Fotó: Pixabay.com
A költségvetési tanács elnöke, Daniel Dăianu egy keddi konferencián kijelentette, hogy jövőre a román gazdaság 2 és 3 százalék közötti növekedésére és az infláció mérséklődésére számít.
2022. október 18., 17:152022. október 18., 17:15
2022. október 18., 17:272022. október 18., 17:27
A szakember hangsúlyozta, hogy ez a személyes véleménye, nem az intézmény álláspontja. A független szakmai szervezet ugyanis csak a jövő évi költségvetés sarokszámainak ismeretében végezhetne becsléseket – tette hozzá.
Az infláció azonban szerinte mérséklődni fog, különösen, ha körültekintő lesz a kormány költségvetési politikája. Ez utóbbival kapcsolatban elmondta: arra kellene törekedni, hogy 5 százalék alá csökkenjen jövőre a deficit.
Szerinte a költségvetés bevételei nominális értéken 22-23 százalékkal fognak növekedni, ám még kérdéses, hogy milyen hatása lesz az energiaárakat korlátozó és kompenzáló intézkedéseknek. A költségvetést ugyanakkor megterheli, hogy jövőre Románia fél százalékponttal növeli a védelmi kiadásait – tette hozzá.
Dăianu elmondta: arra számít, hogy november első felében elkészül a jövő évi költségvetés tervezetének első változata. Szerinte a kormánynak olyan büdzsét kellene összeállítania, amelyik megnyugtatja a piacokat, és amelyikből kiderül, hogy Romániának vannak forrásai az alapszükségletei fedezésére és képes lehívni és felhasználni uniós alapokat – írja az Agerpres.
Tizenkilenc éves csúcsra hágott szeptemberben az infláció. Éves szinten a legnagyobb mértékben a földgáz és a cukor drágult Romániában, amelyek ára 70,64, illetve 50 százalékkal emelkedett tavaly szeptember óta.
Románia előrelépést tett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás folyamatában, és a jelenlegi ütemet tartani fogja – jelentette ki szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A nemrég szinte bezárt marosludasi cukorgyár a tulajdonosváltást követően immár napi 24 órában üzemel, hogy feldolgozza a félezer erdélyi gazdától érkező nyersanyagot. A cukorgyár 8800 hektár cukorrépaföldre kötött szerződést.
A Németország által ideiglenesen bevezetett közúti határellenőrzés veszteségeket okoz a fuvarozóknak, az így keletkezett megnövekedett költségeket pedig a végső fogasztó, a vásárló fizeti majd meg.
A román GDP éves növekedése 2024-ben 1,8 százalékra mérséklődik, ami az első félévben tapasztalt pozitív tendenciák ellenére jóval elmarad a korábban becsült 3 százaléktól – állapították meg friss elemzésükben a kolozsvári BBTE munkatársai.
Tavaly 7042 lej volt a havi bruttó átlagbér Romániában, 916 lejjel, azaz 15 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Csaknem 900 millió lejjel egészíti ki a mezőgazdasági minisztérium költségvetését a kormány a szerdai ülésen.
Év végéig érvényben marad a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb, RCA) díjának korlátozása.
Az Európai Bizottság a romániai aszálykár után járó kártérítés töredékét fizeti ki az országnak, a bukaresti mezőgazdasági minisztérium által beígért 200 eurós kárpótlás a jövő ködébe vész.
Bevezeti a bankkártyás vonatjegyvásárlás lehetőségét a járatokon az ország legnagyobb magánvasút-társasága. Az erdélyi alapítású vállalat szerelvényein felszállás után, a kalauznál is vonatjegyet lehet váltani elektronikus fizetéssel.
Kanada azt a feltételt szabta egy, a cernavodai atomerőmű új blokkjainak megépítéséhez szükséges hitel folyósításához, hogy Románia Ukrajnába és Moldovába is exportáljon az ott megtermelt áramból – derült ki kedden.
szóljon hozzá!