Fotó: Pinti Attila
Elfogadta hétfői ülésén a kormány a közös agrárpolitika keretében Romániának juttatott vissza nem térítendő uniós pénzek, illetve a 2021–2027-es többéves pénzügyi keretben rendelkezésre álló uniós alapok lehívásához szükséges költségvetési források kezeléséről szóló sürgősségi rendeletet.
2023. október 16., 13:272023. október 16., 13:27
A kormány közleménye szerint a jogszabály pénzügyi keretet biztosít a mezőgazdasági minisztériumnak az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alaptól (EMVA) és az Európai Mezőgazdasági Garanciaalaptól (EMGA) kapott vissza nem térítendő támogatások kezeléséhez;
Az Agerpres hírügynökség által idézett rendelet meghatározza az EMVA és az EMGA forrásaiból biztosított mezőgazdasági támogatások finanszírozási mechanizmusát és jogi keretet teremt az átmeneti támogatások folyósításának a növénytermesztési és állattenyésztési ágazatban a mezőgazdasági minisztérium költségvetéséből.
A jogszabálynak csupán a 2021–2027-es időszakra vonatkozó közös agrárpolitika 1. pillére révén mintegy 800 000 romániai gazda lesz a kedvezményezettje.
A korábbi európai uniós ciklusoktól eltérően a mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy a Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynöksége nem évekre leosztva hirdeti meg pályázatait. Simon Zoltán kolozsvári pályázatíró szakemberrel beszélgettünk.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!