Fotó: Pinti Attila
Elfogadta hétfői ülésén a kormány a közös agrárpolitika keretében Romániának juttatott vissza nem térítendő uniós pénzek, illetve a 2021–2027-es többéves pénzügyi keretben rendelkezésre álló uniós alapok lehívásához szükséges költségvetési források kezeléséről szóló sürgősségi rendeletet.
2023. október 16., 13:272023. október 16., 13:27
A kormány közleménye szerint a jogszabály pénzügyi keretet biztosít a mezőgazdasági minisztériumnak az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alaptól (EMVA) és az Európai Mezőgazdasági Garanciaalaptól (EMGA) kapott vissza nem térítendő támogatások kezeléséhez;
Az Agerpres hírügynökség által idézett rendelet meghatározza az EMVA és az EMGA forrásaiból biztosított mezőgazdasági támogatások finanszírozási mechanizmusát és jogi keretet teremt az átmeneti támogatások folyósításának a növénytermesztési és állattenyésztési ágazatban a mezőgazdasági minisztérium költségvetéséből.
A jogszabálynak csupán a 2021–2027-es időszakra vonatkozó közös agrárpolitika 1. pillére révén mintegy 800 000 romániai gazda lesz a kedvezményezettje.
A korábbi európai uniós ciklusoktól eltérően a mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy a Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynöksége nem évekre leosztva hirdeti meg pályázatait. Simon Zoltán kolozsvári pályázatíró szakemberrel beszélgettünk.
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy hétfőn találkozót tart az üzleti szféra képviselőivel az esetleges 2025-ös adóintézkedésekről, ugyanakkor megbeszélést kezdeményez a jelenleg 175 milliárd lejre becsült hátralékok behajtásáról.
„Egyetlen nyugdíj sem csökken. Hadd legyek nagyon világos. Egyetlen nyugdíjas sem fog szeptemberben alacsonyabb nyugdíjat kapni, mint augusztusban” – jelentette ki immár sokadjára Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Románia jelenleg 2,878 milliárd köbméter földgázt tárol föld alatti tárolókban, és a töltöttségi szint 90,79 százalékos, ami azt jelenti, hogy az ország több mint 70 nappal a tervezettnél korábban teljesítette a földgáztárolási célját.
Elképesztő, 3000 lejt közelítő összegbe is belekerülhet egy igazolás, amelyet a nyugdíj újraszámításához megkövetelnek az állami hatóságok, emiatt a munkaügyi minisztérium a Versenytanácshoz fordul.
Az idei év első hat hónapjában 834 800 tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia, 19,9 százalékkal (138 800 toe) többet, mint az előző év azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közölt adataiból.
Éjszakánként és személyenként 38 lejes kezdőáron kínál szállást a turistáknak a román tengerparti hotelek egy része a szeptember 1–30. között zajló Tengerpart mindenkinek elnevezésű program keretében.
Az állategészségügyi hatóság fellépésének köszönhetően nem terjedt át újabb megyékre a juhpestis, ennek ellenére az exportlehetőségek beszűkültek. A védőoltás kötelezővé tételével Románia három évre le kellene mondjon az élőállatexportról.
A Nestlé immár hetedik éve vezeti az élelmiszermárkák globális rangsorát, annak ellenére, hogy az elmúlt év során értéke 7 százalékkal, 20,8 milliárd dollárra csökkent – áll a Brand Finance brit piackutató és üzleti tanácsadó vállalat honlapján.
A nyár eleje óta a sofőr, a menedzser és az egészségügyi asszisztens posztok szerepelnek a három legkeresettebb állás között – derül ki egy online munkaerő-közvetítő platform friss elemzéséből.
Az OTP Bank Románia ügyfelei a bankjuk által kibocsátott bankkártyákat a továbbiakban a Transilvania Bank automatáinál is ugyanazon költségfeltételek mellett használhatják, mint az OTP ATM-jeinél – tájékoztatott szerdán a kolozsvári székhelyű pénzintézet.
szóljon hozzá!