Jó termést ígér a virágzó repce
Fotó: Fiók Zoltán
Lassú emelkedésbe kezdtek a hónapokig mélyponton álló szalmás gabonafelvásárlási árak, de ennél látványosabb drágulás elé néz a két legkeresettebb olajos növény, a repce és a napraforgó.
2024. május 03., 20:122024. május 03., 20:12
2024. május 03., 20:152024. május 03., 20:15
A januári-márciusi mélyponthoz képest a tőzsdéken lassú áremelkedés tapasztalható a búza adásvételében. Április végén a chicagói árutőzsdén a búza májusi jegyzése 197-221 amerikai dollár között mozgott tonnánként, ami megközelítőleg azonos szintet mutat a párizsi árutőzsdén jegyzett 203–216 dolláros ársávval. Hasonló tendenciára állt be a kukorica nemzetközi ára is, azonban a legtöbb gabona még mindig jóval olcsóbban cserél gazdát, mint egy évvel korábban.
Az átlagban 4-8 százalékos áremelkedés némi reményt adhat ugyan a gazdáknak, azonban a szakemberek szerint magas termésátlagok mellett is késélen táncol a gabonatermesztés jövedelmezősége.
A piaci előrejelzések szerint viszont idén azok a mezőgazdasági termelők járnak jól, akik repcét és napraforgót termesztenek. Az olajos magvak iránt nő a kereslet, amit időjárási tényezők és az ukrajnai háború egyaránt befolyásol. A Digi 24 kereskedelmi tévéadó agrárműsorának nyilatkozó román szakértő szerint az uniós piac mintegy 18 százalékát kitevő lengyel repceültetvények idén tavasszal lefagytak, ezért minimális lengyelországi repcetermés várható, ami hirtelen áremelkedést okozott.
A sárga virágú növénnyel országszerte találkozhatunk: az idei korai tavasz nagy löketet adott a repcetáblák virágzásának, a szakemberek hektáronként három tonna körüli termést jósolnak.
A konstancai kikötőben tonnánként 435 euróért felvásárlásra kerülő repce az utóbbi két év legjobb ára. Friss hírek szerint ettől a napraforgó sem marad el, tonnánként 425-430 dollárt kínálnak az étolaj alapanyagának számító termésért. A napraforgó árának meglódulását a szakértők azzal magyarázzák, hogy az oroszok lebombázták Ukrajna egyik legjelentősebb napraforgómag-feldolgozó kombinátját Odessza közelében, ami 20 dollárral emelte meg a haszonnövény tonnánkénti árát a világpiacon.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
Egy év alatt több mint hárommilliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül – közölte hétfőn a rendszert működtető RetuRoű vállalat.
szóljon hozzá!