A pénzöszvérek az átutalt összegekért cserébe jutalékot kapnak
Fotó: Pinti Attila
A romániai lakosság 39 százaléka vállalna olyan munkakört, ami megkövetelné, hogy pénzutalásra használják bankszámlájukat, és ezáltal pénzöszvérré (money mule) válnának – derül ki az ING Bank megrendelésére készített felmérés eredményeiből.
2020. július 21., 14:482020. július 21., 14:48
2020. július 21., 14:572020. július 21., 14:57
Magas a romániai lakosság körében azoknak az aránya, akik készek lennének pénzöszvérekké válni, vagyis hozzáférést adnának másoknak bankszámláik és személyes adataik használatára. Az ING Bank megrendelésére, az Unlock Market Research közvélemény-kutató által készített felmérés tanúsága szerint ugyan minden 10 megkérdezettből 9 azt mondta, hogy nem lenne hajlandó pénzöszvérnek állni, és 10-ből 8-an úgy hiszik, hogy ezért a tevekénységért börtönbüntetés járhat, 10-ből 4-en mégis belemennének abba, hogy bankszámlát nyissanak vagy a már meglevőhöz hozzáférési jogosultságot adjanak pénzátutalások végrehajtásához.
Mint a felmérés készítői is fogalmaznak,
A money mule konstrukciókkal különben a leginkább a 18–34 éves korosztályt lehet elcsábítani, legyenek egyetemisták vagy munkások, akik kistelepüléseken élnek, nem túl műveltek, jövedelmük pedig alacsony vagy átlagos.
A megkérdezettek 96 százaléka amúgy azt mondta, hogy nem ismernek pénzöszvéreket, 93 százalékukat pedig nem is keresték meg azzal, hogy hasonló célra nyisson bankszámlát vagy engedje már meglevő számláját különböző tranzakciók lebonyolítására használni.
A bankok ugyanakkor már figyelmeztetnek a money mules jelenségre. Például az OTP Bank Románia honlapján, a biztonsági tanácsok rovatban magyarul is olvashatunk a pénzöszvér jelenségről. Mint fogalmaznak, a pénzöszvérek azok a személyek, akik
A leginkább veszélyeztetett személyek a munkanélküliek, a diákok és a nehéz pénzügyi helyzetben levő emberek.
A személyeket (a potenciális pénzöszvéreket) jellemzően e-mailben vagy a közösségi hálókon keresik meg bizonyos szervezetek/ vállalatok vezetői. A megkeresett személyeknek munkaajánlatot adnak egy fiktív vállalatnál. Persze, az állásajánlat nem valós.
Az állásajánlat szerint az lenne a dolguk, hogy bemenjenek egy bankba, és ott saját nevükben nyissanak bankszámlát, majd utólag azt kérik, hogy a fiktív szervezetektől a számlára beérkező pénzösszegeket utalják tovább. A pénzöszvérek az átutalt összegekért cserébe jutalékot kapnak.
– figyelmeztet az OTP Bank Románia.
A pénzintézet azt tanácsolja a polgároknak, hogy kerüljék el az együttműködést azokkal a személyekkel, akik azt kérik, hogy helyettük végezzen el bizonyos banki műveleteket, ne nyissanak ismeretlen személyek számára saját bankszámlát, illetve ne válaszoljanak olyan üzenetekre vagy hívásokra, amelyek azt kérik, hogy bizonyos pénzösszegért cserébe végezzen el tranzakciókat más személyek helyett.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!