Építkezésre készülnek. Nyárádszeredában még reménykednek az útvonal-módosításban
Fotó: Facebook
Egy apró, de fontos lépéssel közelebb került kedden délben a megvalósításhoz az A8-as, Erdélyt Moldvával összekötő majdani autópálya. A Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség az útügyi hatóságokkal egyeztetett a szükséges dokumentáció összeállítása kapcsán.
2022. március 15., 20:112022. március 15., 20:11
Úgy tűnik, ez év május végére, legkésőbb június elejére a Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a Marosvásárhely–Jászvásár-autópálya első, mintegy 22 kilométeres szakaszának megépítésére – jelentette ki a Krónikának a kedden délben véget ért marosvásárhelyi gyűlés után Cătălin Urtoi.
A közlekedésügyi minisztérium tanácsosának derűlátását fokozta a Maros megyei állami hatóságok pozitív hozzáállása. Urtoi reméli, hogy a pályaszakasz túlsó végében, a Leghin és Németvásár (Târgu Neamţ) közti rész esetében a Iaşi megyei illetékesek is hasonlóan viszonyulnak a kérdéshez.
Az Országos Közútkezelő Társaság (CNAIR) négy hónappal ezelőtt, november első napjaiban nyújtotta be a környezetvédelmi eljárás elindításához szükséges dokumentációt.
A környezetvédelmi hatóság döntése nem érinti az autópálya nyárádszeredai, úgymond problémás szakaszát. Mint ismert, a helyi lakosság igényeire figyelve, az önkormányzat nyomvonal-módosítást javasolt. Az eredeti terv szerint ugyanis
Mindeddig Tóth Sándor polgármester sikertelenül követelte a nyomvonal megváltoztatását, mert mind a minisztériumnál, mind az útügyi hatóságnál süket fülekre talált. Sem a munkálatot finanszírozók, sem a tervezők a költségmegtakarításon kívül semmiféle érvet nem tudtak felhozni az eredeti tervhez való ragaszkodásuk mellett. Mint kiderült,
„Szerencsére ez az első szakasz éppen csak eléri Nyárádszeredát, lényegében Gálfalva és a város határában ér véget. A gondok innentől arrafelé vannak, de még van idő és remény azt helyrehozni. Mindenesetre, mi nem hagyjuk magunkat” – jelentette ki a Krónikának a kisváros elöljárója.
Tóth azt is elmondta, hogy a Marosvásárhely–Nyárádszereda-szakasz mellé ipari parkot szeretnének létrehozni, a városból továbbhaladó etap nyomvonalának módosítása érdekében pedig egy környezetvédelmi tanulmányt készülnek rendelni. A polgármester szerint ezzel is megpróbálják alátámasztani korábbi érveiket, miszerint a települést rendkívül hátrányosan érintené a városon keresztülhaladó gépkocsiforgalom.
– tette hozzá Tóth Sándor.
A Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő pályaszakasz megépítésére a közlekedésügyi minisztérium és az országos útügyi hatóság mintegy 2,96 milliárd lejt irányzott elő. A 22 kilométeres út építésére, amelyből közel 20 kilométer a sztráda és 2,4 az A3-as észak-erdélyi pályához való csatlakozás, a tervek szerint harminc hónapot szánnak.
A két marosszéki várost összekötő út öt község – Dózsagyörgy, Nyárádkarácson, Ákosfalva, Backamadaras és Nyárádgálfalva –, valamint két város, Nyárádtő és Nyárádszereda területén halad végig. Az ákosfalvi fel- és leszállósáv révén a pálya nem is annyira a Vásárhelyről Nyárádszeredába utazni kívánó gépkocsisofőröknek könnyít az életén, sokkal inkább az Alsó-Nyárádmente lakói szusszanhatnak fel, miután a jelenleg Nyárádtő–Ákosfalva-útvonalon áthaladó nehézgépjármű-forgalom átkerül a gyorsforgalmi útra.
A keskeny, helyenként kanyargós, megfelelő alap nélküli út teljesen alkalmatlan a megyeszékhelyet elkerülő teherforgalom lebonyolítására. A főút mentén minden faluban házak tucatjai repedeztek meg vagy mentek szinte teljesen tönkre az elmúlt húsz-harminc évben.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!