2007. március 23., 00:002007. március 23., 00:00
A főként romániaiüzletemberekből, informatikusokból állóküldöttséget Porcsalmi Bálint, a távközlésitárca államtitkára vezette. Szerinte a projektazért fontos, mert sokan nem tudják, hogy világszertehasznált romániai megoldások, szoftverekszülettek az utóbbi években. „A RomániaITtöbb mint egységes arculat, együttműködési,partnerségi keret a kormányzat és a magánszféraközött, amelyet a következő lépésbeninnovatív tartalommal kell feltölteni. A stratégiakialakítása önmagában még nem elég,azt is el kell képzelni, hogy a romániai IT-szektorhová fejlődhet a következő öt, illetve tízévben” – fejtette ki bővebben a hannoverisajtótájékoztatón a stratégialényegét, célkitűzéseit PorcsalmiBálint. Elmondta: előnyt jelent, hogy a román termékaz uniós csatlakozás folytán immáreurópai terméknek minősül, viszont szinténa csatlakozásból adódnak a hátrányokis, ugyanis az előállítás és egyébjárulékos költségek várhatóanemelkednek majd. A bérek is növekednek majd, ez pedigazzal is járhat, hogy a külföldi befektetőknek márnem lesz annyira vonzó a román munkapiac. Főleg atevékenység kihelyezésére hat ez majd ki,amely továbbra is meghatározó marad a romániaiIT életében, de másfele tolódnak majd ahangsúlyok. „A romániai IT cégeknek innovatív,sajátos, különleges megoldásokkal kell jelenlennie az európai piacon, és erre a stratégiamegfelelő keretet teremtett” – összegzett Porcsalmi.
Az információtechnológiáravonatkozó márkaexport-stratégiát a Tech21 elnevezésű csoport dolgozta ki a tavalyi év során,tagjai a Távközlési és InformatikaiMinisztérium, valamint a Gazdasági ésKereskedelmi Minisztérium, illetve az IT-vállalatokattömörítő szervezetek voltak. Winkler Gyulakülkereskedelmi ügyekkel megbízott tárcanélküli miniszter szerint a stratégia azértfontos, mivel az információtechnológia területéndolgozó vállalatok egységes elképzelésselléphetnek ki a külföldi piacra. Winkler becsléseiszerint exporttevékenységük a következőévben meghaladhatja az 1 milliárd eurót.
Az információtechnológiaaz egyik legdinamikusabban fejlődő ágazat, az IT-termékekés -szolgáltatások exportja évente 45–50százalékkal emelkedik. 2006-ban a romániai IT&Cszektor 4,8 milliárd eurós forgalmat könyvelhetettel, amely a bruttó hazai termék (GDP) 4,19 százaléka.A romániai szoftverek és szolgáltatásokexportjának értéke tavaly elérte a 380millió eurót; ez az ágazat 2003-ban még180 millió dollárt, 2004-ben 240 millió dollárt,2005-ben 280 millió dollárt hozott. „A romániaiIT-piac már most is a csúcson van. Az elmúltévek növekedése egyértelmű. Romániagazdasági növekedése tavaly 6,7 százalékosvolt, a IT-szektoré több mint 20 százalék.Beállhat pár éven belül stagnálás,hiszen jelenleg nagyon erőteljes a fejlődés, de reméljük,visszaesés nem következik be” – vázolta alehetséges jövőbeni történéseketPorcsalmi. „Erre a területre az állandó változásés fejlődés jellemző. Érvényes ez apiacra és a technológiára is. Ráadásulez a fejlődés kihat az élet és a gazdaságminden területére. A márkaexport-stratégiaönmagában nem elegendő arra, hogy megrajzolja a hazaiIT-piac jövőképét. Mint keret viszont lehetőségetteremt arra, hogy a szakemberekkel és az ipar képviselőivelközösen elképzeljük, mi lesz 7–10 évmúlva a romániai informatikai piaccal, és hogyanszeretnénk alakítani az ágazatot” – fejtetteki a távközlési államtitkár.
B. B. E:
Informatikai Nobel-díj aCeBIT-en
Magától lapoz, éspercenként akár 40 oldalról készítdigitális másolatot egy osztrák fejlesztésűszkenner, amely két további újításmellett elnyerte az Európai Unióinformáció-technológiai nagydíját.Az európai innovációs Nobel-díjkéntis emlegetett European ICT Grand Price-t a CeBIT-en adták át.Az egyik díjazott a ScanRobot nevű digitalizálóautomata, amelyet a bécsi műszaki egyetem kutatóibólösszeállt Treventus nevű vállalkozásfejlesztett ki. A gép emberi beavatkozás nélküllapoz, percenként akár 40 oldal feldolgozásárais képes. Kifejezetten könyvkímélőüzemmódban dolgozik, így régi, nagy értéketképviselő könyvritkaságokat is nyugodtan „rálehet bízni.” A robotgépet több nagy könyvtárbansikerrel használják Ausztriában ésNémetországban. A díjat megkapta a QuickTransitkódoptimalizáló rendszer is, a brit TransitiveCorporation munkája, amely az eltérő operációsrendszerekben a forráskód megváltoztatásanélkül teszi futtathatóvá a programokat. AzEurópai Bizottság díját a Telepo nevűsvéd vállalat Telepo Business Communication Solution3.0 elnevezésű kommunikációsrendszer-integrációsfejlesztése is megkapta. Az újítás hasznaaz, hogy a felhasználó gyorsan és mindeneddiginél olcsóbban férhet hozzá a nekiszánt szöveges és hangüzenetekhez attólfüggetlenül, hogy a világ mely pontján milyentípusú kommunikációs eszközt –telefont, mobiltelefont vagy valamely internetalapú,számítógépen működő szolgáltatást– használ. Az idén először a CeBIT-en átadott,nagy elismerést jelentő innovációs díjra450 termék pályázott.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.