Gyökeresen átalakul a mezőgazdasági támogatások rendszere, nagyobb a falugazdászok felelőssége

A hegyvidéki az agrárterületekre lehívható uniós támogatások rendszere is változik januártól •  Fotó: Gegő Imre

A hegyvidéki az agrárterületekre lehívható uniós támogatások rendszere is változik januártól

Fotó: Gegő Imre

Jövő év elejétől alapjaiban átalakul a mezőgazdasági támogatások rendszere, ami számos esetben kihívások elé állítja az erdélyi gazdákat. A lapunknak nyilatkozó szakemberek elmondták, a folyamatban jelentős szerep hárul a falugazdász-hálózatokra, amelyek feladata a gazdák tájékoztatása lesz a támogatások igénylését illetően.

Makkay József

2022. december 21., 09:002022. december 21., 09:00

 Sok a kérdőjel a következő négy esztendőben felhasználásra kerülő, közel 16 milliárd eurós európai uniós agrártámogatás körül. Egyelőre a fontosabb irányvonalak ismertek, a kormány illetékes szakemberei még dolgoznak az alkalmazási metodológián. Az erdélyi falugazdász-hálózat a gazdák szakszerű tájékoztatására törekszik, hogy a támogatások igénylésekor a termelőket ne érjék váratlanul a változások.

A 2023–2027-es időszakban a romániai mezőgazdaság összesen 15, 95 milliárd euró európai uniós támogatásból gazdálkodhat. Az összeg nagyobbik részét – 9,78 milliárd eurót – teszi ki a területalapú támogatás. A Nemzeti Vidékfejlesztési Program (PNDR) keretében a következő négy esztendőben 5,86 milliárd eurós pályázati keret áll a romániai gazdák rendelkezésére. A sarokszámok, az uniós támogatáspolitika irányvonalai ismertek, azonban mind a területalapú, mind az agrárpályázati támogatások részletei a bukaresti mezőgazdasági minisztériumban állnak kidolgozás alatt.

A 2023. január elsejétől gyökeresen megváltozó román agrártámogatási rendszer egyelőre sok kérdést és bizonytalanságot vet fel, elsősorban azért, mert a román szaktárca nem végezte el időben a feladatát.

A mezőgazdasági minisztériumnak alárendelt intézmények – a Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynöksége (AFIR), az Országos Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) és a megyei mezőgazdasági igazgatóságok – munkatársai Bukarestből várják az agrártámogatások lehívásáról szóló jogszabály elfogadását, ennek hiányában csak találgatni lehet a részleteket.

Hatvankét falugazdász segít Erdélyben

Az agrártámogatásokban jártas romániai magyar mezőgazdasági szakemberek szerint a 2023-as esztendő nagyon nehéz lesz a gazdák számára. Megváltoznak a támogatásokhoz igényelt eddigi űrlapok, másrészt az uniós támogatási rendszerben a következő négy esztendőben hangsúlyossá válnak a környezetvédelmi követelmények. Amit jól jelez az a tény, hogy a megpályázható 5,86 milliárd eurós mezőgazdasági uniós keret 35 százaléka szolgál kimondottan környezetvédelmi célokat, ami elsősorban a biogazdálkodást folytató termelőket hozza helyzetbe. A konvencionális mezőgazdasággal foglalkozó gazdáknak nagyon oda kell figyelniük a bukaresti szaktárca által életbe ültetendő új uniós direktívákra, mert ezek be nem tartása a területalapú támogatások kifizetésének a megvonásával jár.

Román állami mezőgazdasági szaktanácsadói hálózat hiányában az erdélyi magyar gazdák szakszerű tájékoztatását a budapesti Agrárminisztérium által finanszírozott falugazdász-hálózat vállalja. Erdélyben jelenleg nyolc civil szervezet keretében fejti ki tevékenységét a 62 falugazdász.

A három legnagyobb szakmai szervezet – a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyesülete, a közép- és dél-erdélyi megyék magyarlakta településeit átfogó kolozsvári Pro Agricultura Egyesület és a partiumi megyék gazdáinak a szaktanácsadását felvállaló Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságért Egyesület – év végéig jelenteti meg magyar nyelvű tájékoztató füzetét az új romániai agrártámogatási rendszerről.

Magyar Lóránd Bálint •  Fotó: RMDSZ Galéria

Magyar Lóránd Bálint

Fotó: RMDSZ

Becze István, a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyesületének vezetője (alsó portrénkon) a Krónikának elmondta, hogy a jelenleg rendelkezésükre álló román nyelvű információkat dolgozzák fel magyar nyelven, hogy a gazdák átfogó képet kaphassanak a 2023. január 1-től életbe lépő változásokról.

Idézet
Januárban és februárban a falugazdászok tájékoztató találkozókat szerveznek a gazdák számára, hogy idejében felkészítsük a mezőgazdasági termelőket a változásokra. A legnagyobb kihívásnak számító bizonytalanságot, információhiányt szeretnénk elkerülni.

A gazdákat arra biztatjuk, hogy éljenek a pályázati lehetőségekkel. Szakszerű szaktanácsadás keretében elmondjuk, hogy milyen lehetőségeik vannak, mire figyeljenek” – fogalmazott lapunknak a székelyföldi mezőgazdasági szakember.

Becze szerint a Hargita megyei gazdák az elmúlt években nagyon jól szerepeltek a mezőgazdasági pályázatok terén. A hegyvidéki gazdálkodásra elnyerhető országos pályázatok 25 százalékát a székely megye gazdái hívták el mintegy százmillió euró értékben. E mögött ott áll a falugazdász-hálózat kemény munkája.

Anyagi előnye is van a környezetbarát gazdálkodásnak

A szakember ugyanakkor arra biztatja a gazdákat, hogy csak arra pályázzanak, amit a gazdaságukban fel tudnak használni. Egyre hangsúlyosabb a mezőgép-forgalmazó cégek csábítása, de a magas agrárpályázati összegek miatt bonyolult mezőgazdasági berendezéseket és szoftvereket is kínáló vállalatok próbálják rásózni termékeiket a gazdákra olyan címszó alatt, hogy érdemes beruházni, mert a támogatás nagyobb része ingyen jön az Európai Uniótól.

A szakemberek szerint az ilyen csapdákat idejében el kell kerülni, mert a kis önrésszel megszerezhető és a gazdaságban nem használt berendezés később úgyis pénzbe kerül.

A Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyesületének vezetője szerint a legnagyobb kihívás az, hogy a közös feldolgozás és értékesítés irányába mozduljon el a közfelfogás. Globális léptékben a 100-200 hektáros erdélyi farm is kisgazdaságnak számít, ha figyelembe vesszük, hogy több országban 50-100 ezer hektáron termelő mamutgazdaságok állítják elő olcsón a nagyban forgalmazott mezőgazdasági nyersanyagokat.

„Az erélyi gazda nem tud versenyre kelni ezzel az üzleti modellel. Ha sikeresek akarunk lenni, akkor összefogással kell feldolgozni és értékesíteni a mezőgazdasági termékeket. Gazdáink nem szívesen szövetkeznek, de ha azt látják, hogy akár egy öttagú szövetkezet keretében is a nagy összegű pályázatok 90 százalékát finanszírozza a vidékfejlesztési program, és csupán tíz százalék az önrész, akkor könnyen kaphatók egy ilyen összefogásra – fogalmazott a Krónikának Becze István.

A székelyföldi gazdaszervezet vezetője azt is hangsúlyozta, hogy a változásokra nem problémaként, hanem lehetőségként kell tekinteni. Példaként a nagy jövő előtt álló biogazdálkodást hozta fel.

A székelyföldi megyék több tízezer hektárnyi hegyvidéki legelőit vonják be biogazdálkodásba, ahonnan magasabb áron értékesíthető biotej és biohús származik, miközben a gazdák jóval magasabb területalapú támogatáshoz jutnak.

A szakember szerint ez a trend a székelyföldi gazdák számára kedvező.

Nehéz év vár a gazdákra

Magyar Lóránd Bálint Szatmár megyei RMDSZ-es parlamenti képviselő, a Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságért Egyesület vezetője (portrénkon) a gazdák előtt álló 2023-as kihívásokról beszélt a Krónikának. „A következő négy évre szóló vidékfejlesztési terv sajnos nem jobb, mint a korábbi. Minden lényeges változás nehezebbé teszi a gazdák életét. Jól látható, hogy a vidékfejlesztési pénzek lehívása jóval nehezebb lesz, mint eddig” – fejtette ki. Fontos változásnak nevezte azt az agrotechnikai követelményt is, hogy a tíz százaléknál magasabb dűlőjű parcellákat a jövő évtől nem lehet hosszában, csak keresztben szántani. Hozzátette, az ehhez hasonló előírásokról a falugazdászoknak idejében kell tájékoztatniuk a gazdákat.

Becze István •  Fotó: RMDSZ Galéria

Becze István

Fotó: RMDSZ

Magyar Lóránd Bálint szerint a gazdatársadalom előtt álló új kihívások miatt a falugazdászok munkáját átszervezik. Az eddigi konferenciák, rendezvények, találkozók helyett a mezőgazdasági szakemberek át kell hogy térjenek a megfeszített ütemű szaktanácsadásra, elsődleges feladatuk a felvilágosító munka lesz.

Kérdésünkre, hogy az idén nyáron sok gondot okozó szárazságot hogyan lehetne kezelni az irrigációs rendszerek kiépítésének felgyorsításával Erdélyben, Magyar Lóránd nem szolgált jó hírekkel. Az öntözhető területek bővítését célul kitűző eddigi román kormányprogramokból Erdélyt kifelejtették. Az RMDSZ kérésére újabban erdélyi fejlesztések is megjelentek ezen a területen, de megvalósításukra még hosszú éveket várni kell. Az RMDSZ-es képviselő nem lát esélyt arra, hogy 2027 előtt növelni lehessen az állami forrásból finanszírozott, öntözhető területek nagyságát Erdélyben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. szeptember 20., péntek

Nem a székelyeket fizetik a legrosszabbul Erdélyben

Bár Székelyföld országos szinten rendszerint a hátsó fertályban található, amikor fizetésekről van szó, Erdélyben is találni olyan megyét, ahol még kisebb az átlagbér. Fizetések tekintetében továbbra is Kolozs megye áll a legjobban Erdélyben.

Nem a székelyeket fizetik a legrosszabbul Erdélyben
2024. szeptember 20., péntek

Történelmi fordulat: megelőzte a Ford Románia a Daciát

Felpörgött a romániai autógyárak termelése a július–augusztus időszakban, és először fordult elő, hogy Craiován több jármű készült, mint Mioveni-ben – irányította rá a figyelmet a Profit.ro.

Történelmi fordulat: megelőzte a Ford Románia a Daciát
2024. szeptember 20., péntek

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama

Újra rekordot döntött az arany ára: a nemesfém grammjának árfolyama pénteken 2,3241 lejjel (0,63 százalékkal) 373,3536 lejre emelkedett a Román Nemzeti Bank (NBR) által csütörtökön közölt 371,0295 lejről.

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama
Újabb rekordot döntött az arany árfolyama
2024. szeptember 20., péntek

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama

2024. szeptember 20., péntek

Áprilisban „lekerül a sapka” az energiaárakról, ügyfeleik tájékoztatására kötelezi a szolgáltatókat az ANRE

Az energiaszolgáltatók november elsejétől kötelesek lesznek tájékoztatni ügyfeleiket arról, hogy 2025. április 1-jétől megszűnik az árplafon – áll az ANRE rendelettervezetében.

Áprilisban „lekerül a sapka” az energiaárakról, ügyfeleik tájékoztatására kötelezi a szolgáltatókat az ANRE
2024. szeptember 20., péntek

Gyorsforgalmi vagy autópálya? Nem mindegy, Romániában mégis szinte ugyanannyiba kerül

Nemcsak az autópályák, hanem a gyorsforgalmi utak építése is dübörög Romániában. Utóbbi több szempontból „alulmarad” a sztrádákkal szemben, viszont sok helyen népszerű, mert kevesebbe kerül – vagyis csak elméletileg.

Gyorsforgalmi vagy autópálya? Nem mindegy, Romániában mégis szinte ugyanannyiba kerül
2024. szeptember 19., csütörtök

Késett a gép, törölték a repülőjáratát? Nem kell behajtó, ingyen is kaphat kártérítést

Ha késne a repülő, vagy egyenesen törölnék a járatot, jó tudni, hogy milyen lehetőségek léteznek jogorvoslatra anélkül, hogy egy behajtónak tetemes összeget kellene lepengetni. Ebben nyújt segítséget a fogyasztóvédelem friss útmutatója.

Késett a gép, törölték a repülőjáratát? Nem kell behajtó, ingyen is kaphat kártérítést
2024. szeptember 19., csütörtök

Pesszimizmus a jelszó a román gazdaság kilátásai kapcsán

A korábbi 3,4 százalékról 2,8 százalékra módosította az idei gazdasági növekedésre vonatkozó becslését az Országos Előrejelzési és Prognózis Bizottság. A kormány a GDP 6,94 százalékára módosította a 2024-re tervezett 5 százalékos államháztartási hiányt.

Pesszimizmus a jelszó a román gazdaság kilátásai kapcsán
2024. szeptember 19., csütörtök

Jelentős a különbség a régi és új építésű lakások bérleti díja közt az erdélyi nagyvárosokban

Akár havi 200 euróval is többe kerülhetnek a romániai nagyvárosokban az albérletek, ha a bérlő új építésű tömbházban található lakást akar választani.

Jelentős a különbség a régi és új építésű lakások bérleti díja közt az erdélyi nagyvárosokban
2024. szeptember 19., csütörtök

Kevesebb mint egymillió külföldi turista érkezett az első félévben Romániába

Az idei első hat hónapban több mint 965 ezer külföldi turista szállt meg a romániai kereskedelmi szálláshelyeken, és összesen mintegy 3 milliárd lejt, fejenként 3100 lejt költöttek el – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Kevesebb mint egymillió külföldi turista érkezett az első félévben Romániába
2024. szeptember 18., szerda

Ezrével ülnek román volán mögé vendégmunkások

Immár mintegy háromezer fülöp-szigeteki vendégmunkás érkezett Romániába, hogy enyhítsék a kamionsofőrök soraiban krónikussá vált munkaerőhiányt. A vendégmunkásokért évek óta esedeznek a szállítóvállalatok.

Ezrével ülnek román volán mögé vendégmunkások