Fotó: Boda Gergely
Az új adónem – amelyarra szolgál, hogy pénzalapot hozzanak létre ahasznált háztartási gépek és egyébelektronikai cikkek begyűjtésére, tárolásáraés újrahasznosítására, illetve aveszélyesnek minősülő alkatrészek szakszerűkezelésére – minden termék esetében hétlej lesz, függetlenül annak méretétől vagysúlyától.
Valentin Negoiþa, az információsés kommunikációs termékek gyártóiés forgalmazói szövetségének elnökeszerint az új illetéket a termékek fogyasztóiárához adják majd hozzá, az összegkülön tételt képez majd a számlán.Az új adónem megjelenésével aforgalmazókra is több feladat hárul, ezentúlugyanis kötelesek lesznek átvenni a vásárlóktólazok régi háztartási gépeit, hogy aztántovábbítsák őket a begyűjtő- ésújrahasznosító központok felé.
Az országban jelenleg kevesebbmint száz helyen gyűjtik be a használt elektronikaicikkeket, ez pedig szakértők szerint nagyságrendekkelkevesebb a szükségesnél. A hazai termelők ésforgalmazók három szervezetbe tömörültek,ezek foglalkoznak majd a háztartási gépekújrahasznosításával kapcsolatosteendőkkel. Az Ecotic nevű szervezet a használtszámítógépek, a Ceced a megunt vagyelromlott háztartási gépek – hűtőszekrények,gáztűzhelyek, porszívók –, az ELC pedig avilágítástechnikai termékek begyűjtésétszervezi meg. A legkörülményesebb egyébkéntez utóbbi csoportba tartozó termékekújrahasznosítása: egy izzó áránakegyharmadát teszi ki a környezetvédelmi illeték.Az EU-csatlakozás után Románia évikilencszázezer tonna elektronikai hulladék begyűjtésétvállalta, ami lakosonként négy kilogrammotjelent. Szakértők szerint azonban a jelenlegi viszonyokközött legföljebb egy kilogramm ilyen hulladékbegyűjtése lehetséges állampolgáronként:egyrészt a polgárok sem szoktak még hozzáahhoz, hogy használt háztartási gépeiketaz erre kijelölt begyűjtőhelyekre vigyék, másrésztpedig nem rendelkeznek akkora vásárlóerővel,mint az Unió fejlettebb országainak lakói. Mígugyanis az EU régebbi tagállamaiban átlagötévente cserélik le a használt háztartásigépeket, nálunk ez az időtartam jóval hosszabb:akár tíz évig is ugyanazt a porszívótvagy televíziót használjuk. Mindezt a 2004-bencsatlakozott tagállamok példája is alátámasztja:a tíz ország egyikében sem sikerültbegyűjteni a vállalt mennyiséget. Az Uniórégebbi tagállamaiban egyébként akörnyezetvédelmi illeték mértéke 1és 20 euró között mozog, így egyfogyasztó megközelítőleg hatvan eurócentkörnyezetvédelmi illetéket fizet kilogrammonként.A begyűjtési folyamat megszervezésévelmegbízott szervezetek ugyanakkor nem bíznak semmit avéletlenre: várhatóan már e hónapközepétől beindítják a környezetvédelmiilletékkel kapcsolatos tájékoztatásikampányt.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.