Lassúbb lesz a visszarendeződés a vártnál – Románia nem bírna újabb lezárást, vissza kell faragni a deficitet a szakértő szerint

Idő kell. Szász Levente szerint két és fél év alatt lehet ledolgozni az elszenvedett gazdasági hátrányt •  Fotó: Székelyhon Tv

Idő kell. Szász Levente szerint két és fél év alatt lehet ledolgozni az elszenvedett gazdasági hátrányt

Fotó: Székelyhon Tv

Nem V alakú lesz a koronavírus-járvány okozta válságnak a gazdaságra gyakorolt hatása Romániában, leghamarabb 2022-ben állhat be a visszarendeződés Szász Levente kolozsvári közgazdász szerint. A BBTE dékánhelyettese úgy véli, elkerülhető az adóemelés, ennek egyik ára azonban a közalkalmazottak bérének befagyasztása.

Rostás Szabolcs

2020. november 24., 17:562020. november 24., 17:56

2020. november 24., 17:582020. november 24., 17:58

Miközben a bukaresti kormány abban bízik, hogy a gazdaság jövőre 4,5 százalékos növekedést produkál, az államháztartási deficitet pedig 7 százalékra sikerül lecsökkenteni, Szász Levente kolozsvári közgazdász úgy látja,

a gazdaság kedvező feltételek mellett csak 2021 derekától indulhat növekedésnek,

és a teljesítőképesség terén 2022 közepére érheti el a járvány megjelenése előtti szintet.

A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának dékánhelyettese a Székelyhon Tv-nek adott interjúban emlékeztetett, az idei első negyedévben még erősen indított a hazai gazdaság, de a márciusi lezárások nyomán a második negyedévben 11,9 százalékos visszaesést produkált, ami az ország rendszerváltás utáni történetében rekordmértékű zuhanás, még a 2008–2009-es gazdasági világválság idején sem volt ilyen mély visszaesés.

A májusi lazításoknak köszönhetően a harmadik negyedévben 5,6 százalékos növekedést jegyeztek az előző negyedévihez képest, viszont az őszi járványügyi adatok újabb visszaesésre engednek következtetni. „Ez ismét erőteljesen negatívan érinti a gazdaságot, nem olyan mélyen, mint a második negyedévben, de újabb visszaesésre számítunk.

Idézet
Bár voltak, akik, V alakú folyamatra, tehát mély visszaesésre, majd gyors visszarendeződésre számítottak, utóbbi lassulni látszik a járvány következtében. Minden attól függ, hogy a második hullám miként alakul, ugyanakkor a védőoltás is nagy mértékben befolyásolja a gazdaság alakulását”

– jelentette ki a Nézőpont című műsorban Szász Levente, aki szerint a tavaszi szükségállapothoz hasonló újabb lezárást nem engedhet meg magának Románia.

Az egyetemi oktató hatásosnak nevezte az eddigi kormányzati lépéseket, többek között a kényszerszabadságra küldött alkalmazottak bére 75 százalékának átvállalását, aminek köszönhetően nem ugrott meg jelentősen a – jelenleg 5,2 százalékos – munkanélküliség. Arra figyelmeztetett viszont, hogy ezek időszakos intézkedések, nem tarthatók fenn hosszú távon, ezt a vállalatoknak is látniuk kell. Emiatt megtörténhet, hogy a munkaerőpiacon „időben eltolt hatást” fogunk érzékelni, vagyis ama vállalatok miatt, amelyek az állami támogatások megszűnése után nem rendelkeznek tartalékkal, növekedhet a munkanélküliségi ráta.

Szász Levente úgy véli, az állami támogatások megszűnése esetén hosszú távon ugyanígy Damoklész kardjaként lebeg a bizonytalanság a kis- és középvállalkozások feje fölött, éppen ezért szerinte

a járványügyi adatok és a hatósági intézkedések alakulásának függvényében nem elképzelhetetlen a 300 ezer cég megszűnéséről szóló „feketébb forgatókönyv” sem.

Persze a legnagyobb kérdés, lesz-e jövőre költségvetési forrás az állami támogatási formák folytatására, hiszen Románia már az idei évnek 4,3 százalékos államháztartásai hiánnyal vágott neki, ami a legmagasabb volt az EU-ban. Szász Levente szerint mindenképpen helyre kell állítani a költségvetés egyensúlyát, hiszen az idén esedékes 9 százalékos deficit most még megmagyarázható a válsághelyzettel, de 2021-ben már semmiképpen sem fenntartható, elő kell teremteni a finanszírozására szolgáló forrásokat, növelni kell a gazdaság teljesítőképességét.

„Nagyon nehéz helyzetben van a kormányzat ebben a szorításban” – hívta fel a figyelmet a dékánhelyettes, hozzátéve: a tavaszi szükségállapothoz hasonló újabb lezárást nem engedhet meg magának az ország.

Annak kapcsán, hogy a bukaresti kormány cáfolja az adóemelés, a megszorítások elkerülhetetlenségéről szóló híreket, Szász Levente a Székelyhon Tv-ben elmondta, nem lehetetlen hasonló intézkedések nélkül átvészelni a következő évet, de nagyon oda kell figyelni a bevételek növelésére és a kiadások észszerűsítésére.

Idézet
A digitalizációval nemcsak megkönnyíteni, hanem növelni is lehet az adóbegyűjtést, ezen túlmenően alapfeltétel, hogy ne emeljék a közalkalmazottak bérét. Az állami beruházások terén prioritásként kellene kezelni azokat, amelyek esetében uniós források állnak rendelkezésre”

– vázolta a teendőket a kolozsvári egyetemi oktató.

Szász Levente aláhúzta: a hazai gazdaságban minden a járvány második hullámának alakulásától függ, ugyanakkor az elérhető közelségbe került védőoltás nagyon nagymértékben befolyásolja majd, mi következik az előttünk lévő időszakban. Közölte, 2021-nek a második járványhullámmal fogunk nekivágni, az első negyedév gazdasági teljesítménye jó esetben is nullszaldós lesz, és arra számít, hogy

a növekedés 2021 derekától indulhat el, amennyiben a védőoltás ténylegesen részleges megoldást tud nyújtani a járványhelyzetre.

„Azt tanácsolom mindenkinek, tartsa be a távolságtartási, biztonsági intézkedéseket, mert ha nem tudjuk visszaszorítani a pandémiát, a gazdasági kilátások még rosszabbak lesznek a most előre jelzettnél. Jelenlegi méréseink alapján 2022 közepére várjuk a helyreállást, a gazdasági teljesítőképesség akkor érheti el a 2020 elején, a járvány megjelenése előtt mért szintet. Vesztettünk két és fél évet, de inkább azt mondhatom, hogy két és fél év alatt tudjuk ledolgozni az elszenvedett gazdasági hátrányt. Ez nem hangzik annyira negatívan, ha belegondolunk, hogy a 2008–2009-es válság után hat évre volt szüksége a román gazdaságnak, hogy elérje a krízis előtti szintet. Ahhoz képest a mostani pozitívabb helyreállási forgatókönyvnek tekinthető” – szögezte le a dékánhelyettes, aki a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kara Magyar Intézetének munkatársaival közösen, májusban elindított kutatási projekt keretében vizsgálja a pandémia romániai gazdasági hatásait valós időben, naponta frissített adatok alapján, és előrejelzéseket is készítenek a várható kilátásokról.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 31., csütörtök

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések

Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések
2024. október 31., csütörtök

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben

Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben
2024. október 31., csütörtök

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest
2024. október 31., csütörtök

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat

A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat
2024. október 31., csütörtök

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában

A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában
2024. október 30., szerda

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant

A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant
2024. október 30., szerda

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány

A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány
2024. október 30., szerda

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét
2024. október 29., kedd

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem

A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem
2024. október 29., kedd

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint

Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint