Képünk illusztráció
Fotó: Bakó Zoltán
Összesen 14 335 002 lej (kb. 2,9 millió euró) bírságot szabott ki a Versenytanács a francia Lactalis csoporthoz tartozó Albalact, Covalact és Dorna Lactate vállalatokra, mert megtagadták az információhoz való hozzáférést a vajgyártó és -forgalmazó piacon kialakult esetleges árrögzítő kartellek vizsgálatának részeként végzett, előre be nem jelentett ellenőrzések során.
2023. május 22., 12:072023. május 22., 12:07
2023. május 22., 12:102023. május 22., 12:10
„Amikor a vajra vonatkozó vizsgálatot elindítottuk, a tejfeldolgozókhoz fordultunk, köztük a Lactalishoz is, de a Lactalis nagy cég, az Albalact, a Covalact és a Dorna Lactate is a tulajdonában van. Hozzáférést adtak a dokumentumokhoz, de van egy francia alkalmazott is, aki az anyavállalat alkalmazottja, és nem akartak hozzáférést adni a dokumentumaihoz, mert a franciaországi vállalat illetékesei azt mondták nekik, hogy ehhez ottani végzésre van szükségünk, és ezt az ellenőrzéssel szembeni engedetlenségnek találtuk” – magyarázta Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke. Rámutatott:
Chirițoiu elmondása szerint időközben kaptak „némi hozzáférést”, így ennek a napi 30 000 eurós összegnek a követelését leállítják, de a közel 3 millió eurós bírságot ki kell fizetniük.
Kartellgyanú miatt három ellenőrzési akciót is indított a Versenytanács: azt vizsgálják, hogy volt-e megállapodás a termelők között a napraforgóolaj, a vaj és a cukor árának megállapításakor. Tizenhárom cégnél tartottak rajtaütésszerű ellenőrzést.
„Ezek a dolgok fontosak számunkra, mert ha a vállalatok elkezdik azt mondani nekünk: »Nem, ezt nem adhatom meg, ezt nem adhatom meg, ez a szerver Franciaországban van, az a szerver nem tudom, hol van…«
Ha parancsom van a bukaresti irodájára, akkor törvényesen bent vagyok. Tehát még ha a felhőben van is, vagy nem tudom, hol van egy dokumentum, ha a bukaresti irodájában hozzáférhet, akkor is át kell adnia nekem” – húzta alá a versenyhivatal vezetője. Leszögezte:
A három cég között így oszlik meg a bírság összege:
• Albalact Rt.: 9 913 038,57 lej (kb. 2 millió euró);
• Covalact Rt.: 2 446 524 lej (kb. 495 000 euró);
• Dorna Lactate Rt.: 1 975 440,12 lej (kb. 400 000 euró).
Összesen további 130 913,27 lejes bírságot szabtak ki rájuk a késedelem minden egyes napjára.
Amint arról korábban beszámoltunk, a versenyhatóság idén március végén három vizsgálatot is indított a napraforgóolaj, a vaj és a cukor termelésének és/vagy forgalmazásának piacán gyanított esetleges árrögzítő kartellek ügyében.
Tizenhárom cégnél tartottak rajtaütésszerű ellenőrzést. A tájékoztatás szerint a szakhatóság ellenőrei a napraforgóolaj esetében a Bunge Románia Kft., az Expur Rt., a Prutul Rt. és az Ardealul Rt. székhelyén és telephelyein, a vaj esetében a Lactalis csoporthoz tartozó Albalactnál, Covalactnál és Dornánál, a Friesland Románia Rt.-nél, a Lacto Food Kft.-nél, valamint az Olympushoz tartozó brassói tejgyárban ellenőriztek. Ami a cukrot illeti, az Agrana Románia Kft., a Pfeifer & Langen Románia Kft. és Lucsor Impex Kft. székhelyeire esett az ellenőrök választása.
A cégektől begyűjtött iratokat a Versenytanács szakemberei a következő időszakban veszik górcső alá. Gyerkó László, a szakhatóság vezetőségének tagja korábban a Krónika megkeresésére úgy nyilatkozott,
A Versenytanács szakértői jelenleg vizsgálják a cukor, a napraforgóolaj, valamint a vaj romániai piacának meghatározó szereplőitől az elmúlt időszakban kartellgyanú miatt rajtaütésszerűen végzett ellenőrzések során begyűjtött adatokat.
A versenytörvény tiltja a vállalatok közötti megállapodásokat és összehangolt magatartásokat, amelyek megakadályozzák, korlátozzák vagy torzítják a versenyt a román piacon, különösen azokat, amelyek a vételi vagy eladási árakat vagy más kereskedelmi feltételeket határoznak meg. A versenytörvény szerint ugyanakkor a versenyfelügyelők a vizsgálat tárgyával kapcsolatos bármilyen információt kérhetnek, és a szankciót megelőző pénzügyi évben elért teljes üzleti forgalom 0,5 százaléktól 10 százalékig terjedő bírsággal sújtják azokat a vállalatokat, amelyek megtagadják az együttműködést az intézménnyel, vagy akadályozzák annak munkáját a vizsgálatok lefolytatásában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!