavaly, ami viszont csak 5 százalékos visszaesést jelent az előző évhez képest, és a 2019-es szinttel nagyjából azonos.
A platformon 2022-ben eladásra kínált járművek összértéke meghaladta a 4 milliárd eurót, ami 13 százalékos növekedést jelent 2021-hez mérten.
A kínálat tekintetében a legnépszerűbbek a német márkák voltak, a hirdetéseket böngészők legtöbbször Volkswagen, BMW, Mercedes-Benz és Audi márkájú autókkal találkozhattak, az ötödik helyen pedig az amerikai Ford különböző modelljeit találjuk.
Fotó: Gábos Albin
Nem csoda amúgy, hogy ezeket a márkákat kínálják a legnagyobb számban eladásra, a kínálat ugyanis megfelelt a vásárlói preferenciáknak.
Miközben egyre több európai városban vezetnek be korlátozásokat a dízelautók esetében, az Autoviten eladásra kínált kocsik többsége még mindig gázolajjal működik, tény ugyanakkor, hogy 3 százalékkal visszaesett az arányuk az előző évhez mérten. Két százalékkal nőtt eközben a benzines autók részesedése, az elektromos meghajtásúaké pedig relatív konstans maradt.
Típus tekintetében a városi terepjárók (SUV) a legnépszerűbbek – a kínálati oldalon is ezekből van különben a legtöbb (32 százalék).
A Romániában 2022-ben forgalomba helyezett új autók száma elérte a 129 328-at, ami 6,7 százalékkal több az egy évvel korábban jegyzettnél – közölte kedden a Romániai Gépkocsigyártók Egyesülete (ACAROM).
2022 végén az online platformon meghirdetett autók átlagára 11 198 euró volt, ami csak 3 százalékkal magasabb a januári szinthez mérten, ám a 2021. decemberi árakhoz viszonyítva 18 százalékos a növekedés. Ez azt jelenti, hogy már az év legelején drágábban érkeztek be az országba a használt autók, év közben pedig már csak kisebb kilengéseket tapasztalhattunk.
Ha azonban 2020 végéhez viszonyítunk, nagyon látványos az árak növekedése, az átlagár az akkori 7664 euróról nőtt 11 198 euróra az eladók által kért átlagár.
Fotó: Gábos Albin
Eközben a legkevésbé a 10 évesnél öregebb kocsik ára változott.
A felmérésből az is kiderül, hogy a legnépszerűbb modellek ára 16–26 százalékkal nőtt 2021-hez viszonyítva.
A következő két helyen az Audi A4 és a Dacia Logan áll, amelyeknek ára mintegy 25 százalékkal nőtt 2021-hez viszonyítva.
Az elemzés konkrét példákat is említ: míg az Audi A4-es átlagára 2019-ben 10 547 euró, 2020-ban 10 915 euró volt, a tavalyi év végén már 15 200 eurós átlagárat regisztráltak.
Csaknem 7 százalékkal nőtt a Romániában forgalomba helyezett új autók száma az idei első tizenegy hónapban a tavalyi év azonos időszakához mérten – közölte a román autógyártók egyesülete.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!