Fotó: Pixabay.com
A költségvetési tanács elnöke, Daniel Dăianu egy keddi konferencián kijelentette, hogy jövőre a román gazdaság 2 és 3 százalék közötti növekedésére és az infláció mérséklődésére számít.
2022. október 18., 17:152022. október 18., 17:15
2022. október 18., 17:272022. október 18., 17:27
A szakember hangsúlyozta, hogy ez a személyes véleménye, nem az intézmény álláspontja. A független szakmai szervezet ugyanis csak a jövő évi költségvetés sarokszámainak ismeretében végezhetne becsléseket – tette hozzá.
Az infláció azonban szerinte mérséklődni fog, különösen, ha körültekintő lesz a kormány költségvetési politikája. Ez utóbbival kapcsolatban elmondta: arra kellene törekedni, hogy 5 százalék alá csökkenjen jövőre a deficit.
Szerinte a költségvetés bevételei nominális értéken 22-23 százalékkal fognak növekedni, ám még kérdéses, hogy milyen hatása lesz az energiaárakat korlátozó és kompenzáló intézkedéseknek. A költségvetést ugyanakkor megterheli, hogy jövőre Románia fél százalékponttal növeli a védelmi kiadásait – tette hozzá.
Dăianu elmondta: arra számít, hogy november első felében elkészül a jövő évi költségvetés tervezetének első változata. Szerinte a kormánynak olyan büdzsét kellene összeállítania, amelyik megnyugtatja a piacokat, és amelyikből kiderül, hogy Romániának vannak forrásai az alapszükségletei fedezésére és képes lehívni és felhasználni uniós alapokat – írja az Agerpres.
Tizenkilenc éves csúcsra hágott szeptemberben az infláció. Éves szinten a legnagyobb mértékben a földgáz és a cukor drágult Romániában, amelyek ára 70,64, illetve 50 százalékkal emelkedett tavaly szeptember óta.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!